Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Cüzam – Lepra Nedir? Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

Eklenme:
 Cüzam – Lepra Nedir? Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

insanlık tarihinin en eski rahatsızlıklarından bir tanesi olan Cüzam hastalığı tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Günümüzde Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre çoğu Afrika ile Asya üzerinde olmak üzere, dünya çapında yaklaşık olarak 180.000 kişide cüzam hastalığı bulunmaktadır. Peki, bu cüzam ya da diğer adıyla Lepra hastalığı nedir? Nasıl belirtiler verir, tedavisi ve korunma yollarına dair bütün detaylar..

Cüzam (Lepra) Nedir?

Hansen’s hastalığı adını da alan Cüzam yani Lepra rahatsızlığı, Mycobacterium leprae’nin sebep olduğu kronik karakterdeki enfeksiyöz bir hastalıktır. Hastalık genel olarak cilt dokusunu, periferik sinirleri, solunum yollarını ve de gözlerin mukozal yüzeylerine etki eder. Cüzam hastalığı bebeklerde görülebildiği gibi yaşlılarda da görülebilen geniş bir prevalansa sahip olduğu bilinmektedir.  Norveçli bilim insanı Gerhard Armauer Hansen’ın keşfettiği bu hastalık, insanlık tarihinin çok eski ve  yüksek ölüm oranına sahip, deri döküntüleriyle başlayıp, sonrasında sakatlıklarla devam eder.

Cüzamın nasıl yayıldığı bilinmemekte, hastalığı taşıyan bireylerden sağlıklı kişilere temasla bulaştığı ön görülmektedir. Yakın zamanda solunum yolu ile yaşanan bulaşma önem kazanmaya başlamıştır. Bunun dışında tamamen yok sayılmayıp, böceklerle bulaşma da olasılıklar içerisinde yer almaktadır. Cüzam, tedavisi mümkün olan bir hastalık olup, erken fark edilmesi çok önemlidir.

Cüzam, enfeksiyon kaynaklı olup, sınırları belli veya geniş yayılım gösterebilen bir tabloya sahiptir. Cüzam temel olarak sinir sistemini, cilt dokusunu, üst solunum yolunu, kemikleri ve testisleri etkiler.

Cüzzam belirtileri

Cilt dokusundaki cüzam belirtileri

Cüzam Çeşitleri Nelerdir?

Cüzam hastalığı, cilt lezyonlarının miktarı ve sinir tutulumuna göre kategorilendirilip, duruma uygun tedavi uygulamasına karar vermektir. Bu kategorilendirme esnasında ortaya çıkan klinik bulgular ve alınan smear sonuçları ele alınır.

Orta seviye cüzam: Çoğunlukla kendi kendine iyileşen nadiren de şiddetlenen birkaç adet lezyonun rastlandığı türdür.

Borderline tüberküloit cüzam: Sinir dokusunun daha az olduğu, küçük ve fazla sayıdaki lezyonların rastlandığı türdür.

Tüberküloit cüzam: Birkaç tane düz lezyonun meydana geldiği, kendiliğinden geçebilen ya da ilerleyebilen  bu türde ellerde ve bacaklarda ciddi uyuşmalar görülür. Hasta, cüzam hastalığına karşı bağışıklık gösterir. Bu tipte görülen lezyonlar sınırlı olup, bulaşma çok düşüktür.

Orta sınırda cüzam: Bu cüzamda şişmiş lenf bezlerine, cilt dokusu kızarıklıklarına rastlanır.

Hansen's hastalığı

Hansen’s hastalığının yüzde meydana getirdiği oluşumlar.

Cüzam Belirtileri Nelerdir?

Cüzam cilt dokusunu, beyini ve omurilik iliği etkileyebildiği gibi periferik sinirleri de etkiler. Ayrıca gözler ile burnun iç kısmını da kaplayan ince dokuyu da etkileyebilir.

Cüzamın temel belirtisi, birkaç hafta ile birkaç ay sonrasında geçmeyen deri üzerindeki yaralar, topaklar veya şişliklerdir. Cilt yaraları mutlaka soluk renklidir.

Sinir hasarı kol ve bacaklarda duyu kaybına ve kas güçsüzlüğüne yol açar.

Lepra Nedir

Lepra olarak da adlandırılan bu hastalıkta mutlaka doktora muayene olunmalıdır.

Semptomların cüzamlı bireylerde ortaya çıkması bakteriler bulaştığından genellikle 3 ile 5 sene sürer. Bazı kişiler 20 sene sonra dahi belirti göstermez. Tedavi edilmeyen durumda cilt dokusunda, sinirlerde, kollarda ve gözlerde kalıcı zararlar ortaya çıkartır. Cüzamın komplikasyonları şunlardır:

– Körlük ya da göz tansiyonu,
– Yüzün biçim bozukluğu, kalıcı şişlikler,
– Erektil disfonksiyon ile erkeklerde ortaya çıkan kısırlık,
– Böbrek yetmezliği.
– Kas güçsüzlüğü.
– Burnun iç dokusunda kalıcı hasar, burun mukozasında kanama ve tıkalı burun.
– Kollar, bacaklar ve de ayakların yer aldığı beyin ve omurilik haricindeki sinirlerde kalıcı şekilde hasar görülür.

Cüzzam hastalığı

Cüzam hastalığı kaslarda güçsüzlüğe yol açar.

Cüzam Korunma Yolları Nelerdir?

Hastalık yetişkinlere bulaşmaz. Fakat hastalara yakın olanların çocuklarını hastalıktan korunması önemlidir. Bebek ve çocuklara aşılamalara ve korunma amaçlı ilaç kullanımına gidilebilir. Çocukların hastalık olan ortamdan uzaklaştırılmaları alınabilecek olan tedbirlerdendir.

Cüzam hastalığı için özel bir aşı bulunmamakla beraber verem yani tüberküloz aşısı korunmada başarıyla uygulanmaktadır.

Cüzzam tedavisi

Cüzam tedavisi

Cüzzam Tedavisi Nedir?

Cüzam tedavisi olan bir hastalıktır. Dünyada son yirmi senede, cüzamlı 16 milyon kişi tedavi edilmiştir. Tedavi, mevcut olan cüzam türüne göre değişiklik göstermektedir. Hansen hastalığı türünde antibiyotik tedavisi kullanılırken diğer türlerin tedavisi daha farklıdır.

Tedavi genellikle 1 ve 2 sene arasında devam eder. Tedavi öngörüldüğü üzere tamamlandığında hastalık ortadan kalkar.

Antibiyotikler enfeksiyonu düzeltmek adına kullanılır. Çoğunlukla 6 aydan 1 seneye kadar iki ya da üzeri antibiyotik tedavisi uygulanır.

Anti-inflamatuar özellikteki  ilaçlar, sinir dokusunda meydana gelen ağrıyı kontrol etmekte kullanılır. bağışıklık sistemini yükselten ilaçlar da yine tedavi protokolü içerisinde yer almaktadır.

Çocuklarda uygulanan cüzam tedavisi ise erişkinlere benzese de uygulanan dozlar çocuğun özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Her hastalıkta olduğu gibi cüzam hastalığında da belirtilerin görüldüğü ilk anda zaman kaybedilmeden doktora gidilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

  • www.acibadem.com.tr
  • www.bbc.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Koronavirüs Hastalarına Büyük Şok! Tedavi Gören Hastalarda Böbrek Yetmezliği Başladı
19 04 2020 - 09:59
Aşırı kahve tüketmek bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir
18 04 2020 - 18:14
Ücretsiz maske için kod nasıl alınır? Bir kişi kaç maske alabilir?
10 04 2020 - 19:27
Dang humması nedir, belirtileri nelerdir?
8 04 2020 - 14:19
Sağlık Ocağı hangi saatlerde çalışıyor?
6 04 2020 - 11:23