1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Çocukları hastalıktan korumanın yolları
Çocukları hastalıktan korumanın yolları

Çocukları hastalıktan korumanın yolları

A+A-

Kış aylarında artış gösteren hastalıklar bağışıklık sistemlerinin zayıf olmasından dolayı en çok çocukları etkiliyor. Kapalı ve kalabalık mekânlarda daha fazla vakit geçirmek, okul ve kreş ortamı gibi etkenler çocukların daha sık hastalanmasına sebep oluyor. Çocuklarımızın hasta olmaması için çoğumuz elimizden geleni yapıyoruz. Fakat onların bünyesi bizimki gibi güçlü olmadığından en ufak bir şeyden bile hasta olabiliyorlar. Bizde sizler için çocuğunuzu hastalıktan korumanın yollarını araştırdık ve yazımızda paylaştık.

Hasta Olan Anneler, Bebeklerini Emzirmeyi Bırakmamalı

Anne sütü, uzmanlar tarafından koruyuculuğu kanıtlanmış olan tek ilaçtır. Annenin nezle, burun akıntısı, hapşırık ve basit ateşlerinin olması, anne sütünü kesmek için bir neden olamaz.  Aksine annenin vücudunda o anki mikroba karsı oluşan maddeler, anne sütüyle bebeğe geçerek hastalığa karşı direnç sağlamaktadır.

Çocuğunuzun Uyku Düzenine Dikkat Edin

Çocuğunuzu hastalıklara karşı korumak istiyorsanız öncelikle uyku düzenini oturtmanız gerekmektedir. Çünkü uyku, çocukların bağışıklığını arttırarak hastalıklara karşı direnç göstermesini sağlamaktadır. Uykusuzluk yaşayan çocuklarda obezite, dikkat bozukluğu ve bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi birçok sorun görülmektedir.

Ayrıca yapılan araştırmalar sonucunda uyku düzeni bozuk olan çocukların yetişkinliklerinde depresyona meyilli oldukları gözlemlenmiştir. Uykusuzluk çocuğunuzun sosyal yaşamında daha çok problem yaşamasına sebep olmaktadır. Çocuğunuzun hastalıklardan korunması için uyku düzenine ekstra dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kişisel Temizliği Öğrenmesini Sağlayın

Çocuklarınızı bulaşıcı hastalıklardan korumak için ona kişisel temizliği anlatmalısınız ve öneminin ne kadar büyük olduğunu bilmesini sağlamalısınız. Okulda, kreşte ya da arkadaşları arasında ona dikkat etmesi gereken konuları öğretmelisiniz. Özellikle de el temizliği konusunda bilinçlendirmeniz çok önemlidir.

Çocukları hastalıktan korumanın yolları

Hasta İnsanlarla Teması Kestirin

Çocuklarınızı mümkün olduğunca hasta insanların yanında tutmayın. Eğer aynı evin içindeki bireylerden biri hastalandıysa evde hasta olan kişinin maske takmasına ve çocukla temasta bulunmamasına dikkat edin.

C Vitamini Takviye Edin

Çocuklarınızın sağlıklı beslenmesine çok özen göstermelisiniz. Sağlıksız beslenen bir çocuğun bağışıklık sistemi zarar görür ve hastalıklara açık hale gelir. Bu da çok kolay hasta olmasına ve hastalığının uzun sürmesine neden olabilmektedir. Sebze ve meyvelerden C vitamini almasını sağlayın. Ayrıca C vitamini takviyesi yaparak enfeksiyonlara karşı korunmasına da yardımcı olabilirisiniz.

Çocuğunuzun C vitamini takviyesini doğal yollarla almasına dikkat ederek, sağlıklı beslenmesine özen göstermelisiniz.

Çocuğun Kıyafetlerine Dikkat Edin

Ebeveynlerin çocuklarını hava şartlarına göre giydirmesi gerekmektedir. Çocuğu aşırı üşütmek, aşırı terletmek ve ona kalın giysiler giydirmekten kaçınılmalıdır. Soğuk kendi başına hastalık yapmaz ise de soğukta kalıp üşüyen vücut, mikroplardan daha kolay etkilenmektedir. Yorgunluk da hastalıklara yakalanma riskini artırmaktadır. Yorgun ve uykusuz olunan dönemlerde daha sık hasta olunmaktadır. Özellikle spor yapan, aktif olan çocukların yeterli oranda dinlenmesi ve beslenmesine özen gösterilmelidir.

Sağlıklı Beslenmesine Özen Göstermelisiniz

Çocuğunuzun sağlık bir beslenme düzeni olmasına oldukça özen göstermeniz gerekmektedir. Düzensiz bir beslenme biçimi, hazır gıdalar, fast food yiyecekler savunma sisteminin zayıflamasına neden olur ve bu da kolayca hasta olmasına sebebiyet verir.

Sigara Dumanından Uzak Durmasını Sağlayın

Çocukların hasta olmasını sağlayan en büyük etkenlerden birisi de sigaradır. Sigara, çocukların hastalık riskini artıracağı için sigara dumanından ve hava kirliliğinden çocukları uzak tutmak önemlidir. Mecbur kalmadıkça çocuğunuzu sigara içilen ortama sokmayın.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.