Sağlık

Covid-19 aşı kartı nedir? BioNTech / Sinovac aşı kartı nasıl oluşturulur?

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan son genelge ile birlikte Türkiye’de aşı kartları ile ilgili yeni bir dönemde başlatılmış oldu. Aşıları olmayan vatandaşların kamu kurum ve kuruluşlarına giremeyeceği ve aşı kartı ibraz etmeden herhangi bir şekilde kurumlara alımın yapılmayacağı belirtildi. Yapılan bu açıklamaların hemen ardından ise milyonlarca vatandaş aşı kartı zorunlu mu, covid-19 aşı kartı nasıl alınır, aşı kartı nasıl oluşturulur gibi sorularla yeni düzenlemeye uyum sağlamak adına araştırma yapmaya başladı. 

Covid-19 aşı kartı nedir?

Covid-19 aşı kartı, çift doz aşısını tamamlamış kişilerin mevcut aşı durumunu gösterebilmesi adına getirilen yeni bir düzenleme. Düzenleme sonrasında kişiler mevcut aşı kartını ibraz ederek aşı olduğunu beyan edebiliyor.

kart.jpg

Covid-19 aşı kartı zorunlu mu?

Şu an için kamu kurum ve kuruluşları dışında aşı kartının uygulanması gündemde değil. Ancak 15 Ekim tarihinde yapılacak görüşmelerde lokantalardan kafelere kadar tüm kapalı mekanları kapsayacak şekilde bir düzenlemeye gidileceği ve covid-19 aşı kartının bu tarih itibariyle zorunlu tutulacağı öne sürülüyor.

Covid-19 aşı kartı nasıl alınır ve aşı kartı nasıl oluşturulur?

Covid-19 aşı kartı için tüm işlemler e-nabız üzerinden gerçekleştiriliyor. E-nabız aracılığı ile alınabilecek olan aşı kartlarında, kişilerin üyelik girişi yaptıktan sonra kovid-19 aşı durumu bölümü üzerinden yapacağı işlemler ile kolay bir şekilde aşı kartını alabilmesi mümkün oluyor. Alınan aşı kartı çıktı olarak alınabileceği gibi aynı zamanda dijital olarak da saklanabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu