Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Dakikalar içinde sonuç veren koronavirüs antijen testine FDA onay verdi

Eklenme:
 Dakikalar içinde sonuç veren koronavirüs antijen testine FDA onay verdi

Yeni tip koronavirüs vaka sayısı dünya genelinde 4 milyon 100 binin üzerine çıkarken 80 bini aşkın ölümün gerçekleştiği pandeminin merkezi haline gelen ABD’de virüsü durdurmak için çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda koronavirüsü dakikalar içinde tespit edebilen ilk antijen testine FDA tarafından onay verildi.

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), koronavirüsü dakikalar içerisinde tespit edebilen ve yapılması nispeten diğer testlere göre daha ucuz olan ilk yeni tip coronavirüs antijen testinin kullanımına izin verdi.

antijen testi

Sadece dakikalar içinde tespit edecek

Testlerin San Diego merkezli Quidel Coorporation tarafından geliştirildiği öğrenilirken, FDA tarafından onaylanan üçüncü test tipi olduğu açıklandı. Pandeminin dünyadaki yeni merkezi haline gelen ABD’de daha önce ticari olarak temin edilen iki tip test kullanılıyordu. Bunlardan birincisi herhangi bir organizmaya ait DNA’daki istenen bulguların çoğaltılmasının sağlayan polimeraz zincir reaksiyonunu (polymerase chain reaction, PCR ) kullanalan PCR testleri; İkincisi ise tükürük veya mukustat kullanarak önceki enfeksiyonları tespit eden antikor testleriydi. Yeni geliştirilen bu testin ise sadece dakikalar içerisinde virüsü tespit edebilecek öğrenilirken aynı zamanda uygulanmasının da diğerlerine göre daha uygun fiyatlı olduğu belirtildi.

Herkesi test etme imkanı asla olmayacak

Beyaz Saray Koronavirüs Yanıt Koordinatörü Dr. Deborah Birx yeni geliştirilen bu testin işleri daha da hızlandıracağını söylerken “Bir nükleik asit testinin bir günde 300 milyon kişiyi işe veya okula gitmeden önce test etme yeteneği asla olmayacaktır. Ama antijen testinin olabilir” ifadelerini kullandı. Fakat Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamada antijen testinin antikor ve PCR testlerine göre daha az doğru sonuç verebileceği ve yaygın kullanımdan önce daha fazla araştırmanın yapılması gerektiği konusunda uyarı yapıldı.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Güçlü bağışıklık için 7 doğal öneri
2 10 2020 - 09:21
Sağlıklı yaşam için sofranızdan eksik etmemeniz gereken 10 besin
29 09 2020 - 16:51
Bağışıklık sistemini güçlendiren bitki çayları
29 09 2020 - 16:37
Meyve tüketirken dikkat edilmesi gerekenler
23 09 2020 - 09:13
Evde diş beyazlatmak için doğal çözümler
22 09 2020 - 13:49
Asitli içeceklerin hiç duymadığınız zararları
20 09 2020 - 18:42
Yorum Yap