Sağlık

Çocuklarda saç biti nasıl temizlenir?

Çocuklarda Saç Biti Neden Oluşur?

Saçta bitlenme durumu hemen hemen herkesin çocukluğunda bir kerede olsa başına gelmiş olan bir durumdur. Çocukken aileleriniz her ne kadar temizliğe ve hijyene önem vermiş olsalar da okul gibi toplu ortamlara girdiğiniz zaman mutlaka saçına bit düşmüş olan bir arkadaşınız olmuştur ve size o bit bulaşmıştır.

Bit nedir?

Yaklaşık 3-5 mm boyunda olan kafa derisini ya da kıl köklerine yerleşerek yaşamını devam ettiren ve insan kanıyla beslenen bir dış parazit türüdür. Yaklaşık 10 günde yumurtladığı sirke adı verilen yumurtalarından kaynaklı çok hızlı üreyebilme özelliğine sahiptirler. Saç bitleri şeffaf ya da farklı renklerde olabilirler ama ilk başta sirke adı verilen yumurtaları beyaz benekli haldedir ve saça yapışık halde bulunurlar.

Saç biti nasıl temizlenir?

Bitlenme durumunda yapılan ilk müdahale sıcak duşun ardından etkili bir ilaç kullanmak olacaktır. Bitlenme durumunda yapılacak uygulamalar sırası ile şu şekildedir:

  • İlk başta bit ilacını saçınızın her tarafına dağılacak şekilde iyice yedirerek ve masaj yaparak uygulamalısınız.
  • Ardından sıcak su ile saçınızı tamamen yıkayarak kurutmadan bit tarağını kullanmalısınız. Bit tarağını kullanırken saçınızı çok dikkatli ve ayrıntılı taramalısınız.
  • Bit tarağı işlemi bittikten sonra saçlar tekrar yıkanmalıdır ve ardından kurutulmalıdır.
  • İlk tarama işlemi yetişkin yardımı alarak, saça bit düşme durumu hakkında bilgi sahibi olmak için yapılır. Ve bu işlem bir hafta sonra tekrar edilmeli ve saç diplerinden bit ve sirke adı verilen bit yumurtaları uzaklaştırılmalıdır.
  • Bit temizleme işleminde sağlıklı sonuçlar almak için birer hafta ara ile en az 3-4 kez tekrarlanmalıdır.
  • İsteğe bağlı olarak ya da bu işlemlerin daha etkili sonuçlar almasını istiyorsanız bitlenen bireyin saçları kestirilebilir.

Saça bit gelmemesi için neler yapılır?

Çocuklarınızın bakımına her ne kadar dikkat etseniz de her ne kadar hijyen olsanız da çocuklarınız sosyal ve toplu ortamlara girmeye başladığında toplu ortamların dezavantajlarından birisi olan saça bit bulaşma durumu ile karşı karşıya kalabilir. Bu durumla karşılaşmamak için bazı önlemler şu şekildedir:

  • Bireyde saç biti ya da bit yumurtası olan sirkenin belirlenmesi durumunda bireyin öğretmeni ile durum paylaşılmalı ve diğer bireyler ve ebeveynler bu durum hakkında bilgilendirilmeli ki saça bit düşme durumu için önceden önlemler alınabilsin.
  • Eğer bitlenen birey algılayabilecek yaşta ise kullandığı şapka, bere, atkı gibi kişisel eşyaları başkaları ile paylaşmaması için uyarılmalıdır.
  • Bitlenen bireyin bulunduğu ortamda evcil hayvan varsa bitlenme durumu için sorun olacaktır. Bireye yapılan bitlenme tedavisi evcil hayvan içinde uygulanmalıdır ki ileride tekrar aynı sorun yaşanmasın.
  • Saça bit düşmesini önlemek için her birey duştan sonra saçlarını tarayarak sorunu tespit etmiş olabilir ya da bitlenme durumuna karşı ön temizlik yapmış olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu