1. HABERLER

 2. NEDİR?

 3. D Vitamini Nedir? D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?
D Vitamini Nedir? D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

D Vitamini Nedir? D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

A+A-

D vitamini sağlığa faydalıdır, ancak çoğu insan bu durumun farkında değildir ve öneminden haberdar olmadıkları için D vitamini eksikliği yaşayabilirler. Bazı insanlar sadece güneş ışığından yeterli miktarda D vitamini alırken, diğerlerinin yaşam tarzı değişiklikleri yapmaları veya takviye almaları gerekebilir.

D Vitamini Nedir?

D vitamininin vücudun kalsiyumu emmesine ve bağışıklık sistemini desteklemesine yardımcı olmaktadır ve bu nedenle çok hayati bir öneme sahiptir.  D vitamini, sağlık için önemli olan bir besindir. Bazı yiyecekler az miktarda D vitamini içerir, ancak insanlar güneş ışığından ihtiyaç duydukları D vitamininin çoğunu alabilirler. D vitamini faydaları arasında şunlar vardır:

 • Vücudun güçlü kemikler için kalsiyumu emmesine yardım etmek
 • Beyni ve beyinden mesaj taşımak için sinirleri desteklemek
 • Kas hareketinde bir rol oynamak
 • Enfeksiyon ve hastalıklarla mücadele etmek için bağışıklık sistemini desteklemek

D vitamini diğer birçok vitaminlerden farklıdır. Vücut işlediğinde, D vitamini kalsitriol denilen bir hormon haline gelir, bu da vücuttaki kemiklerin kalsiyumu emmesini sağlar.

D Vitamini Nedir? D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

Güneşten Yeterli Miktarda D Vitamini Almak Mümkün Mü?

Bazı insanlar sadece güneş ışığından yeterli miktarda D vitamini alabilirler. Ancak, bu kişinin dünyanın neresinde yaşadığına, yılın hangi zamanında olduğuna, gün saatine ve ten rengine bağlıdır.

Ekvator yakınında yaşayan insanlar güneşe maruz kalıyorlar. Ancak Kuzey Yarımküre'de yaşayan bir kişi kış aylarında güneş ışığından yeterli miktarda D vitamini alamayabilir. Güneş genellikle 11:00 ile 15:00 arasında güçlüdür. Yaz aylarında, yeterli miktarda D vitamini almak için bu süre boyunca güneşte çok uzun süre kalmaya gerek yoktur.

Bir kişinin cildinin içerdiği melanin miktarı ne kadar D vitamini alabileceğini etkiler. Daha az melanin, zararlı ultraviyole (UV) ışınlarına karşı koruma sağlamayan daha açık bir ten rengi ile ilişkilidir.

Cildinde daha fazla melanin olan insanlar güneşten daha iyi korunurlar, ancak D vitamini üretmeleri daha uzun sürebilir.  Bu çeşitli faktörler, bir kişinin vücudunun ihtiyaç duyduğu D vitamini için ne kadar güneş ışığı alması gerektiğini tavsiye etmeyi zorlaştırır.

Bazı insanlar spesifik yaşam tarzı faktörleri nedeniyle güneş ışığından yeterince D vitamini ememezler. Örneğin, geceleri çalışan, gündüz saatlerinde evde olan bireyler, her zaman ciltlerini korurlar.

Vücut, bir defada sadece belirli miktarda D vitamini sağlayabilir. Bundan sonra, cildi UV ışınlarından korumak hayati önem taşır. UV ışınları yanmaya, cildin yaşlanmasına ve kişinin cilt kanseri riski yaşamasını artırabilir.

D Vitamini Eksikliğinin Tıbbi Tanımı Nedir?

Bilim adamları kandaki D vitamini düzeyini ölçmek için mililitre başına nanogram (ng / mL) kullanırlar. Şu anda D vitamini eksikliği için belirlenmiş bir seviye bulunmamaktadır. Bazı uzmanlar kandaki yetersizliği 12 ng / mL'den az D vitamini olarak sınıflandırırlar ve 20 ng / mL'nin altındaki seviyelerin sağlıklı kemikler için çok düşük olduğunu belirtmişlerdir. Bununla birlikte, diğerleri, seviyenin daha yüksek olması gerektiğine ve eksikliğin 30 ng / mL'den az olarak sınıflandırılması gerektiğine inanmaktadır.

D Vitamini Nedir? D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

D Vitamini Eksikliği Belirtileri

Yaşam boyu D vitamini eksikliği, osteoporoza neden olabilir. Çocuklarda D vitamini eksikliği raşitizmlere neden olabilir. Bu, kemikleri yumuşak hale getiren ve kırılmalarına neden olan bir durumdur. Aynı zamanda D vitamini eksikliği, yetişkinlerde kemik ağrısı ve zayıf kaslara da neden olabilir.

Yaşam boyu vücutta yeterli D vitamini veya kalsiyum bulunmaması, osteoporoza katkıda bulunabilir . Bu kırılgan kemiklere neden olabilir.

D vitamini ile diğer tıbbi sorunlar ve hastalıklar arasında bir bağlantı olabilir, ancak bunu doğrulamak için daha fazla araştırma gereklidir.

Doğal D Vitamini Kaynakları

D vitamini eksikliği olan kişilerin güneş yerine besinlerden de bu ihtiyacı karşılaması mümkündür. Doğal D vitamini kaynakları şu şekildedir:

 • Somon
 • Tuna
 • Peynir
 • Yumurta sarısı
 • Sığır karaciğeri

Anne sütü ile beslenen bebekler ve küçük çocuklar genellikle D vitamini takviyesine ihtiyaç duyarlar. Çünkü anne sütü ihtiyaç duydukları tüm D vitamini vermez. Doktorunuza danışarak bebeğiniz için D vitamini takviye ilaçlarını reçete etmesini isteyebilirsiniz.

D Vitamini Nedir? D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

Çok Fazla D Vitamini Zararlı Mı?

Çok fazla D vitamini zararlı olabilir. Vücudun güneşe maruz kalmadan çok fazla D vitamini üretmesi mümkün değildir.

Vücutta D vitaminine çok fazla sahip olmak genellikle takviye ürünler almaktan kaynaklanır. Ancak, çok nadirdir ve genellikle sadece insanlar bir yıldan fazla bir süre gibi uzun bir süre boyunca çok yüksek bir doz aldığında ortaya çıkar. Kanda çok fazla D vitamini bulunması belirtileri arasında şunlar vardır:

 • Kusma
 • Mide bulantısı
 • İştah kaybı
 • Kabızlık
 • Kilo kaybı
 • Zayıflık
 • Böbrek hasarı

Çok fazla D vitamini almak, kandaki kalsiyum seviyesini yükseltebilir. Bu zihinsel karışıklık ve kalp problemleri gibi sağlık sorunlarına neden olabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.