1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Cüzam - Lepra Nedir? Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi
Cüzam - Lepra Nedir? Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

Cüzam - Lepra Nedir? Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

A+A-

insanlık tarihinin en eski rahatsızlıklarından bir tanesi olan Cüzam hastalığı tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Günümüzde Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre çoğu Afrika ile Asya üzerinde olmak üzere, dünya çapında yaklaşık olarak 180.000 kişide cüzam hastalığı bulunmaktadır. Peki, bu cüzam ya da diğer adıyla Lepra hastalığı nedir? Nasıl belirtiler verir, tedavisi ve korunma yollarına dair bütün detaylar..

Cüzam (Lepra) Nedir?

Hansen’s hastalığı adını da alan Cüzam yani Lepra rahatsızlığı, Mycobacterium leprae’nin sebep olduğu kronik karakterdeki enfeksiyöz bir hastalıktır. Hastalık genel olarak cilt dokusunu, periferik sinirleri, solunum yollarını ve de gözlerin mukozal yüzeylerine etki eder. Cüzam hastalığı bebeklerde görülebildiği gibi yaşlılarda da görülebilen geniş bir prevalansa sahip olduğu bilinmektedir.  Norveçli bilim insanı Gerhard Armauer Hansen'ın keşfettiği bu hastalık, insanlık tarihinin çok eski ve  yüksek ölüm oranına sahip, deri döküntüleriyle başlayıp, sonrasında sakatlıklarla devam eder.

Cüzamın nasıl yayıldığı bilinmemekte, hastalığı taşıyan bireylerden sağlıklı kişilere temasla bulaştığı ön görülmektedir. Yakın zamanda solunum yolu ile yaşanan bulaşma önem kazanmaya başlamıştır. Bunun dışında tamamen yok sayılmayıp, böceklerle bulaşma da olasılıklar içerisinde yer almaktadır. Cüzam, tedavisi mümkün olan bir hastalık olup, erken fark edilmesi çok önemlidir.

Cüzam, enfeksiyon kaynaklı olup, sınırları belli veya geniş yayılım gösterebilen bir tabloya sahiptir. Cüzam temel olarak sinir sistemini, cilt dokusunu, üst solunum yolunu, kemikleri ve testisleri etkiler.

Cüzzam Tedavisi Nedir?

Cüzam tedavisi olan bir hastalıktır. Dünyada son yirmi senede, cüzamlı 16 milyon kişi tedavi edilmiştir. Tedavi, mevcut olan cüzam türüne göre değişiklik göstermektedir. Hansen hastalığı türünde antibiyotik tedavisi kullanılırken diğer türlerin tedavisi daha farklıdır.

Tedavi genellikle 1 ve 2 sene arasında devam eder. Tedavi öngörüldüğü üzere tamamlandığında hastalık ortadan kalkar.

Antibiyotikler enfeksiyonu düzeltmek adına kullanılır. Çoğunlukla 6 aydan 1 seneye kadar iki ya da üzeri antibiyotik tedavisi uygulanır.

Anti-inflamatuar özellikteki  ilaçlar, sinir dokusunda meydana gelen ağrıyı kontrol etmekte kullanılır. bağışıklık sistemini yükselten ilaçlar da yine tedavi protokolü içerisinde yer almaktadır.

Çocuklarda uygulanan cüzam tedavisi ise erişkinlere benzese de uygulanan dozlar çocuğun özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Her hastalıkta olduğu gibi cüzam hastalığında da belirtilerin görüldüğü ilk anda zaman kaybedilmeden doktora gidilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

[su_accordion][su_spoiler title="KAYNAKLAR" open="no" style="default" icon="plus" anchor="Kaynaklar" class=""]

  • www.acibadem.com.tr
  • www.bbc.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.