Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

D vitamini ve kalsiyumun insan sağlığı için önemi

Kalsiyum ve D vitamininin vücudumuz için önemi büyük. Kasların hareket etmesinden, beyin hücrelerinin sağlıklı çalışmasına kadar bu vitaminlere ihtiyaç vardır. Peki, kalsiyum ve D vitaminini yeterince aldığınızı emin misiniz?
Eklenme:
 D vitamini ve kalsiyumun insan sağlığı için önemi

Çoğu insan yeterince vitamin alımı yapmaz. Daha fazla kalsiyum almanın en iyi yolu beslenmedir peki D vitamini alımı nasıl olmalıdır, kalsiyum hangi gıdalarda vardır? Detaylar haberimizde…

Kalsiyum nedir ve ne işe yarar?

Kalsiyum birçok gıdada bulunan bir mineral çeşididir. Faydalarının başında ise vücudun kemikleri korumak ve birçok önemli işlevi yerine getirmek gelir. Vücuttaki tüm kalsiyum neredeyse kemiklerde ve dişlerde depolanır, sağlamlıklarını ve sağlığını korumayı destekler.

Ayrıca kasların hareket etmesi ve beyin için kalsiyuma ihtiyaç vardır. Aynı zamanda, kalsiyum kan damarlarının vücutta kanı hareket ettirmesine yardımcı olmak ve insan vücudundaki her işlevi etkileyen hormonları ve enzimleri serbest bırakmak için kullanılır.

Fazla kalsiyum zararlı mıdır?

Çok fazla kalsiyum alımı kabızlığa neden olabilir. Ayrıca vücudun demir ve çinkoyu emme yeteneğini de etkileyebilir, ancak bu etki tam olarak kanıtlanmamıştır. Yetişkinlerde, çok fazla kalsiyum alımı (besin takviyelerinden) böbrek taşı riskini artırabilir. Bazı araştırmalar, yüksek miktarda kalsiyum tüketen kişilerin prostat kanseri ve kalp hastalığı riskini artırdığını göstermiştir.

Kalsiyum içeren gıdalar

Süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünlerinin kalsiyum bakımından zengin olduğu herkes tarafında bilinir. Daha önce duymadığını kalsiyum açısından zengin olan diğer yiyecekler şunlardır:

Bamya

Soya fasulyesi

Kuru fasulye

Ispanak

Sardalya, somon, levrek ve alabalık gibi bazı balıklar

Portakal suyu, yulaf ezmesi ve kahvaltılık gevrek gibi kalsiyum takviyeli yiyecekler

D vitamini nedir, hangi gıdalarda bulunur?

D vitamini, az sayıda gıdada doğal olarak bulunan, birçok gıdaya eklenen ve besin takviyesi olarak bulunan, yağda çözünen bir vitamindir. Ayrıca güneş ışığından gelen ultraviyole (UV) ışınları cilde değdiğinde ve D vitamini sentezini tetiklediğinde endojen olarak üretilir.

D vitamini, bağırsakta kalsiyum emilimini destekler ve normal kemik mineralizasyonunu, kasların istemsiz kasılması, kramplara ve spazmlara yol açmayı önlemek için yeterli serum kalsiyum ve fosfat konsantrasyonlarını korur. Ayrıca osteoblastlar ve osteoklastlar tarafından kemik büyümesi ve kemiğin yeniden şekillenmesi için gereklidir. Yeterli D vitamini olmadan kemikler ince, kırılgan veya şekilsiz hale gelebilir. D vitamini eksikliği, çocuklarda raşitizmi, yetişkinlerde osteomalaziyi önler. Kalsiyum ile birlikte D vitamini de yaşlı yetişkinleri osteoporozdan korumaya yardımcı olur.

Kalsiyum ve D vitamini içeren gıdalar

Yumurta sarısı

Ton balığı, uskumru ve somon gibi yağlı balıklar

Bazı süt ürünleri, portakal suyu, soya sütü ve tahıllar gibi D vitamini ile zenginleştirilmiş yiyecekler

Sığır ciğeri

Peynir

Yiyeceklerden D vitamini sağlama için bakım ve yumurta en iyi seçenektir. 85 gram pişmiş somonun yaklaşık 570 uluslararası birimi (IU) vardır.

Ne kadar kalsiyum ve D vitaminine ihtiyacımız var?

Tıp Enstitüsüne göre her gün ne kadar kalsiyum ve D vitaminine ihtiyacımız var? Kalsiyum ve D vitamini yaşlara göre ihtiyacı olan veriler aşağıdadır:

Kalsiyum

1-3 yaş arası çocuklar: 700 miligram (mg)

4-8 yaş arası çocuklar: 1.000 mg

9-18 yaş arası çocuklar: 1.300 mg

19-50 yaş arası yetişkinler: 1.000 mg

51-70 arası kadınlar: 1.200 mg

Erkekler 51-70: 1.000 mg

Kadınlar ve erkekler 71 yaş ve üstü: 1.200 mg

D vitamini

1-70 Yaş: 600 IU

71 yaş ve üstü: 800 IU

Güneşten ve beslenmeden yeterince alım yapamıyorsanız, Doktorunuza danışmalısınız, daha yüksek seviyelerde kalsiyum ve D vitamini önerebilir.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Güçlü bağışıklık için 7 doğal öneri
2 10 2020 - 09:21
Sağlıklı yaşam için sofranızdan eksik etmemeniz gereken 10 besin
29 09 2020 - 16:51
Bağışıklık sistemini güçlendiren bitki çayları
29 09 2020 - 16:37
Meyve tüketirken dikkat edilmesi gerekenler
23 09 2020 - 09:13
Evde diş beyazlatmak için doğal çözümler
22 09 2020 - 13:49
Asitli içeceklerin hiç duymadığınız zararları
20 09 2020 - 18:42
Yorum Yap