1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Daha Kısa ve Etkili Diyet Yapmanın Yolları
Daha Kısa ve Etkili Diyet Yapmanın Yolları

Daha Kısa ve Etkili Diyet Yapmanın Yolları

Diyet yapmak gerçekten zor ve uzun bir yol. Fakat bu yolda daha fazla zorlanmamak adına uzun süreli yerine kısa süreli diyetleri tercih etmekte yarar var. Uzmanların da önerisi olan Daha Kısa ve Etkili Diyet Yapmanın Yolları neler, gelin birlikte bakalım.

A+A-

Herkes istediği vücuda sahip oluyor olmak istiyor ancak bunun için yoğun bir spor ve diyet programı izlemek gerekiyor.  Fakat uzmanlar bu konuda kısa süreli diyetler serisi yapmanın daha etkili olduğunu söylüyor.

Uzun süreli diyetlere oranla kısa süreli diyetlerin tamamlanabilmesi ihtimalinin de daha yüksek olması kişilerin işini daha da kolaylaştırıyor. Tabii ki motivasyonun da çok önemli olduğu diyet konusunda kısa süreli diyetler motivasyonu yüksek tutulmasına da yardımcı oluyor. O halde kısa ve etkili diyet yapmanın yolları neler gelin birlikte bakalım.

VÜCUT HEMEN ADAPTE OLMUYOR

Bulunan birçok diyetin suresinin en az 8 hafta ve en çok 24 hafta olduğu düşünülürse vücut bu beslenme biçimine kısa sürede adapte oluyor ve ne kadar diyet yapsanız da daha az kalori yakıyorsunuz.  Beden uzun süren diyetlerde açmak modunu alışırken metabolizma hızı da yavaşlıyor.  Bu nedenle kalori yakımı da azaldığı için diyetin amacı da ortadan kalkıyor. Uzun süreli diyetler yerine 4 veya 6 hafta sürecek kısa diyetler yapmak vücudun tamamen açlık moduna girmesini engelliyor.  Bu sayede daha az yemenize rağmen metabolizma hızınız yine yüksek oluyor ve daha fazla kalori yapabiliyorsunuz.

DÜŞÜK YAĞ DURUMUNU DAHA UZUN SÜRE KORUYUN

Vücutta yağ birikimine zemin hazırlayan en önemli etkenlerden biri uzun süren açlıktan sonra uzun süre tüketim yapmak.  Diyet yapmadığınız sürece yaptığın spor hiçbir işe yaramıyor ve vücudunuz yüksek miktarda yağ alımına devam ediyor.  Birçok kişide bunun önüne geçebilmek için katejonik diyet gibi diyetlere başvuruyor. Bu Şekilde ne kadar uğraşırsanız uğraşın istediğiniz kaslı vücudu ulaşamazsınız. Onun yerine kadınlar yüzde 25 yanındayken erkekler ise yüzde 15 yağ oranım derken kısa süreli Bir diyete başlarsa toplam yağ alımı azalır.  Böylece kısa diyet sayesinde Vücuttaki yağın çok fazla artması da engellenir.

BAZI AYLARDA DİYET YAPMAK ZOR OLABİLİR

Diyet yapmak herkes için sevimsiz bir durumdur.  Aç kalmaya gerektiren ve yorgun hissettiren diyet kesinlikle zor bir iştir.  Normalde hiç düşünme seniz bile diyet yaparken açlık hissi nedeniyle sürekli yemek yemeyi düşünürsünüz.  Genellikle insanlar da işin başında bu nedenle diyeti bırakır.  İşte kısa vadeli diyetlerin önemi burada da daha çok ortaya çıkıyor.  Kendinizi fazla yüklemenizi gerektirmediği için kısa vadeli diyetleri devam ettirmek daha kolay olacaktır.  Bu nedenle özellikle diyet yapacağınız aylara dikkat edin ve diyetinizi tadında bırakmaya özen gösterin.  Birkaç denemenin ardından başarıya daha kolay ulaştığınız göreceksiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.