D Vitamini Ne İşe Yarar? D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

NAVİGASYOND Vitamini Eksikliğinin NedenleriD Vitamini Eksikliği Tanı Ve BelirtileriD Vitamini Eksikliğinin Sağlık Riskleri Nelerdir?Obezite ve diyabetKalp hastalığıKanserVücudunuzda yeterli D vitamini seviyesine sahip olduğunuzdan nasıl emin olabilirsiniz? D vitamini, vücudunuzun uygun kemik ve kas gelişimi için ihtiyaç duyduğu en önemli vitaminlerden biridir. Bu vitamin aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendirmede büyük rol oynar. Güneş ışığı vitamini olarak […]

06.01.2019 - 18:00
06.01.2019 - 17:37
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

D vitamini, vücudunuzun uygun kemik ve kas gelişimi için ihtiyaç duyduğu en önemli vitaminlerden biridir. Bu vitamin aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendirmede büyük rol oynar. Güneş ışığı vitamini olarak bilinen D vitamini, genellikle güneş ışığına maruz kaldıktan sonra cilt tarafından Vitamin yağlı balık, karaciğer, süt ürünleri ve yumurta sarısı gibi çeşitli yiyeceklerde bulunur. Ayrıca vücudunuzda yeterli miktarda vitamin olduğundan emin olmak için D vitamini takviyesi alabilirsiniz.

Derisini güneşten koruyan veya nadiren maruz kalan insanlar, katı vejeteryanlar ve D vitamini yönünden zengin besin kaynaklarına alerjisi olan kişiler D vitamini eksikliğini yaşayabilirler. Ancak bunlar, D vitamini eksikliğinin tek nedeni değildir.

D Vitamini Eksikliğinin Nedenleri

Belirtildiği gibi, cildiniz güneş ışınlarına maruz kaldığında vücudunuz D vitamini üretecektir. Bununla birlikte, cildiniz aslında D vitamini üretimini engelleyebilir. Araştırmalar koyu tenli insanların genellikle bu vitamini üretmekte zorlandıklarını göstermektedir. Güneş kremi ciltte D vitamini üretimini de sınırlayabilir. Kistik fibroz, böbrek hastalığı ve Crohn Hastalığı gibi mevcut sağlık koşulları da D vitamini eksikliğine yol açabilir. Vitamin vücutta üretildiğinde, kan dolaşımına emilmeli ve vücudun farklı bölgelerine verilmelidir. Bununla birlikte, bu durumlardan herhangi biriyle teşhis konduysa, vücudunuz D vitaminini kan akışına ememeyebilir.

D Vitamini Eksikliği Tanı Ve Belirtileri

D vitamini eksikliği basit bir kan testi ile teşhis edilebilir. Test kandaki D vitamini seviyesinin düşük olduğunu gösteriyorsa, doktorunuz kemiklerinizin gücünü ve yoğunluğunu kontrol edecek bir röntgen isteyebilir.

  • Ancak tanı konmadan önce doktorunuz aşağıdaki belirtileri arayabilir.
  • Yeterli serotonin eksikliğinden kaynaklanan kronik yorgunluk ve depresyon . Bu hormon ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olur.
  • Ağrılı ve kırılgan kemikler ve dişler. D vitamini vücuttaki kalsiyum ve fosfor emilimini düzenlemede çok büyük bir rol oynar. Bu mineraller, sırasıyla güçlü kemiklerin ve sağlıklı bir sinir sisteminin gelişmesine yardımcı olur.
  • Kas ağrısı ve zayıflığı. Güneş ışığının, sağlıklı bir sinir sisteminin gelişmesinin yanı sıra kas gelişimini desteklediği bulunmuştur. Bu vitaminin yeterli miktarda olmaması kas zayıflığına ve ağrıya neden olabilir.
  • Zayıf bağışıklık sistemi. D vitamini, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin desteklenmesine yardımcı olur. D vitamini eksikliği olan kişiler bu nedenle daha sık hastalanır.

D Vitamini Eksikliğinin Sağlık Riskleri Nelerdir?

Kırılgan kemiklere ve dişlere sahip olmanın yanı sıra, çalışmalar D vitamini eksikliği ile ilişkili çeşitli sağlık riskleri keşfetti. İşte o riskler;

Obezite ve diyabet

Araştırmalar, D vitamini takviyesi alan kişilerin D vitamini eksikliği olan kişilere kıyasla daha fazla istenmeyen vücut yağını kaybettiğini göstermektedir.

Kalp hastalığı

Başka bir çalışma, günlük D vitamini takviyesi alan kişilerin kalp hastalığı riskini azalttığını göstermiştir.

Kanser

D vitamini eksikliği olan kişilerin, secde, meme ve kolon kanseri dahil olmak üzere bazı kanserleri geliştirme riski daha yüksek olduğu tespit edildi.

Vücudunuzda yeterli D vitamini seviyesine sahip olduğunuzdan nasıl emin olabilirsiniz?

D vitamini düzeylerini artırmanın en kolay yolu, onu doğal kaynaklardan (yeterli güneş ışığı almak ve D vitamini yiyecekleri yemek) almaktır. Çok şiddetli durumlarda, doktorunuz takviyeleri yazabilir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim