1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Dandanakan Savaşı Nedir? Büyük Selçuklu Devleti Ne Zaman Kuruldu?
Dandanakan Savaşı Nedir? Büyük Selçuklu Devleti Ne Zaman Kuruldu?

Dandanakan Savaşı Nedir? Büyük Selçuklu Devleti Ne Zaman Kuruldu?

A+A-

Asya'daki iki Türk Devleti arasında 23 Mayıs 1940 tarihinde yaşanan Dandanakan Savaşı, Selçuklu Devleti'nin gelişmesine ve Gazne Devleti'nin yıkılma sürecine girmesine neden olmuştur. 840 yılında Uygar Devleti'ne bağlı olan Oğuz Boyları, Kırgız istilaları sonrasında batıya doğru göç ederek diğer Türk boyları ile birleşmiştir. 960 yılında Selçuk Bey idaresinde Selçuklu Beyliği kurulduktan sonra oğulları Tuğrul ve Çağrı Bey döneminde büyüyerek daha da güçlenmiş ve Asya bölgesinde Türk Devleti'nin ilk temelleri atılmıştı.

Selçukluların bu savaştan zaferle ayrılmasının sonrasında devletleşme süreci başlarken kaybeden taraf olan Gazneliler ise tarih sahnesindeki yerlerini kaybetmeye başlamışlardı. Savaşa giden süreç dahilinde Selçuklular'ın Gazneliler'e karşı kazanılan 1035 ve 1038 zaferleri sonrasında Gazneliler siyasi ve askeri olarak büyük bir darbe yemişlerdi.

20 Bin Kişilik Ordu

Gazne Sultanı Mesud bu işe ön almak adına sarsılan imajını yeniden onarmak için çeşitli ittifaklarla güçlü bir ordu oluşturdu. İçerisinde birçok savaş fili ile beraber 50 bin askerden oluşan ordu ile harekete geçen Gazneliler, öncelikle Belh ve daha sonrasında Serhas'a kadar gittiler. Bundan haber alan Çağrı Bey ise hemen Serahs'a gelerek savaş hazırlıklarını başlatarak Tuğrul Bey'i de yanına dahil etti.

Çağrı Bey, oldukça güçlü olan Gazneli ordusunu karşılamak için 20 bin kişilik ordu ile Gaznelilerle Talhab bölgesinde savaşa tutuştu. Oldukça büyük olan Gazneli ordusu karşısında fzala tutunamayan Selçuklular yavaş yavaş çöllere doğru yayılmak zorunda kaldı. Ancak bu sadece savaş stratejisi oldu. Bu sayede Gaznelileri çöle çeken Selçuklular düşman ordusunun sıcak çölde tahrip olmasına neden oldu.

Büyük Selçuklu Devleti'nin Kurulması

Bu sayede geçici olarak bir barış antlaşması yapılarak yeniden savaş hazırlıkları için zaman kazanılmış oldu. Türkistan üzerinden gelen Oğuz kitleleri Selçuklular'a dahil olarak ordunun büyümesi sağlandı. Gazaneli Mesud ise ordusunu tekrardan toplayarak sayıyı 100 bine kadar çıkardı. Selçuklular Merv yönünde ilerleyen Gazneliler'e saldırarak su kuyularının kapatılması sonrasında Gazneli ordusunu çöle doğru iterek Dandanakan'a gidilmesine sebebiyet verdi.

Selçuklu ordusu karşısında yorgun düşen Gazneliler ağır kayıplar verdiler. Dandanakan Kalesi önünde yenik düşen Gazneliler 23 Mayıs 1940 tarihinde kaybeden taraf oldular. Selçuklular akıllı savaş stratejisi ile Dandanakan zaferi ile Büyük Selçuklu Devleti'nin kurulmasına neden oldular. Bu yeni devletin başına ise düzenlenen toplantının hemen ardından Tuğrul Bey getirildi ve sonrasında da Sultan ilan edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.