D Vitamini Diyabet Gelişimini Önlüyor

Bilim insanları tarafından yapılan bir epidemiyolojik çalışma, D vitamini eksikliği olan kişilerin vücudunda diyabet görülme riskinin çok daha yüksek olduğunu göstermiştir. Yapılan bu çalışma Doktor Cedric Garland ve Sue Park gözetiminde detaylı bir şekilde başarıyla tamamlanmıştır. 1980 yılında, Dr. Garland, erkek kardeşi Frank Garland ile birlikte, D vitamininin kanser üzerindeki etkisini inceleyen bir çalışma yürüttü. […]

29.05.2018 - 0:53
29.05.2018 - 0:53
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Bilim insanları tarafından yapılan bir epidemiyolojik çalışma, D vitamini eksikliği olan kişilerin vücudunda diyabet görülme riskinin çok daha yüksek olduğunu göstermiştir. Yapılan bu çalışma Doktor Cedric Garland ve Sue Park gözetiminde detaylı bir şekilde başarıyla tamamlanmıştır.

1980 yılında, Dr. Garland, erkek kardeşi Frank Garland ile birlikte, D vitamininin kanser üzerindeki etkisini inceleyen bir çalışma yürüttü. Daha sonra, güneş ışığı ve kalsiyumdan elde edilen bir vitaminin, kolon kanseri ve diğer kanser türlerini geliştirme riskini azalttığını keşfettiler. Garland kardeşlerden gelen meslektaşların sonraki çalışmaları, D vitamini ile ön diyabet arasında bir ilişkinin varlığını gösterdi. Bu da D vitamini içeren besinlerin diyabet konusunda ilerlemeyi önlediği ve şeker hastalığına iyi geldiğini ortaya koymuştur.

Uzmanlar, 1997-1999 yılları arasında hastaneleri ziyaret eden diyabet veya ön diyabet belirtisi olmayan 903 sağlıklı yetişkinden oluşan bir grup belirledi ve 2009 yılına kadar olanları gözlemledi. Gözlem süresince, araştırmacılar kan örnekleri aldı, D vitamini, glukoz ve glukoz tolerans düzeyini kontrol etti. Tüm dönem boyunca, 47 denekten 337’si diyabet geliştirdi. Plazmadaki 25-hidroksivitamin D’nin alt sınırının alt sınırı 30 nanogramdır. Sonuçlar, 30 ng / ml’nin üzerinde bir D vitamini seviyesinde, diyabet geliştirme riskinin %30 olduğunu ve 50 ng / ml’nin üzerindeki göstergeleri olan insanlarda hastalanma şansının daha az olduğunu (yaklaşık% 20) göstermiştir. Böylece, D vitamininin diyabetin önlenmesine katkıda bulunduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ancak, bilim adamları, öngörülen vitamin normlarına uyulmasını tavsiye etmektedir, çünkü yüksek endeksler (125 ng / ml’den fazla) bulantı, kabızlık, aritmi ve böbrek hasarına neden olabilir.

Tüm bu araştırmalar göz önüne alındığı zaman D vitamininin özellikle kas-kemik gelişimi başta olmak üzere çok ciddi bir öneme sahip olduğu, eksikliği kadar vücuttaki fazlalığının da çeşitli problemlere yol açtığı unutulmamalıdır.

Diyabet teşhisi konan ya da diyabet olduğundan şüphelenen bireyin ilk etapta yapması gereken doktor muayenesi yaptırmak ardından da doktorun duruma uygun olarak hazırladığı tedavi profiline bizzat uyulmadı olmaktadır. Çünkü vitaminler de diğer ilaçlar gibi fazla alındığı zaman vücut içerisinde geri dönülmesi mümkün olmayan hasarlara yol açabilmektedir. Bu nedenle mutlaka doktorun söyledikleri doğrultusunda süreç ilerlemelidir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim