Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Çocuklarda saç biti nasıl temizlenir?

Son Güncelleme:
 Çocuklarda saç biti nasıl temizlenir?

Çocuklarda Saç Biti Neden Oluşur?

Saçta bitlenme durumu hemen hemen herkesin çocukluğunda bir kerede olsa başına gelmiş olan bir durumdur. Çocukken aileleriniz her ne kadar temizliğe ve hijyene önem vermiş olsalar da okul gibi toplu ortamlara girdiğiniz zaman mutlaka saçına bit düşmüş olan bir arkadaşınız olmuştur ve size o bit bulaşmıştır.

Bit nedir?

Yaklaşık 3-5 mm boyunda olan kafa derisini ya da kıl köklerine yerleşerek yaşamını devam ettiren ve insan kanıyla beslenen bir dış parazit türüdür. Yaklaşık 10 günde yumurtladığı sirke adı verilen yumurtalarından kaynaklı çok hızlı üreyebilme özelliğine sahiptirler. Saç bitleri şeffaf ya da farklı renklerde olabilirler ama ilk başta sirke adı verilen yumurtaları beyaz benekli haldedir ve saça yapışık halde bulunurlar.

saç biti temizleme

saç biti temizleme

Saç biti nasıl oluşur?

Saç bitleri sirke adı verilen yumurtalarının vücut ısısında bulunduğu durumlarda 7-10 gün içerisinde yumurtadan çıkarak üreyebilirler. 7-10 gün yumurta halinde olan bitlerin yaklaşık olarak ömürleri 30 gündür ama her 30 günde bitlerin yumurtlayacağını ve onların üreyeceğini düşünürsek sürekli çoğalan dış parazitler ortaya çıkar. Saç bitlerini tedavi etmezseniz kendiliğinden yok olma gibi bir özellikleri yoktur aksine daha da ilerleyerek cilt hastalıkları oluşturabilir. Bitlerin yaşayabilmesi için vücut sıcaklığına ihtiyaçları vardır yani bitlerin saçlarınızdan uzaklaşması durumunda en fazla iki gün yaşayacaklarını söyleyebiliriz.

Saça bit nasıl bulaşır?

İnsanların bulundukları okul ya da sosyal ortamlarda bitlerin bulaşma ihtimali oldukça fazladır. Bir çocuğun saçına bit bulaşması o çocuğun temizliği ya da hijyeni ile ilgili değildir aksine bulunduğu ortamlarla ilgilidir. Çocukların bulunduğu ortamlarda oyun sırasında ya da şapka, bere gibi kişisel eşyaların paylaşılması durumunda bit bulaşımı durumu gerçekleşebilir.

Saç sirkesi nasıl belli olur?

Bir bireye saç sirkesinin ya da saç bitinin bulaştığını anlamanın en belirgin özelliği bireyde meydana gelen kaşınmalardır. Eğer birey hiçbir neden yokken kaşınıyorsa ve bu kaşıntı aktif yaşamda belirgin bir haldeyse bu durumun en belirgin özelliği bitlenme durumu olabilir. Bitlenme durumundan şüphelenmek durumunda ilk yapılacak müdahale bireyin sıcak bir duş alması ve ardından bit tarağı ile bireyin saçlarının taranmasıdır. Bit tarağı kullanımında saçın altına beyaz bir bez serilmelidir ve bu beze düşen bitler sizin saçınızda bit olup olmama durumunuzla ilgili bilgi verecektir.

baş-biti-nasıl-oluşur

baş-biti-nasıl-oluşur

Saç biti nasıl temizlenir?

Bitlenme durumunda yapılan ilk müdahale sıcak duşun ardından etkili bir ilaç kullanmak olacaktır. Bitlenme durumunda yapılacak uygulamalar sırası ile şu şekildedir:

 • İlk başta bit ilacını saçınızın her tarafına dağılacak şekilde iyice yedirerek ve masaj yaparak uygulamalısınız.
 • Ardından sıcak su ile saçınızı tamamen yıkayarak kurutmadan bit tarağını kullanmalısınız. Bit tarağını kullanırken saçınızı çok dikkatli ve ayrıntılı taramalısınız.
 • Bit tarağı işlemi bittikten sonra saçlar tekrar yıkanmalıdır ve ardından kurutulmalıdır.
 • İlk tarama işlemi yetişkin yardımı alarak, saça bit düşme durumu hakkında bilgi sahibi olmak için yapılır. Ve bu işlem bir hafta sonra tekrar edilmeli ve saç diplerinden bit ve sirke adı verilen bit yumurtaları uzaklaştırılmalıdır.
 • Bit temizleme işleminde sağlıklı sonuçlar almak için birer hafta ara ile en az 3-4 kez tekrarlanmalıdır.
 • İsteğe bağlı olarak ya da bu işlemlerin daha etkili sonuçlar almasını istiyorsanız bitlenen bireyin saçları kestirilebilir.

Saça bit gelmemesi için neler yapılır?

Çocuklarınızın bakımına her ne kadar dikkat etseniz de her ne kadar hijyen olsanız da çocuklarınız sosyal ve toplu ortamlara girmeye başladığında toplu ortamların dezavantajlarından birisi olan saça bit bulaşma durumu ile karşı karşıya kalabilir. Bu durumla karşılaşmamak için bazı önlemler şu şekildedir:

 • Bireyde saç biti ya da bit yumurtası olan sirkenin belirlenmesi durumunda bireyin öğretmeni ile durum paylaşılmalı ve diğer bireyler ve ebeveynler bu durum hakkında bilgilendirilmeli ki saça bit düşme durumu için önceden önlemler alınabilsin.
 • Eğer bitlenen birey algılayabilecek yaşta ise kullandığı şapka, bere, atkı gibi kişisel eşyaları başkaları ile paylaşmaması için uyarılmalıdır.
 • Bitlenen bireyin bulunduğu ortamda evcil hayvan varsa bitlenme durumu için sorun olacaktır. Bireye yapılan bitlenme tedavisi evcil hayvan içinde uygulanmalıdır ki ileride tekrar aynı sorun yaşanmasın.
 • Saça bit düşmesini önlemek için her birey duştan sonra saçlarını tarayarak sorunu tespit etmiş olabilir ya da bitlenme durumuna karşı ön temizlik yapmış olur.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Evde Yıkanabilir Kolay Maske Yapımı
9 06 2020 - 17:51
Dakikalar içinde sonuç veren koronavirüs antijen testine FDA onay verdi
10 05 2020 - 19:50
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Yorum Yap