Çocuklarda Tokatlanmış Yanak Sendromu

Çocuklarda görülen tokatlanan yanak sendromu, kış aylarında yanaklarda oluşan kızarıkların meydana gelmesine denir. Hastalık halk arasında ‘’tokatlanmış yanak sendromu’’ olarak bilinir.

04.06.2019 - 13:00
30.06.2019 - 16:39
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Çocuklarda görülen tokatlanan yanak sendromu, kış aylarında yanaklarda oluşan kızarıkların meydana gelmesine denir. Hastalık halk arasında ‘’tokatlanmış yanak sendromu’’ olarak bilinir. Beşinci hastalık bilimsel adıdır. Beşinci hastalığın seyri normal bir şekilde gelişir. Fakat, döküntülü bir hastalık türüdür. Yanaklarda kızarıklar gözlemlenir. Çocukluk dönemi hastalığı olan bu hastalık türü, suçiçeği ile de zaman zaman karıştırılabilir. Fakat gözlemlenen semptomları doğrultusunda ayırt etmeniz mümkündür.

Beşinci Hastalığın Belirtileri

Beşinci hastalığında belirtileri, diğer çocuk dönemi hastalıklarına benzerlik gösterebilir. Ama iyi huylu olan bu hastalık türü, yüz bölgesinde gözlemlenen kızarıkları ile kendini belli eder. Tokatlanmış yanak sendromun belirtileri şunlardır:

  • Ateş gözlemlenir.
  • Halsizlik görülür.
  • Yanaklarda kızarıklık ve ateş meydana gelir. Çocukların yanak bölgesinde oluşan kızarıklar doğrultusunda tespit edebilirsiniz. Kızarıkların olduğu bölge hassas olacağı için özenli ve dikkatli bir şekilde temizlenmelidir.
  • Döküntü yüz bölgesinde başlar. Daha sonra vücudun farklı alanlarına geniş bir şekilde yayılır. Alerjik bir durumda gözlemlenen gibi yayılma durumu dağınık değildir. Bu gibi belirtiler ile ayırt edebilirsiniz.

Beşinci Hastalık Tedavisi

Beşinci hastalığın tedavi yolları hastanın durumu ve hastalığının seyrine göre belirlenir. Tokatlanmış yanak sendromu tedavisi için ailelerin bilinçli olması ve çocuklarını takip etmeleri önemlidir.

Tedavi yolları için gidilmesi gereken yöntemler şunlardır:

  • Çocuğun yüzünde meydana gelen döküntüler, çocuğu rahatsız edecek boyuttaysa doktor alerji ilaçları verir. Böylece döküntülerin daha hızlı bir şekilde iyileşmesi sağlanır.
  • Birkaç gün boyunca çocuğun dinlenmesi önemlidir.
  • Beşinci hastalık zamanında tedavi edilmezse üst solunum yolu enfeksiyonlarına yol açabilir. Orta kulak iltihabı ve grip gibi ateşli hastalıklar da hastalığın gelişmesine yol açar. Bu nedenle hastanın ateşinin kontrol altına alınması ve seyrine dikkat edilmesi önem taşır.
  • Tokatlanmış yanak sendromunun iyileşmesi doğru tedavi ile kısa sürede mümkündür. Birkaç gün içinde ateş ve döküntüler yok olur. Fakat daha sonra tekrarlayan ateş görülürse altta yatan sebebi öğrenmek için hasta kontrol ettirilmelidir.
  • Beşinci hastalık bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle hasta çocukları dinlendirmeli ve diğer çocuklar ile temas ettirmemek gerekir.

 

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim