Çocukların Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir

Çocukların bağışıklık yapısını güçlendirmek için, beslenme düzenine ve yediği besinlere dikkat etmek gerekir.

04.06.2019 - 10:00
30.06.2019 - 16:41
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Çocukların bağışıklık yapısını güçlendirmek için, beslenme düzenine ve yediği besinlere dikkat etmek gerekir.

Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sistemi vücudun farklı enfeksiyon ve toksinlere karşı savaşmasını sağlayan döngüye denir. Vücut henüz tanımadığı bir enfeksiyonla karşılaştığında ona karşı savaş açar ve zayıflar. Ancak belirli bir zaman sonra ilgili enfeksiyona karşı bağışıklık kazanabilir.

Çocukların Bağışlık Sistemini Güçlendirici Yöntemler

Çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları şunlardır:

  • Düzenli beslenmeleri önemlidir. Düzenli beslenen çocukların bünyeleri daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca, bağışıklık sistemi güçlenir ve olası enfeksiyonlara karşı daha kısa sürede bağışıklık kazanır. Böylece hasta olma durumunda, hızlı bir şekilde iyileşir.
  • Çocuklarda hijyen kurallarına dikkat etmek önemlidir. Ellerini düzgün şekilde yıkamalarına ve genel temizliklerine önem vermek gerekir.
  • Çocukların bulunduğu toplu alanlardaki temizlik kurallarına da ciddi şekilde dikkatli ve hassas yaklaşmak gerekir.
  • Kış aylarında çocukları; kızarmış besinlerden, bol şekerli atıştırmalık gıdalardan uzak tutmak gerekir. Çünkü bu besinler çocukların bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açar. Sağlıklı olmayan kızartma ve şekerli işlenmiş gıdalar bağışıklık sistemini güçlendirmez.

Çoçuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminler arasında öncelikle Omega 3 bulunur. Omega 3 ihtiyacını balık ile de sağlayabilirsiniz. Çocuklarınıza, kızarmış balık yerine fırında yaptığınız balığı yedirebilirsiniz. Demir, kalsiyum, çinko vb. vitaminlerin bolca bulunduğu gıdalar bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Çocukların Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Bitkisel Kürler

Çocukların bağışıklığını güçlendiren karışımlar şunlardır:

  • Arı sütü ve bal karışımı: 3 yaşından büyük çocuklara her sabah kahvaltıdan önce, bir çay kaşığı bal ile arı sütünü karıştırarak yedirebilirsiniz.
  • Kekik: Sindirime yardımcı olduğu gibi bağışıklık sistemini de güçlendirir. Kekiği, çay şeklinde çocuklarınıza içirebilirsiniz. Bir su bardağı su içine 2 tatlı kaşığı kekik ekleyerek karışımı kaynatabilirsiniz. Kaynattığınız karışıma daha sonra, bir tatlı kaşığı bal ekleyerek gün içinde çocuğunuza içirebilirsiniz.
  • Zencefil, zerdeçallı yoğurt, her gün bir kase yoğurdun içine 1 çay kaşığı zencefil ve zerdeçalı ekleyerek çocuğunuza yedirmenizde bünyesini güçlendirecektir.
  • Muz ve yoğurt karışımı da bağışıklığı güçlendirici bir uygulamadır.
  • Ayrıca, çoçuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren bitkisel ilaçlar arasında, sarımsak, soğan vb. bitkiler de önem taşır.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim