1. HABERLER

  2. HABER

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan İmzasıyla Yayınlanan Genelge ile Yerli ve Milli Kripto Kullanımına Geçiliyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan İmzasıyla Yayınlanan Genelge ile Yerli ve Milli Kripto Kullanımına Geçiliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan İmzasıyla Yayınlanan Genelge ile Yerli ve Milli Kripto Kullanımına Geçiliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan genelgeye göre, kritik kurum ve kuruluşlarda görev yapan üst düzey yöneticiler ve kritik öneme sahip personel hakkında güvenlik soruşturması ya da arşiv araştırması yapılacak.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile resmi gazetede yayınlanan genelge kapsamında artık kurumsal e -postalar şahsi amaçlarla kullanılmayacak. Genelgede 21 madde bulunuyor ve bundan sonrası için alınacak tedbirler neler oluyor.

21 Madde Sıralandı

Genelgede bir madde sıralandı ve alınacak tedbirler detaylı olarak anlatıldı. Bu maddelere göre nüfus, iletişim ve sağlık kayıt bilgileri ile genetik ve biyometrik veriler gibi kritik öneme sahip olan veriler, güvenli bir şekilde yurt içinde depolanacak. Kamu kurum ve kuruluşlarında bulunan kritik veriler fiziksel güvenliği sağlanmış, internete kapalı bir ortamda ve güvenli bir ağda saklanacak. Kamu kurumlarında sosyal medya üzerinden ya da mobil uygulamalardan gizlilik dereceli veri paylaşımı ve haberleşme yapılmayacak. Sosyal medya ve haberleşme için daha çok yerli uygulamalar tercih edilecek. Kamu kurum ve kuruluşları tarafından kullanılacak olan yazılım ve donanımları alımı sırasında tedarikçilerden, yazılımların kullanım amacına Uygun olmayan bir özellik ya da arka plana çıktığı içermediği konusunda taahhütname alınacak. Aynı zamanda kritik kurumlarının bulunduğu bölgelerde olan veriler fiber optik kablolar üzerinden taşınacak. Milli Kripto sistemlerine sahip cihazlar kullanılacak ve veriler kriptolanacak.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.