Çörek Otu Nasıl Tüketilir? Çörek Otunun Şaşırtıcı 5 Faydası

NAVİGASYONÇörek Otu Nedir?Çörek Nerden Alınır?Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?Vitamin DeposuKolesterol DengeleyiciKanser Riskini AzaltırGastrointestinal Rahatsızlığın GiderilmesiSaçlara Renk Verir Çörek otu, birçok sağlık yararı elde etmenin kolay bir yoludur ve bu çok yönlü tohumlar, beslenmenize şaşırtıcı şekillerde eklenebilir. Çörek Otu Nedir? Çörek otu, en yaygın susam tohumlarından biridir. Susam, hepsi Sesamum bilimsel türünün üyesi olan Afrika ve Hindistan’a […]

18.03.2019 - 13:55
18.03.2019 - 11:59
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Çörek otu, birçok sağlık yararı elde etmenin kolay bir yoludur ve bu çok yönlü tohumlar, beslenmenize şaşırtıcı şekillerde eklenebilir.

Çörek Otu Nedir?

Çörek otu, en yaygın susam tohumlarından biridir. Susam, hepsi Sesamum bilimsel türünün üyesi olan Afrika ve Hindistan’a özgü birkaç çiçekli bitki anlamına gelir. Susam tohumları bu çiçekten gelen olgun ve kurutulmuş tohumlardır. En eski gıda ürünlerinden biri olan çörek otu, insanlar tarafından binlerce yıldır tüketiliyor. Tohumlar yüksek yağ içeriğine sahiptir. Çörek otu, dünyanın dört bir yanındaki mutfaklarda, sıklıkla ekmeğe eklenir veya tahin haline getirilir, suşi kaplamak için kullanılır veya lezzetli yağ için preslenir, böreklerin, poğaçaların üzerine serpilir.

Çörek Nerden Alınır?

Çörek otu, çoğu markette ve aktarda güvenilir bir şekilde bulunur. Bu besleyici tohumun yemesi kolaydır – yukarıda belirtilenlerin yanı sıra, aşağıdaki gibi de eklenebilir:

Salatalara, diğer soğuk mezelere ve yoğurda ekleyebilirsiniz.

Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?

Bu küçük tohumlarda çok çeşitli sağlık faydaları bulunur. Çörek otunun faydaları şu şekildedir;

Vitamin Deposu

Çörek otu, kalsiyum, fosfor, demir ve magnezyum dâhil olmak üzere birçok besin içerir. Ayrıca, enerji seviyelerinden sindirime kadar her konuda yardımcı olabilecek yüksek oranda protein ve diyet lifi içerir.

Kolesterol Dengeleyici

Bu tohumlardaki lif, liganlar olarak bilinen tiptedir. Bu gruptaki liflerin genel kolesterol seviyesini düşürdüğü bulunmuştur. Siyah susam tohumları ayrıca, kolesterolü düşürmeye yardımcı olan başka bir bitki bazlı bileşik olan fitosterolleri de içerir.

Kanser Riskini Azaltır

Kolesterol dengelemeye yardımcı olan liganlar ve fitosteroller potansiyel kanser savaşçılarıdır. Ek olarak, susamda iyi konsantrasyonlarda bulunan bir başka bileşik olan sesamin, yapılan bir araştırmaya göre karaciğerin iyi çalışmasına yardımcı olur bu da; vücudun kendisini temizlemesini kolaylaştırır.

Gastrointestinal Rahatsızlığın Giderilmesi

Çörek otu kabızlığı hafifletebilir, lif dışkıyı topladığından ve bağırsaktaki peristaltik hareketi uyardığından düzenliliği artırabilir. Susam tohumları ayrıca hazımsızlıkla mücadelede yardımcı olabilir.

Saçlara Renk Verir

Çörek otu içerisindeki bazı besin maddeleri vücudun doğal saç boyasına katkıda bulunan melanin üretimini artırabilir, bu da daha uzun süre daha genç görünmenize yardımcı olur.

Not: Nüfusun küçük bir yüzdesinin, susam tohumlarına diğer tohum ve kuruyemiş alerjilerine benzer bir şekilde alerjik olabileceği belirtilmelidir. Herhangi bir ek kullanmaya başlamadan önce bir uzmana danışın ve böyle bir değişiklik için doktorunuzla görüşün.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim