Sağlık

D Vitamininin Daha Önce Bilmediğiniz 12 Etkisi

D vitamininin önemi sık sık gerek uzmanlar, gerekse haberler tarafından sizlere iletiliyor. Peki, D vitamini bizim vücudumuza nasıl bir katkı sağlıyor? D vitamini faydaları nelerdir? En önemlisi de D vitamini hangi kaynaklarda bulunur?

Bugün sizlere D vitamininin faydalarından tutun da D vitamini bakımından zengin olan yiyecekler nelerdir ve D vitamini hakkında bilinmesi gereken şeyler nelerdir sorularının yanıtlarını detaylı bir şekilde veriyoruz. Özellikle yaz aylarında Güneşten bol miktarda alabildiğimiz, ancak kışın gelmesiyle birlikte çok daha zor sahip olduğumuz D vitamininin faydalarını öğrendikten sonra asla eksikliğini yaşamak istemeyeceksiniz.

D Vitamini Faydaları Nelerdir?

İsterseniz faydalarından bahsetmeden önce D vitamini nedir kısaca tanıyalım. Halk arasında güneş ışığı vitamini olarak da bilinen d vitamini özellikle güneş ışığının yardımıyla vücutta üretilebildiği gibi dışarıdan da farklı takviyelerle alınabilen yağda çözünebilen bir vitamindir. D vitamini, başta fosfor ve kalsiyum olmak üzere farklı minerallerin vücuttaki emilimini arttırır. Yani bu faydaları nedeni ile D vitamini vücuda alınan ve en çok değeri bilinen vitaminlerden biri olmalıdır. Eğer D vitamini ne işe yarıyor sorusunun yanıtını bilmiyorsanız bugüne kadar hiç bilmediğiniz D vitamini faydaları şu şekilde;

 • Kemik yapısını koruyan D vitamini özellikle çocukların gelişim çağında kemiklerinin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.
 • D vitamini aynı zamanda kemik yumuşaması ve kemik erimesi gibi sorunlar yaşayan yetişkinler için de önemlidir çünkü kemik sağlığını korur.
 • Spor yapanlar için de D vitamini mutlaka gereklidir Çünkü kasların güçlenmesini sağlar ve kas ağrılarına iyi gelir.
 • Başta meme ve kolon kanseri olmak üzere D vitamini birçok kanser türüne karşı vücudu korur, kansere yakalanma riskini azaltır.
 • Sağlıklı bir sinir sistemin içinde D vitaminin önemi büyüktür. Sinir sistemine sağladığı katkı nedeniyle mutsuzluk, stres, depresif ruh hali ve üzüntü gibi birçok soruna iyi gelir.
 • D Vitamini depresyona daha iyi gelir Çünkü mutluluk hormonlarının daha düzenli bir şekilde salgılanmasına yardımcı olur.
 • Özellikle yüksek kan basıncını dengelemek konusunda oldukça önemlidir Kan basıncının düzenli bir şekilde devam etmesini sağlar.
 • D vitamini Bu özelliği sayesinde yüksek tansiyonu engeller ve uzun vadede oluşabilecek kalp ve damar hastalıklarından vücudu korur.
 • C vitamini ile birlikte D vitamini bağışıklık sisteminin güçlenmesinde çok önemli etkilere sahiptir özellikle nezle grip gibi kış hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
 • D vitamini hücrelerin daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde yenilenmesine yardım eder bu özelliği sayesinde vücutta oluşan kesik yara ve diğer izlerin kısa sürede iyileşmesini sağlar.
 • D vitamini saç köklerinin güçlenmesini sağlar aynı zamanda bütün cildi daha sağlıklı ve temiz gösterir.
 • Sindirim sistemi için de önemli olan D vitamini bağırsakların daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur ishal gibi sık yaşanan bağırsak sorunlarını önler.

Günlük D Vitamini İhtiyacı Ne Kadardır?

Faydaları saymakla bitmeyen D vitaminini günlük ne kadar almanız gerekir Bunu da merak ediyorsunuz eminiz. Eğer D vitamini ile aranızı iyi tutmak istiyorsanız ve günlük D vitamini ihtiyacı ne kadardır sorusunun yanıtını merak ediyorsanız hemen sizi aydınlatalım. Tabii ki günlük D vitamini ihtiyacını en doğru şekilde öğrenmek için alanında uzman doktorlardan beslenme uzmanlarından ya da diyetisyenlerden yardım alabilirsiniz. Kişinin yaşından tutunun cinsiyetine ve gün içerisinde yaptıklarından beslenme düzeni ne kadar birçok etken vitamin ihtiyacını değiştirebilir. Eğer günlük ortalama D vitamini ihtiyacını ne kadar olduğunu merak ediyorsanız aşağıdaki listeye bakabilirsiniz;

 • 70 yaş üzeri yetişkinler için: 20 mikrogram
 • 1-70 yaş arası çocuk-genç ve yetişkinler için: 15 mikrogram
 • 0-12 aylık bebekler için: 5 ila 10 mikrogram arası

D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Kış ayları geldi ve artık güneşten etkisi eskisi kadar yararlanamıyoruz. Soğuk havalarla mücadele etmeye devam ettiğimiz bu günlerde ne yazık ki vücudumuzda kendi kendine D vitamini üretecek uygun bir ortam bulamıyor. Durum böyle olunca da vücudun D vitamini ihtiyacını karşılamak için dışarıdan takviye almak gerekiyor. Peki, D vitamini hangi besinlerde bulunuyor? D vitamini bakımından zengin olan yiyecekler;

 • Başta sardalye somon ve uskumru olmak üzere balık çeşitleri ve karides
 • Tereyağı peynir süt yoğurt gibi süt ve süt ürünleri
 • Portakal suyu
 • Tahıllar
 • Yumurta

Eğer takviye olarak D vitamini almak istiyorsanız bu yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra D vitamini kapsülleri balık yağı ve d vitamini takviyesi gibi başka maddeler de alabilirsiniz. Fakat bütün bunları kullanmadan önce bir doktora başvurmanız da ve ihtiyacınız olan d vitamini miktarını öğrenmenizde yarar var.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu