Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan G-20 Değerlendirmesi: Kendimizi İfade Etme Fırsatı Bulduk

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Japonya'da düzenlenen G-20 zirvesi kapsamında yaptığı önemli görüşmeleri bir basın toplantısı düzenleyerek değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump’ın yaptırımlar konusunda açıklık getirdiğini belirterek, Türkiye'ye herhangi bir yaptırım uygulanmayacağını kendisinden öğrenmiş olduklarını söyledi.

29.06.2019 - 12:39
29.06.2019 - 12:39
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Japonya’nın Osaka kentinde düzenlenen G-20 Zirvesi sona erdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün bir basın toplantısı düzenleyerek zirve kapsamında yaptığı temasları değerlendirdi. ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in de aralarında bulunduğu çok sayıda dünya lideri ile ikili görüşmeler gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle ABD ile yaşanan S-400 krizi hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Trump ile İkili Görüşme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamasında, ABD Başkanı Trump’ın kısa süre önce bir açıklaması olduğunu belirterek, S-400’lerin teslim aşamasında olduğunu ve böyle bir sözleşmeyi inkar etmenin Türkiye gibi bir devlete yakışmayacağını ifade etti. Amerika ile Obama döneminde patroit almak için anlaşıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, o dönemde kongrenin izin vermediğini söyleyerek satışı gerçekleştirmediklerini ve bunu en uygun şartlarda Rusya’dan alma hakkının Türkiye’de olduğunu dile getirdi. Bugün yaptırımlar konusunda Donald Trump’ın açıklama getirdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye herhangi bir yaptırım uygulanmayacağının ortaya çıktığını ifade etti. ABD ile Türkiye arasında yaşanan diğer bir kriz olan F-35 konusunda da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 milyar 400 milyon dolar ABD’ye ödeme yapıldığını ve toplamda 116 uçak alınması gerektiğini söyledi. İki stratejik ortak arasında böyle bir sorun olmayacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı zamanda Trump ile yaptığı görüşmede küresel ekonomide güven kanallarının açılması konusunda mutabakata vardıklarını söyledi.

Mülteci Konusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamasının devamında zirve kapsamında mülteciler konusunda Türkiye’nin ortaya koyduğu çabaları ifade etme fırsatı bulduğunu belirterek, mülteciler için Türkiye’nin 37 milyar dolar harcadığını dile getirdi. Batılı ülkelerinin insanlık sınavını bu konuda geçemediğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, mültecilere karşı önyargılar değil vicdani politikalar geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim