Sağlık

COVID-19 hapı Molnupiravir kullanıma başladı mı? Gerçek COVID-19 ilacı bulundu mu?

Molnupiravir adıyla uzun zamandan beri geliştirilen yeni ilaç için son aşamaya geçildi. Yapılan resmi açıklamaya göre FDA onayına sunulan yeni ilaç, onay alırsa, yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanacak. 

COVID-19’un ilacı bulundu mu? 

Son dönemlerde en çok konuşulan ilaçlardan birisi olan Molnupiravir  için Dünya genelinde pek çok tartışma da bulunuyor. Bazı uzmanlar ilacın çok kısa süre içerisinde geliştirildiğinde ve etkin sonuçlar vermesinin mümkün olmadığını söylemesi, özellikle sosyal ağlardaki tartışmaları alevlendirdi. Türkiye’den de Prof. Dr. Mehmet Ceyhan gibi isimler FDA onayı konusunda Molnupiravir’in etkili olmayacağını söyledi. 

Molnupiravir hangi şirket tarafından geliştirildi?

Molnupiravir MERCK ilaç firması tarafından geliştiriliyor. Ridgeback Biotherapeutics ile birlikte yeni ilacı geliştiren MERCK, ilk sonuçlarıyla etkili bir şekilde dikkat çekti. Firmaların yaptığı açıklamalarda ilacın hastaneye yatışları engellediği ve büyük bir koruma sağladığı belirtildi. İlaç kullanımı ile birlikte hastalığın orta ve hafif şiddette seyrettiğini söyleyen firma, bu konuda çok iddialı. İlk test sonuçlarına göre şu ana kadar Molnupiravir 775 kişide kullanıldı. 30 gün sonunda kimse yaşamını yitirmedi. Ancak Molnupiravir  ile birlikte plasebo verilen kişilerin 8’i hayatını kaybetti. 

Şu anda ilaç kullanım için izne sahip değil. FDA tarafından onaylanması halinde yeni hapın kullanılmasına izin verilecek. Ancak FDA onayı alması halinde ABD şimdiden 1 milyon 700 bin doz için şirketle anlaşmış durumda. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu