Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan S-400 Açıklaması: Savaşa Hazırlanmıyoruz Milli Güvenliği Garantiye Alıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün gazete ve televizyonların genel yayın yönetmenleri, bazı yazar ve akademisyenlerle bir araya geldi. Vahdettin Köşkü’nde yaklaşık 3 saat süren toplantı sonucunda Cumhurbaşkanı Erdoğan gündeme dair önemli açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Genel Yayın yönetmenleri ve akademisyenlerle yaptığı toplantıya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın katıldı.

S-400’lerin Teslimatı

Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantının ardından yaptığı açıklamada Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sisteminin teslimatına ilişkin konuştu. Tarihin en büyük anlaşmalarından birinin imzalandığında belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, S 400 hava savunma sisteminin NATO’nun geleceğini de güçlü şekilde etkileyeceğini ve bu konuda NATOnun mutlu olması gerektiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan aynı zamanda S-400’lerle ilgili sürecin Nisan 2020’de tamamlanacağını dile getirdi.

S-500’ler de Rusya ile Yapılabilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gelecek dönemlerde Rusya ile S-500’leri de yapmanın söz konusu olduğunu ifade etti. ABD Başkanı Donald Trump ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirilebileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, S-400 hava savunma sisteminin kontrolün tamamen Türk Silahlı Kuvvetleri’nde olacağını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aynı zamanda ABD’nin tehdidine de yanıt vererek F-35’leri vermemenin dostluğu ve ortaklığa yakışmayacağını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan S-400 Açıklaması: Savaşa Hazırlanmıyoruz Milli Güvenliği Garantiye Alıyoruz

Orta Yolu Bulması Gereken Sayın Trump’tır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aynı zamanda Amerika düşmanlarına yaptırımlarla mücadele yasası yaptırımları konusunda imzaların 2017 yılında atıldığını hatırlatarak Türkiye’nin Amerika’dan almayı planladığı f-35’lerin bu kapsamda olmadığını dile getirdi. Ayrıca Amerika başkanı Trump’ın bu yasadan feragat etme hakkı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, F 35’lerin ödemesinin yapıldığını ve bu konuda orta yolu bulması gereken kişinin Trump olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin Güvenliğini Garantiye Alıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin S-400’leri savaşa hazırlanmak için satın almadığını sadece Türkiye’nin güvenliğini ve barışı sağlamak için satın aldığını dile getirdi. Türkiye’de siyaset yaparken ABD’nin temsilcisi gibi hareket edenleri olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, S-400’lerin keyfi değil zorunluluk olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu