Cotard Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Bir diğer ismi yürüyen ceset sendromu olan Cotard sendromu nadir görülen bir psikolojik hastalıktır. Hastalık kısaca varoluşsal inkar olarak tanımlanır. Bu hastalığa sahip olan kişi kendisinin ölü olduğuna inanır.
Yorum Yap
2 dk okuma süresi
3 Temmuz 2018

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Cotard Sendromu Nedir?

Cotard sendromu halk arasında yürüyen ceset sendromu denilen ve İngilizcede de “Walking Corpse Syndrome” olarak geçen psikolojik bir hastalıktır. Cotard sendromunda hastalar ölü olduğunu, aslında var olmadıklarını ve organlarını kaybettiklerini düşünürler. Bu durumun bir diğer ismi de varoluşsal inkardır. Cotard sendromu, Jules Cotard tarafından 1880’de isimlendirilmiştir.
Cotard sendromuna sahip olan insanlar suçluluk, kaygı ve ölümsüzlük düşüncesine kapılabilirler. Yapılan araştırmalara göre Cotard sendromu yaşlı insanlarda daha fazla görülmektedir. Bununla birlikte şizofreni hastalığı, bipolar bozukluğu, beyin hasarı, nöbet bozuklukları, depresyon hastalığı, migren gibi hastalıkları bulunan bireylerde Cotard sendromu görülme ihtimali daha fazladır.
Cotard sendromuna sahip insanlar açlık gibi nedenlerden dolayı ölebilirler. Bunun sebebi ise zaten ölü olduklarını düşündükleri için bir şey yemelerine gerek kalmadığını düşünmeleridir.

cotard sendromu

Cotard Sendromunun Nedenleri Nelerdir?

Cotard sendromu, beyinde bulunan sağ hemisferin frontal ve temporal bölgelerinde bulunan lezyonlardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Kesin nedeni ise bilinmemektedir. Ancak bazı durumlar Cotard sendromu olma riskini taşımaktadır. Bu durumlar:
Depresif bozukluklar
Şizofreni Hastalığı
Bipolar bozukluk
Alzheimer
– Beyin tümörü
– Migren
Parkinson hastalığı
– Böbrek yetmezliği

Cotard Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Cotard sendromuna sahip bireyler kendilerinin ölü olduğuna inanır. Bu sebeple, başlangıç olarak kaygısız bir hal takınırlar. Bunun ardından ise öldüklerine, var olmadıklarına, hatta çürümekte oldukları için koktuklarına inanarak hayati organlarını kaybettiklerine inanırlar.
Depresyon, suçluluk duygusu ve ağrıya karşı duyarsızlık da görülebilir. Bunun yanında felç olduklarına inanıp, işitsel ya da kokusal halüsinasyonlar gördüklerine inanabilirler.
Bu hastalığa sahip bireyler kendilerini tanıyamazlar. Sosyal hayattan zevk almazlar. Her an paranoyaklardır. Kendilerine zarar verebilirler ve sonrasında da gerçeklik hislerini yitirmeye başlarlar.

Walking Corpse Syndrome

Cotard Sendromu Nasıl Teşhis Edilir?

– Kan testi
– Bilgisayarlı tomografi
– Bullet MR
– Bullet SPECT
– Bullet Elektroensefalogram

Cotard Sendromunun Tedavisi Nasıldır?

Cotard Sendromu genellikle elektrokonvülsif terapi ile birlikte ilaç tedavisi kullanılarak iyileştirilmeye çalışılır.
İlaç tedavisi olarak antidepresanlar, antipsikotik ilaçlar ve duygu-durum düzenleyici ilaçlar da tedavide kullanılır.
Yerinde ve doğru teşhis çok önemlidir. Hastalar, uygun ve düzgün giden bir tedavi sürecinin sonrasında iyileşirler.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com