Nedir?

Çörek Otu Yağı Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Çörek otunu özellikle lezzeti ile çok iyi tanıyoruz aslında. Hamur işlerine çok yakışıyor ve farklı bir lezzet katıyor. Birçok doğal malzeme gibi çörek otunun da yağı var. Daha önce belki ya ondan faydalanmayı hiç deneme misiniz drama bugünkü yazımızı okuduktan sonra çörek otu yağının faydalarını öğrenecek ve evinizden asla eksik etmeyeceksiniz. Hala onu nerede kullanacağınızı bilmiyorsanız baştan söyleyelim birçok şey de işinize yarayacak.

O halde sizi daha fazla meraklandırmayalım ve çörek otu yağı faydaları nelerdir,  çörek otu yağı nasıl kullanılır ve çörek otu yağının bir zararı var mıdır sorularının yanıtını birlikte bakalım.

Çörek Otu Yağı Faydaları

 • Çörek otu yağı ne işe yarar nasıl kullanılır sorularına geçmeden önce isterseniz faydaları ile başlayalım.
 • Bol miktarda A, B ve C vitaminleri içeren aynı zamanda kalsiyum potasyum magnezyum gibi mineraller ve omega 3 yağ asidi bakımından zengin olan çörek otu yağı bağışıklık sisteminin güçlenmesine fayda sağlıyor.
 • Bütün güzellikleri ile çörek otu yağı bronşitten öksürük ve çeşitli kanser türlerine dek birçok hastalığa karşı koruyucu oluyor.
 • Ayrıca astım ve alerjik reaksiyonlar gibi sorunlarda da çörek otu yağının olumlu etkileri olduğu iddia ediliyor.
 • Sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olan çörek otu yağı bu özelliği sayesinde şişkinlik hazımsızlık gaz gibi sorunlara çözüm oluyor.
 • Çörek otu yağı kolesterolü dengelenmesine yardımcı olurken özellikle kötü kolesterol olarak bilinen kolesterol seviyesini düşürüyor.
 • Aynı kolesterol gibi yüksek tansiyonu düşüren çörek otu yağı tansiyonu sağlıklı seviyelerde kalmasına yardım ediyor.
 • Daha uzun süre tokluk hissi yaşamanıza yardım ediyor.
 • Metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlıyor
 • Bu bitkisel yağ aynı zamanda bağırsakların sağlıklı çalışmasına yardım ederek bağırsak paraziti sorunu yaşayanlara yardımcı oluyor.
 • Kabızlık sorununa iyi geliyor.
 • Yukarıda saydığımız bütün özellikleri sayesinde çörek otu yağı zayıflamaya yardımcı oluyor.
 • Bin bir derde deva olan çörek otu yağının diğer bir faydası ise ciltte oluşan sedef hastalığı ve yaralanmalar gibi rahatsızlıkların iyileşmesini hızlandırmak.
 • Güçlü bir antioksidan olan çörek otu yağı hücrelerin serbest radikallerden temizlenmesine yardım ediyor.
 • Sağlıklı ve canlı bir cilt istiyorsanız kesinlikle bu özelliklerinden yararlanmalısınız.
 • Mineral ve vitamin bakımından zengin olan çörekotu yağı aynı zamanda saç köklerini besleyerek dökülmeyen ve daha hızlı uzayan saçlara sahip olmanıza yardım ediyor.
 • Çörek otu yağının saçlarda beyazlama ya geciktirdiği ve yavaşlattığı iddia ediliyor.

Çörek Otu Yağı Zayıflatır Mı?

Sıra geldi çörek otu yağı ile ilgili herkesin aklında olan o en önemli soruya. Peki, çörek otu yağı zayıflatır mı?  Hem tokluk hissi oluşturması hem de vücuttaki yağ yakımını hızlandırmaya yardım etmesi nedeniyle çörek otu yağı zayıflamaya yardımcı olabilir. Fakat bildiğiniz üzere tek başına hiçbir şey zayıflamak için yeterli olmuyor. Bu nedenle çörek otu yağı kullanırken mutlaka spor ve diyet yapmayı da ihmal etmemeniz gerekiyor.

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Hem harici hem de dahili olarak kullanabileceğiniz çörek otu yağı bitkisel bir yağdır. Eğer doğrudan tüketmek isterseniz çörek otu yağını bir miktar zeytinyağı ile karıştırabilir ya da salatalarınızı ekleyebilirsiniz. Özellikle kahvaltılık olarak kullandığınız domates, zeytin, peynir gibi ürünlerle birlikte gerçekten iyi gidiyor. Tabii ki diyet programı uyguluyorsanız smoothie ya da yoğurt gibi gıdaların içerisinde de ekleyerek tercih edebilirsiniz.

Çörek otu yağı harici olarak kullanılacaksa hem cilt hem de saç sağlığı için çok etkili bir ürün. Cilt için faydalı diğer yağlarla karıştırarak çörek otu yağını kullanabilirsiniz.

Çörek Otu Yağının Zararları

Çörek otu yağı nasıl kullanılır sorusunun yanıtını verdiğimize göre onu nereden alacağınıza ve zararları var mı ona da değinelim. Aktarlardan kolaylıkla çörek otu yağı tahmin edebileceğiniz gibi kendiniz ev yapımı çörek otu yağı da yapabilirsiniz. Çörek otu yağının bilinen herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ama her ne kadar doğal bile olsalar bu ürünleri kullanırken fazla kullanmamaya kararında kalmaya dikkat etmek gerekir. Yine alerjik bünyeye sahip olanların çörek otu yağı kullanmadan önce bir alerji testi yapmasında yarar var.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu