Cumhurbaşkanlığı üniversite tercihi yapacak adaylar için tercih rehberi hazırladı

Cumhurbaşkanlığı YÖK ve SGK verilerini baz alarak üniversite adayları için tercih rehberi hazırladı. Hazırlanan Savcı rehberinde üniversiteden mezun olanların ortalama ilk 6 ayda iş buldukları ve alınan en düşük maaşın ise 2 bin 435 TL olduğu ifade edildi.

27.07.2019 - 14:41
28.07.2019 - 12:43
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Gençlerin Üniversite tercihleri öncesinde Cumhurbaşkanlığı insan kaynakları ofisi “Üni-Veri” adlı bir tercih hazırladı. Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan tercih rehberinde Yükseköğretim kurumlarından alınan mezun bilgileri ile SGK dan alınan istihdam verileri birleştirildi. Hazırlanan tercih rehberinde 2014-2018 dönemini kapsadığı belirtildi.

Tıp fakültesi yüzde 96 ile ilk sırada

Kamuda işe yerleşme oranları da açıklandı. Tıp yüzde 96 ile kamuda işe yerleşme oranında ilk sırada yer aldı. Sağlık Hizmetleri %30 6 ile 2. sırada yer alırken diş hekimliği %32 ile 3. sırada yer aldı. Psikolojik danışmanlık ve rehberlik yüzde 29 ile öne çıkarken hukuk ise yüzde 26 oldu. Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan listede 70 farklı bölüm yer alırken güzel sanatlar, iç mimarlık, uluslararası ticaret, endüstriyel tasarım, peyzaj tasarımı ve kentsel tasarım yüzde 1 ile 3 arasında istihdam oranı ile son sıralarda yer alan bölümler oldu.

52 bölüm 3 bin TL’nin altında maaş alıyor

Rehberde, öğrencilerin mezun olmalarının ardından ilk 6 ay içinde iş buldukları belirtilirken, en düşük ücretin ise 2 bin 435 TL Maliye mezunlarında olduğu ifade edildi. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan rehberde öğretmenin 11 ay 22 günde, maliye mezununun 12 ay 3 günde, psikolojik danışmanlık ve rehberlik mezununun da ortalama 12 ay 11 günde iş bulduğu belirtildi.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim