Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Çürükler için Doğal Tedavi Yöntemleri

Son Güncelleme:
 Çürükler için Doğal Tedavi Yöntemleri

Çürükler dış dokularında zaman içinde meydana gelen mineral eksilmesiyle kendini gösteren hasarlardır. Diş çürümesini tetikleyen birçok besin olmasının yanında bakteri plağı oluşumu birçok farklı nedene bağlanabilir ve bu durum çürükleri önlemek için yapılacak uygulamaların araştırılmasını gerektirir. Siz de çürüklerin nedenlerini ve doğal yöntemlerle bu nedenlerin önüne nasıl geçilebileceğini yazımızdan öğrenebilirsiniz.

çürük için doğal çözüm(5)

Çürüklere Doğal Çözümler

Çürüğün Başlıca Nedenleri

Çürüklerin oluşumunda farklı faktörlerin bir araya gelmesi söz konusu olsa da yaygın çürük nedenleri iki madde halinde toplanabilir.

Ne yediğimiz kadar bunları nasıl sindirdiğimiz de sağlık için önem taşır. Bazı insanların şeker tüketmesini karşın dişleri sağlıklı olurken şeker tüketmeyenlerin diş problemleriyle uğraşması bundandır, sindirim sistemi zayıf olanlar için besinler yarattığı yan etkiler daha aktiftir. Ne yediğimiz konusuna bakıldığında çürüğe yol açan besinler arasında yalnızca şeker biliniyor olsa da birçok işlenmiş gıda,un, et ve peynir dahi çürüklere yol açabilmektedir.

çürük için doğal çözüm

Çürüğün Nedenleri

Çürüğü Önlemenin Doğal Yolları

Çürükte de tıpkı ağız kokusuna doğal çözümler olduğu gibi beslenme ve bitkisel esanslar ile çözüm bulmak mümkün olmaktadır.

Kalsiyum, bilindiği üzere kemik sağlığı gibi ağız ve diş sağlığı için de en önemli minerallerdendir. Çürümeyi doğal yollardan önlemek için kalsiyum tüketimine dikkat etmek yapılacak ilk adımdır. Yoğun miktarda kalsiyum içerdiği az bilinen ancak diş hekimleri tarafından da tavsiye edilen gıdalardan bazıları susam, tahin, brokoli, çiğ kuruyemiş, kefir, keçi sütü ve deniz yosunudur. Bunlara ek olarak kalsiyum florür hapı almak da midede kalsiyum emilimini artıracaktır.

çürük için doğal çözüm

Çürük için Doğal Çözümler

Asitli gıdalar tükettikten sonra ya da dış eti iltihapları gibi durumlarda diş fırçası üzerine karbonat dökerek dişleri fırçalamak diş üzerinde antibakteriyel etki sağlayacaktır. Bu yöntemi her gün ve sık uygulamak diş mineleri açısından zararlı olabilir, ayrıca ağız içindeki tükürük pH dengesi sağlarken ağız içini de temiz tutacaktır. Yine de istisnai durumlarda çürük gelişmesini engellemek için karbonat etkili bir yöntemdir.

Çürük için Doğal Gargaralar

Doğal antibiyotikler listesinde yer alan otlardan biri olan kekik, esans olarak da kullanılarak çürüklerle savaşımıza yardımcı olabilir. Bir daha kekik esansını sebzelerin suyundan bir bardak ayırarak bunun içinde seyreltebilir ve bu karışımı çürük tedavisinde gargara olarak kullanabilirsiniz.

çürük için doğal çözüm

Çürük için Doğal Çözümler

Deniz tuzunun alkali içeriği ağız içi pH dengesini sağlamada etkili olurken mineralli yapısıysa dişlerin daha güçlü olmasına yardımcı olur. Bu nedenle marketlerden temin edebileceğiniz ambalajlı deniz ya da okyanus suyunu ya da temiz bir yerden kendiniz de şişeleyebileceginiz bu suları çürük gargarası olarak kullanmanız mümkündür. Eğer deniz ya da okyanus suyunu kendiniz şişeleyecekseniz hijyenik sebepleri göz önünde bulundurarak mutlaka temiz bir yerden sabah erken saatlerde ve derine dalarak suyu temin etmeye çalışmalısınız.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Koronavirüs Hastalarına Büyük Şok! Tedavi Gören Hastalarda Böbrek Yetmezliği Başladı
19 04 2020 - 09:59
Aşırı kahve tüketmek bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir
18 04 2020 - 18:14
Ücretsiz maske için kod nasıl alınır? Bir kişi kaç maske alabilir?
10 04 2020 - 19:27
Dang humması nedir, belirtileri nelerdir?
8 04 2020 - 14:19
Sağlık Ocağı hangi saatlerde çalışıyor?
6 04 2020 - 11:23