Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Damak Yanması Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Eklenme:
 Damak Yanması Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Damak ağzımızın üst yüzeyi kapsayan dokunun adıdır. Damağımız çeşitli sebeplerle yanabilir veya yara oluşabilir. Tedavi edilmesi hasta için çok önemlidir çünkü ağız yaraları hastanın hayat kalitesini çok etkiler. Bir şey yiyemez bazen su bile içemezler. Konuşurken bile canları acıyan hastalar ne yapacağını bilemezler. Damak yanmaları ne ağız içi yaraları için evde kendinizin yapabileceği bazı merhemler olduğu gibi ilerleyen enfeksiyon durumlarında mutlaka doktora görünmek gerekmektedir. Damak yanıkları genelde aniden çok sıcak bir şey yiyip içmekle, yüksek ateşli geçirdiğimiz hastalıklar sonrası bağışıklık sistemimiz düştüğünüz anlarda ortaya çıkarak yara yanık aft ve uçuk gibi enfeksiyonlar oluşturur.

Damakta Yanık ve Enfeksiyon Nedenleri Nelerdir?

Damakta yaraya neden olan başlıca hata çok sıcak yiyecek ve içecek tüketmektir. Yediklerimizin ısısı kaynar derecede olmamalıdır. Sigara kullanmak ağızda sigara içmeyenlere oranla çok daha fazla yara oluşmasına sebep olur. Zayıflayan bağışıklık sistemi sebebiyle oluşabilir kadınlarda regl öncesi bağışıklık sistemi zayıfladığı için kadınlarda daha sık görülmektedirler. B12 vitamini ve folik asit eksiği olan kişilerde daha çok gözükür. Damakta şişlik hissi varsa hemen bir doktora gidilmelidir bu kanser belirtisi olabilir. Viral veya bakteri enfeksiyonları damakta yara ve yanıklara sebep olabilir. Hormonal değişimler kadınlardaki adet döngüsü gibi ve psikolojik kaygı stres durumlarında damakta yara oluşabilir. Kullanılan ilaçların yan etkisi ile damakta yanma ve yara oluşabilir.

Damak Yanması İçin Doğal Tedavi Yolları

Damaktaki oluşan yaralar genellikle 1 haftalık bir süreç içerisinde tamamen iyileşir. Ancak, tekrar eden ve 6 hafta geçmeyen ağız yaraları için mutlaka bir doktora görünmek gerekmektedir.

Tuzlu Su ile Gargara Yapın;

Tuzun anti septik özelliği olduğu için hem yaradan kaynaklanan ağrıyı azaltmaya hem ağızda oluşan bakteri ve mikropları azaltarak yaranın iyileşmesine katkı sağlar. Bu, damak yarasına ve damakta yanma sorununa en kolay, doğal ve zahmetsiz çözümdür. Bir bardak su alın ve 1 tatlı kaşığı tuz katıp karıştırın bu suyla ağzınızda gargara yapıp tükürün. İyileşene kadar günde 1 kez yapılmasını öneriliriz.

Aloe vera;  Aloe vera bitkisinin yaprağı her şeye olduğu gibi yaralar için de şifa kaynağıdır. Bir tane yaprağını alın kesin. İçerisindeki jeli yapraktan nazikçe çıkarın ve yara olan yere günde iki sefer uygulayın. Bu, yaranın daha çabuk iyileşmesini sağlayacaktır.

Karbonat; Karbonat damaktaki yarayı iyileştirmek için çok eski zamanlardan beri uygulanan i bir yöntemdir. Ağızda oluşan tüm yara ve enfeksiyonlar için kullanılabilir. Yeni doğan bebeklerde bile kullanmakta bir sakınca yoktur. Bu kür için karbonatı günde 3 kez uygulamanız yeterlidir. Ağız yaralarınızın kısa sürede iyileştiğini göreceksiniz. Tarifi; 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı karbonat koyup karıştırıp temiz bir pamukla damağınıza sürün.

Yoğurt; Yoğurt içerdiği muhteşem enzimlerle yara ve yanık tedavisinde sıkça kullanılır. Ağız yaralarınız varsa sık sık ev yapımı yoğurt yemek yaralarınızın iyileşme sürecini arttıracaktır.

Süt; Ağız yaraları için ağzınızda bir miktar süt çalkalamak yara olan damağınızı iyileştirmek için yardım edecektir.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Yorum Yap