Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Çörek Otu Nasıl Tüketilir? Çörek Otunun Şaşırtıcı 5 Faydası

Son Güncelleme:
 Çörek Otu Nasıl Tüketilir? Çörek Otunun Şaşırtıcı 5 Faydası

Çörek otu, birçok sağlık yararı elde etmenin kolay bir yoludur ve bu çok yönlü tohumlar, beslenmenize şaşırtıcı şekillerde eklenebilir.

Çörek Otu Nedir?

Çörek otu, en yaygın susam tohumlarından biridir. Susam, hepsi Sesamum bilimsel türünün üyesi olan Afrika ve Hindistan’a özgü birkaç çiçekli bitki anlamına gelir. Susam tohumları bu çiçekten gelen olgun ve kurutulmuş tohumlardır. En eski gıda ürünlerinden biri olan çörek otu, insanlar tarafından binlerce yıldır tüketiliyor. Tohumlar yüksek yağ içeriğine sahiptir. Çörek otu, dünyanın dört bir yanındaki mutfaklarda, sıklıkla ekmeğe eklenir veya tahin haline getirilir, suşi kaplamak için kullanılır veya lezzetli yağ için preslenir, böreklerin, poğaçaların üzerine serpilir.

Çörek Nerden Alınır?

Çörek otu, çoğu markette ve aktarda güvenilir bir şekilde bulunur. Bu besleyici tohumun yemesi kolaydır – yukarıda belirtilenlerin yanı sıra, aşağıdaki gibi de eklenebilir:

Salatalara, diğer soğuk mezelere ve yoğurda ekleyebilirsiniz.

Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?

Bu küçük tohumlarda çok çeşitli sağlık faydaları bulunur. Çörek otunun faydaları şu şekildedir;

Vitamin Deposu

Çörek otu, kalsiyum, fosfor, demir ve magnezyum dâhil olmak üzere birçok besin içerir. Ayrıca, enerji seviyelerinden sindirime kadar her konuda yardımcı olabilecek yüksek oranda protein ve diyet lifi içerir.

Kolesterol Dengeleyici

Bu tohumlardaki lif, liganlar olarak bilinen tiptedir. Bu gruptaki liflerin genel kolesterol seviyesini düşürdüğü bulunmuştur. Siyah susam tohumları ayrıca, kolesterolü düşürmeye yardımcı olan başka bir bitki bazlı bileşik olan fitosterolleri de içerir.

Kanser Riskini Azaltır

Kolesterol dengelemeye yardımcı olan liganlar ve fitosteroller potansiyel kanser savaşçılarıdır. Ek olarak, susamda iyi konsantrasyonlarda bulunan bir başka bileşik olan sesamin, yapılan bir araştırmaya göre karaciğerin iyi çalışmasına yardımcı olur bu da; vücudun kendisini temizlemesini kolaylaştırır.

Gastrointestinal Rahatsızlığın Giderilmesi

Çörek otu kabızlığı hafifletebilir, lif dışkıyı topladığından ve bağırsaktaki peristaltik hareketi uyardığından düzenliliği artırabilir. Susam tohumları ayrıca hazımsızlıkla mücadelede yardımcı olabilir.

Saçlara Renk Verir

Çörek otu içerisindeki bazı besin maddeleri vücudun doğal saç boyasına katkıda bulunan melanin üretimini artırabilir, bu da daha uzun süre daha genç görünmenize yardımcı olur.

[bilgikutusu text=”Not: Nüfusun küçük bir yüzdesinin, susam tohumlarına diğer tohum ve kuruyemiş alerjilerine benzer bir şekilde alerjik olabileceği belirtilmelidir. Herhangi bir ek kullanmaya başlamadan önce bir uzmana danışın ve böyle bir değişiklik için doktorunuzla görüşün.” tur=”info”]


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Sınavdan önce okunacak dualar! Zihin açan dualar nelerdir?
19 06 2020 - 19:19
Bugün Burcunuz Ne Söylüyor? İşte 13 Haziran 2020 Cumartesi Günlük Burç Yorumları
13 06 2020 - 11:24
Günlük Burç Yorumları 12 Haziran 2020 Cuma
12 06 2020 - 11:10
11 Haziran 2020 Perşembe Günlük Burç Yorumları
11 06 2020 - 13:27
10 Haziran Çarşamba Günlük Burç Yorumları
10 06 2020 - 11:06
9 Haziran Günlük Burç Yorumları
9 06 2020 - 15:04
Yorum Yap