1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Çocukluk Çağı Obezitesi Nedenleri ve Mücadele Yöntemleri
Çocukluk Çağı Obezitesi Nedenleri ve Mücadele Yöntemleri

Çocukluk Çağı Obezitesi Nedenleri ve Mücadele Yöntemleri

A+A-

Dünya Sağlık Örgütü'ndeki uzmanlar, 5 yaşın altındaki 43 milyon fazla kilolu çocuğun olduğunu tahmin ediyor. 2020 yılına kadar, dünya çapındaki hastalıkların yüzde 60'ından fazlası obezite ile doğrudan ilişkili olacak.

DSÖ ayrıca yetersiz beslenmenin ve obezitenin yan yana olduğunu bildirdi. Bu nasıl mı oluyor? Bir günde çok fazla kalori tüketip, ihtiyaç duyduğunuz besinleri alabilmeniz için yeterince yiyecek yemiyorsunuz. Gerçek şu ki, çocuklukta obezite, besin değeri çok az olan veya hiç olmayan boş kalori tüketiminden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden çocuklar fazla yiyor fakat aslında yetersiz besleniyor.

Gençler için,  şişmanlığa doğal bir şekilde bakmak, çocuklarınız için evde örnek davranışlarda bulunmak ve sağlıklı davranışlar sergilemek önemlidir. Evde daha sık yemek pişirerek, çocuğunuzu günlük fiziksel aktiviteye katılmaya teşvik ederek ve bir destek sistemi olarak hizmet vererek, çocuğunuzun sağlıklı olmasına ve gıda ile olumlu bir ilişki kurmasına yardımcı olabilirsiniz.

Çocukluk Çağı Obezitesi Nedenleri ve Mücadele Yöntemleri

Çocukluk Çağı Obezite Gerçekleri

Aşırı kilolu veya obez demek; sağlığınız için risk oluşturan anormal veya aşırı yağ birikimine sahip olmaktır. Aşırı vücut yağı genellikle vücut kitle indeksi (BMI) ile ölçülür. BMI, kilonuzu boyunuza göre ölçer. Çocuklar ve gençler için normal bir BKİ gençlerin yaşına ve cinsiyetine bağlıdır.

Bir çocuğun BMI'si, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin, büyüme çizelgelerinin 85. ila 94. yüzdeleri arasındaysa, fazla kiloludur. BMI 95. yüzde değerinde veya üstünde olduğunda, çocuk obezdir. BMI çizelgesini kullanmak, bir çocuğun fazla kilolu olup olmadığını belirtmek için her zaman en doğru yol olmasa da, vücut yağını ölçmek zordur. Bu nedenle, bu büyüme tablolarını kullanmak doktorların tipik olarak çocukluk çağı obezite teşhisi yapmasıdır.

Aile Hekimliği ve Temel Bakım Dergisi'nde yayınlanan araştırmaya göre , “çocuklukta obezite, çocukların fiziksel sağlıklarını, sosyal ve duygusal refahlarını ve benlik saygısını derinden etkileyebilir. Ayrıca, yetersiz akademik performans ve çocuğun yaşadığı daha düşük yaşam kalitesiyle de ilişkilidir”.

Günümüzde pek çok çocuk yeterli ve hatta aşırı miktarda gıda kalorisi tüketiyor. Araştırmacılar, 5-18 yaş arasındaki çocukların her gün yaklaşık 720 ila 950 boş kalori tükettiğini göstermektedir. Günde çok fazla kalori tüketmesine rağmen, gençler meyve ve sebze tüketiminde hala yetersiz kalmaktadır. Bunun yerine kalorileri, besin değeri az olan ilave yağlardan ve şekerlerden gelir.

Çocukluk Çağı Obezitesi Nedenleri ve Mücadele Yöntemleri

Pediatri, ABD'deki obezite durumuna ilişkin ırk ve ek açıklığa göre çocuklukta obezite oranları hakkında güncellenmiş bir görüş sağlayan 2018 çalışmasını yayınladı. Sonuçlar, Beyaz ve Asya kökenli Amerikalı çocukların, İspanyol, Afrikalı, Amerikalı çocuklardan belirgin derecede düşük obezite oranlarına sahip olduğunu ortaya koydu.

Ek olarak, 2-5 yaş arası çocuklar, genel obezitede, 2015'ten 2016'ya kadar belirgin bir artış göstermiştir. Aynı yaş grubundaki şiddetli obezitede, 2013-2014 dönem raporundan bu yana önemli bir artış görülmüştür. Genel olarak, bu çalışma, özellikle ergenler arasında, 2-19 yaşları arasındaki çocuklar için obezite ve kilo için net ve artan bir eğilim göstermiştir. Bu çalışma aynı zamanda çocuk ve ergenlerdeki önceki obezite raporlarına rağmen sabit kaldığını veya azaldığını ve halk sağlığı girişimlerine rağmen, bu düşüşün veya dengelenmenin doğrulandığına dair kanıt bulunmadığını belirtti.

Endüstriyel Psikiyatri Dergisi'nde yayınlanan bir bilimsel derlemede vurgulanan dikkat çekici çocuklukta obezite gerçekleri:

 • Çocukluk çağı obezitesi, erişkinlikte erken ölüm ve sakatlık riskinin artmasıyla ilişkilidir.
 • Obez çocuklar genellikle daha erken yaşlarda daha büyük yiyecek kısımları, artan yağ alımı ve daha az meyve ve sebze tüketmektedir.
 • Obez çocuklar, normal kilolu çocuklara göre fiziksel olarak daha az aktif saat harcarlar. Ayrıca, televizyon izleyerek, bilgisayarlarında video oyunları oynayarak daha fazla zaman harcıyorlar.
 • Obez olan çok sayıda çocuğun obez ebeveynleri vardır.
 • Yiyecekler hayatın başlarında bir ödül olarak kullanıldığında, çocuk ondan zevk alma eğilimindedir. Bu, çocuklukta obezite riskini arttırır.
 • Obez çocuklar için yiyecek bir rahatlık kaynağı olma eğilimindedir.
 • Birçok obez çocuk yiyecek tüketimi konusunda yalan söyler ve hatta atıştırmalık yiyecekleri odalarında biriktirir.
 • Obez çocuklar, akşamları ve geceleri daha çok, sabahları daha az yiyorlar.
 • Bu çocukların normal kilolu çocuklardan daha sık evlerinden dışarıda yemek yedikleri görülmektedir.
 • Ayrıca kurabiye, kek, dondurma ve şekerli içecekler gibi tatlı yiyecekleri tercih ederler.

Çocukluk Çağı Obezitesi Nedenleri ve Mücadele Yöntemleri

Çocukluk Çağı Obezitesinin Nedenleri

Porsiyon Boyutları

Açık bir ifade gibi görünebilir, ancak porsiyon büyüklüğünün bir oturuşta tüketilen yiyecek miktarını doğrudan etkilediğini anlamak önemlidir. Bu, önünüzdeki tabak daha büyükse, gerçekten ihtiyaç duyduğunuzdan daha fazla yemek yeme olasılığınızın olduğu anlamına gelir.

Araştırmalar, şişmanlık oranlarının artan porsiyon boyutlarına paralel olarak arttığını göstermektedir. Ayrı ayrı paketlenmiş yiyecekler, yemeye hazır yiyecekler ve restoranlarda servis edilen porsiyonlar için geçerlidir.

Rutgers Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, 2006 yılında genç yetişkinler tarafından seçilen kısımları 20 yıl önce seçilenlere kıyasla karşılaştırdı. Araştırmacılar, çalışmadaki tipik porsiyon boyutlarının, otuz yıl önce genç yetişkinler tarafından seçilenlerden önemli ölçüde daha büyük olma eğiliminde olduğunu bulmuşlardır. Porsiyon bozulması bu problemde rol oynuyor gibi görünüyor.

Okul Yemeği

Gıda endüstrisinin çocuklarınızı beslemesine izin mi veriyorsunuz? Öyleyse, okuldaki çocuklarınız için geçerli olan seçeneklerin, öğle yemeğinde yemek yemelerini tercih ettiğiniz şeylerin tam olarak olmadığını fark edebilirsiniz. Evet, okulların belli beslenme işaretlerini uygulaması gerekiyor. Ancak yapay aroma ve renklendiricili yiyecekleri, yiyecek katkı maddelerini, koruyucu maddeleri ve emülgatörleri kullanmalarına da izin vardır.

Gerçek şu ki, okul öğle yemeği sırasında çocuklarınız için mevcut yiyeceklerin çoğu, şekerli içecekler, cips gibi tuzlu atıştırmalıklar ve şeker, kurabiye, hamur işleri gibi tatlılar gibi rekabetçi yiyecekler ve içeceklerdir. Çocuklar, genellikle yemek yerine bu yiyecekleri yerler, çünkü yakındaki otomatlarda veya atıştırmalık stantlarında satılırlar.

Çocukluk Çağı Obezitesi Nedenleri ve Mücadele Yöntemleri

Şekerli ve Ultra İşlenmiş Gıda Tüketimi

Obezitenin önde gelen nedenlerinden biri, birçok çocuğun diyetini oluşturan şekerli ve işlenmiş yiyeceklerdir. Araştırmalar, günümüzde çocukların daha yüksek kalorili, besin bakımından yetersiz besinler yediklerini vitamin, mineral ve diğer sağlıklı mikro besinlerle beslenemediklerini gösteriyor. Mikro besinlerdeki düşük şekerli ve işlenmiş atıştırmalık yiyecekleri yemek, son on yılda çocuklukta şişmanlığın artmasıyla doğrudan ilişkilidir.

Sağlıklı Yağların Yokluğu

Araştırmacıların, sağlıklı yağlar açısından zengin bir diyetin obezite geliştirme riskinin düşük olması ile ilişkili olduğunu öğrendiğini görünce şaşırabilirsiniz. Uzun yıllar boyunca, yağların kilo almaya neden olduğu söylendi. Ancak son çalışmalar sağlıklı yağlar için tam tersinin doğru olduğunu gösteriyor.

Sağlıklı yağ tüketiminin metabolik risk faktörleri ve obezite ile ters bir ilişkisi vardır. Bunun nedeni, sağlıklı yağlar içeren gıdalar - avokado, tereyağı, somon balığı, zeytinyağı, yoğurt ve hindistancevizi yağı gibi - günümüzde çok fazla çocuk tarafından tüketilen şekerli veya işlenmiş yiyeceklerin aksine, birçok önemli besin sağlayan gıdalardır.

Fiziksel Aktivite Eksikliği

Büyük bir çocuk ve ergen nüfusu önerilen fiziksel aktivite kurallarına uymuyor. Tavsiye her gün en az bir saatlik fiziksel aktivitedir. CDC'ye göre, lise öğrencileri arasında, kızların sadece yüzde 11'i ve erkeklerin yüzde 24'ü fiziksel olarak en az 60 dakika boyunca aktif olduklarını söylüyor. Sadece yüzde 30'u okulda beden eğitimi derslerine katıldığını iddia ediyor.

Veriler fiziksel olarak daha aktif olan gençlerin, daha az aktif olanlara göre daha düşük vücut yağ seviyelerine sahip olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, dışarıda koşmak, spor yapmak ya da diğer fiziksel aktivitelere katılmak yerine, çocuklar uzun süre oturmayı içeren daha yerleşik aktiviteler tercih ediyorlar.

Örneğin, video oyunları oynuyorlar, akıllı telefonlar kullanıyorlar veya TV izliyorlar. Aslında, bazı çocuklar için bu cihazlar bir bağımlılık haline geliyor ve günde birkaç saat kullanılıyor. Bir mobil cihaz olmadan korkma olarak tanımlanan Nomophobia, örneğin telefonlarını saatte birkaç kez kontrol eden çocukları (ve yetişkinleri) içeren bir akıllı telefon bağımlılığına yol açmıştır. Bazı gençler birkaç dakikada bir ekranlarına bakıyorlar ve uyurken veya ev ödevlerini yaparken telefonlarını kullanıyorlar.

Çocukluk Çağı Obezitesi Nedenleri ve Mücadele Yöntemleri

Stres

Obezite olan çocuklar stres, endişe ve hatta depresyon gibi psikolojik sorunlarla karşı karşıyadır. Araştırmacılar, birçok obez çocuğun ebeveynlerinden ayrıldıklarında ayrılma kaygısı yaşadıklarını kiloları ve yiyecek alışkanlıkları konusunda kaygı duyduklarını göstermektedir. Ergenler kilolarından dolayı stresli ve endişeli hale gelirler, daha fazla yemek yemelerine yol açan beslenme tarzına başvururlar.

Bazen, obez çocuklar ve ergenler, arkadaşları ve ebeveynleri tarafından bile, ağırlıkları nedeniyle zorbalık veya dalga konusu olabiliyor. Bu daha fazla stres, endişe, depresyon ve değersizlik duygularına yol açar. Bu duygular çocukların daha fazla kilo alması için rahatlık ve kaçınılmaz olarak yemek yemeye yol açar.

Ebeveynler üzerindeki stres, Pediatri'de yayınlanan 2012 araştırmasına göre, çocukta şişmanlığa da katkıda bulunabilir. Araştırmacılar, ebeveyn stresörlerinin fast-food tüketimi ile ilgili olduğunu buldular.

Bu bağlantı çocuklukta obezitenin önemli bir göstergesidir. Ebeveynlerin yaşadığı stresli olaylar veya durumlar sıklıkla olumsuz fizyolojik ve psikolojik tepkilerle sonuçlanır. Çalışmaya göre, bu stres etkeni ile uğraşırken ebeveynler çocuklarıyla daha az zaman geçirme ve daha az etkili ebeveynlik yaklaşımları kullanma eğilimindedir. Bu da, sağlıksız yiyecek ve aktivite seçimleri yaparken çocukların daha az denetlenmesine yol açar.

Stres altındaki ebeveynler, hafta boyunca sağlıklı yemekler için alışveriş yapmayı ve hazırlanmayı zor bulabilirler ve veriler, evde meyve ve sebzelere servis yapma olasılıklarının daha düşük olduğunu göstermektedir. Bunun yerine, stresli ebeveynler fast-food'a güveniyor gibi görünmektedir ve şekerli ve işlenmiş gıdaların tüketimi artmaktadır.

Çocukluk Çağı Obezitesi Nedenleri ve Mücadele Yöntemleri

Çocukluk Çağı Obezitesi için 7 Çözüm

Sağlıklı bir kahvaltı ile başlayın

Kahvaltının atlanmasının aslında kilo almaya yol açabileceğini biliyor muydunuz? Araştırmalar düzenli kahvaltı tüketiminin çocuklukta obezite riskini azaltacağını ve çocuğun fiziksel aktivite davranışlarını iyileştireceğini göstermektedir.

Çocukların vücutlarını beslemek ve gün boyunca enerji vermek için kahvaltıya ihtiyaçları var. Uygun bir kahvaltı yapılmadığında, çocuklar ve gençler kendilerini yorgun hissedeceklerdir. Kalori yakan fiziksel aktiviteye girme olasılıkları daha düşük olacaktır. Ayrıca, sonunda tam bir yemek yediklerinde daha büyük kısımları seçecek ve daha fazla kalori tüketecekleri kadar aç olacaklardır.

Çocuklara dengeli bir kahvaltı sunmak, test puanlarını iyileştirir ve güne daha iyi devam etmelerini sağlar. Kahvaltı ayrıca çocuğun dikkatini ve davranışını arttırır.

Bir sağlıklı kahvaltı proteini, lif, sağlıklı yağlar ve antioksidanlar içerir. Çocuklara satılan tahıl gevrekleri gibi işlenmiş ve ilave şeker içeren yiyecekleri servis yapmaktan kaçının.

Beslenme Çantası Hazırlayın

Çocukluk çağı obezitesine karşı koymak ve çocuğunuzun odak ve test puanlarını iyileştirmek için çocuğunuza sağlıklı bir beslenme çantası hazırlayın. Kronik Hastalıkları Önleme dergisinde yayınlanan 2009 tarihli bir çalışma, genellikle haftada 5 gün evlerinden öğle yemeğini okula getiren ergenlerin,  öğle yemeğini okula getirmeyen ergenlerle karşılaştırıldığında “daha ​​yavaş yemek yediklerini, daha az şekerli içecek, kızarmış patates ve şekerli yiyecekleri yediklerini ve daha fazla meyve ve sebze yediklerini buldu.”

Çocuğunuzla birlikte yemek planlayın, alışveriş yapın ve hazırlayın. Çocuğunuz karar vermenin bir parçası haline gelsin. Okul yemeklerine katılması için kendi sağlıklı yiyeceklerini seçmesine izin verin. Bu onu zaten sevdiği sağlıklı besinler yemek için heyecanlandıracak. Yeni yiyecekler denemeye istekli olabilir.

Çocukluk Çağı Obezitesi Nedenleri ve Mücadele Yöntemleri

İletişim Kurun

Çocuğunuzun okulda öğrendiklerinin üstünde konuşun. Ona o gün ne öğrendiğini sorun, ev ödevlerinde ona yardım edin ve onun gelişimi hakkında öğretmeniyle iletişim kurun. Çocuğunuza o gün ne yediğini sormak mantıklı değil mi? Hangi yemek teklif edildi ve hoşuna gitti mi? Daha sonra kendini enerjik ya da kötü hissetmesine neden oldu mu?

Çocuğunuz, gününün çoğunu okulda, öğretmenleri ve okul personeli ile geçirir. Okulda nasıl ve ne yenileceğini de içeren davranışları öğreniyor. Evde sağlıklı beslenme uyguluyorsanız, ancak işlenmiş yiyecekler her gün okulda servis ediliyorsa, çocuğunuz karışık sinyaller alır. Sağlıklı okul öğle yemeği norm olana kadar, çocuğunuzun bir savunucusu olmanız gerekir. Okulla iletişim halinde olun ve sağlıklı öğle yemeği için savaşın.

Ayrıca, okul çocuğunuzun sağlıklı yiyecekler, vücudu ve zihni için neler yapabileceğini öğrenmek için harika bir yerdir. Araştırmalar, çocukluk çağı obezitesine karşı mücadelede, çocuk ailesini de içeren okullarda multidisipliner bir yaklaşım uygulanabilir ve etkili yaklaşım olduğunu göstermektedir. Öğretmenler ve ebeveynler en iyi rol modelleridir. Birlikte, çocukları daha sağlıklı olmaları için daha kolay yönlendirebilirler.

Evde Yemek Yapın

Evden uzakta daha fazla yemek yemek, çocukları obez olma riskini artırır. Bu, özellikle ebeveynlerin yoğun günlerde aldıkları yüksek kalorili hızlı veya işlenmiş yiyecekleri yiyorlarsa geçerlidir.

Çocuğunuzun kilo vermesine veya korumasına yardımcı olmak için çoğu öğünü evde hazırlayın. Ayrıca, olabildiğince sık tüm aile birlikte yiyin. Aileniz için yüksek proteinli gıdalar, sağlıklı yağlar ve yapraklı yeşil sebzeler ve antioksidanlarla dolu meyveler gibi antienflamatuar yiyecekler kullanarak yemekler pişirin.

TV Zamanını Sınırlandırın

Çocuğunuz televizyonun karşısındayken, muhtemelen çok az ya da hiç fiziksel aktivite yapmadan oturmakta ya da uzanmaktadır. Bazen ebeveynler, çocuklarının dışarıya çıkmalarına, koşmalarına, oyun oynamalarına veya yaratıcı olmalarına teşvik etmeden saatlerce televizyon izlemelerine izin verir. Yalnızca çok fazla TV süresi, çok az egzersiz yapmak ve hareketsiz olmak için çok fazla zaman geçirmek anlamına gelmez, aynı zamanda çocuğunuzun obezite salgınına katkıda bulunan yiyecekleri tam olarak tanıtan reklamlara maruz kaldığı anlamına da gelir.

Amerikan Halk Sağlığı Birliği tarafından yapılan bir çalışmada, Kuzey ve Güney Amerika, Batı Avrupa, Asya ve Avustralya'da, çocukların az miktarda besin değeri olan ve çok fazla kalorili sağlıksız yiyecekler için yüksek miktarda televizyon reklamına maruz kaldıkları bulundu. Araştırmacılar, gıda reklamları arasında, yüzde 54-87'sinin sağlıksız yiyecekler olduğunu buldu. Ayrıca, bu reklamların çoğu ikna edici pazarlama teknikleriyle ilgiliydi. Örneğin, çocuklara hitap eden popüler promosyon karakterlerini kullanmak.

Fiziksel Aktivite için Zaman Yaratın

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, 6 ila 17 yaşları arasındaki çocuk ve ergenlerin her gün en az 60 dakikalık egzersiz yapmasını önermektedir. CDC, gençleri obezite geliştirme olasılığını azaltmak, stres ve kaygı düzeylerini azaltmak, zihinsel sağlığı geliştirmek ve güçlü kemikler ve kaslar geliştirmek için gençleri düzenli olarak egzersiz yapmaya teşvik ediyor.

Egzersizin bu yararları çocuğunuzun öz saygısını arttıracak ve kilo verme hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacaktır. Gençler her gün koşarak, spor yaparak ve diğer aerobik ve kas güçlendirici aktivitelere katılarak bir veya daha fazla saat geçirmelidir. İşte çocuğunuzun daha aktif olabilmesi için harika yollar:

 • Futbol, ​​basketbol ve tenis gibi eğlenebileceği egzersizleri yapmak
 • Yüzme
 • Koşu
 • Yürüyüş
 • Tempolu yürüyüş
 • Dans
 • İp atlama
 • Bisiklet sürmek
 • Kaykay yapmak
 • Paten
 • Jimnastik çalışması
 • Karate
 • Yoga yapmak
 • Şınav ve pull-up
 • Ağaca tırmanmak

Çocukluk Çağı Obezitesi Nedenleri ve Mücadele Yöntemleri

Örnek Vererek Destekleyici ve Gösterici Olun

Obez çocuklar ve ergenler kiloları ve ebeveynlerinin, kardeşlerinin ve akranlarının kendilerini nasıl algıladıkları konusunda stres ve kaygı yaşarlar. Obezite ile ilgili psikolojik konuların ele alınması, bir çocuğun diyetini değiştirmek kadar önemlidir. Çocuğunuzu asla kilosuyla aşağılamayın.

Bunun yerine endişelerinizi açıklayın ve bir oyun planı sunun. Çocuğunuzu daha sağlıklı yiyeceklerle beslemeyi ve fiziksel aktiviteye zaman ayırmayı planlıyorsanız, siz de yapmalısınız!

Birlikte sağlıklı bir yemek yemek için oturun. Yemek için alışveriş yapın ve birlikte tarif kitaplarına veya bloglara bakın. Yürüyüş yaparak, koşarak, sahile giderek, yüzerek veya bisiklet sürerek birlikte fiziksel aktiviteye katılın. Aynı zamanda yoga ve meditasyon yaparak gibi günlük stresi azaltmak da iyi bir fikirdir.

Çocuğunuzun kilosuyla ilgili endişesiyle başa çıkmakta sorun yaşıyorsanız, bir profesyonelden yardım isteyin. Bir diyetisyen veya terapist çok faydalı olabilir.

Çocukluk Çağı Obezitesi Üzerine Son Düşünceler

Çocukluk çağında obezite dünya çapında bir salgın haline geldi ve Dünya Sağlık Örgütü'ndeki uzmanlar, 5 yaşın altındaki 43 milyon kilolu çocuğun olduğunu ve 2020 yılına kadar dünya çapında geliştirilen hastalıkların yüzde 60'ından fazlasının doğrudan obezite ile ilişkili olacağını tahmin ediyor.

Çocukluk çağı obezitesinin birçok nedeni vardır. Bunlar arasında büyük porsiyonlar, sağlıksız okul yemekleri, şekerli ve işlenmiş yiyeceklerin tüketimi, sağlıklı yağları tüketmemek, hem fiziksel aktivite eksikliği hem de çocuklar ve ebeveynler üzerindeki stres sayılabilir.

Neyse ki, çocuklukta obezite ile mücadele için doğal çözüm yolları var. Evde yemek yapmak ve yemek hazırlamak çocukluk çağı obezitesini tedavi etmenin en iyi yoludur. Fiziksel egzersizi teşvik etmek, okula katılmak ve çocuğunuz için bir destek sistemi olarak hizmet etmek son derece önemlidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.