Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan şifrenin kırılması talimatı

Yorum Yap
1 dk okuma süresi
20 Aralık 2017

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikastı ile ilgili yürütülen soruşturmada, polis Mevlüt Mert Altıntaş’ın cep telefonunun şifresi bir türlü kurulamadı. Bunun üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, cep telefonunun şifresinin kırılabilmesi için İsrail’de bir firmayla görüştü. İsrail firması şifrenin kırılması için 20 bin USD istedi, ancak şifrenin kırılacağı garantisini de vermedi ve cep telefonunun yurt dışına çıkarılmasını istedi. Bu yanıt üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı teklifi kabul etmeyerek İsrail’i firma ile yapılan görüşmeleri sona erdirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelen Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, soruşturma hakkında bilgiler verdi. Cep telefonunun şifresinin kırılması için Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından tüm teknik kurumlara söz konusu şifrenin kurulması için ne gerekiyorsa yapılması talimatını verdi.

Hindistan Firması İle Temasa Geçilecek

Diğer yandan, Büyükelçi Karlov suikastı ile ilgili olarak kendileri de ayrıca soruşturma yürüten Rusya heyetinin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yetkilileri ile yaptığı toplantıda polis Altıntaş’ın cep telefonunun şifresini kırabilecek teknolojiye Hindistanlı bir firmanın sahip olduğu ve bu firmanın cep telefonunun şifresini Türkiye’de kırabileceği gündeme getirildi. Rus heyeti ise şifrenin kırılabilmesi için Rusya’da faaliyet gösteren beyaz hacker gruplarından yardım alınabileceğini teklif etti. Toplantı sonunda Hindistanlı firma ile temasa geçilmesi yönünde mutabakata varıldığı öğrenildi.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com