Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Çocuklarda Otizm ve Alınması Gereken Önlemler

Eklenme:
 Çocuklarda Otizm ve Alınması Gereken Önlemler

Çağımızın içinde bulunduğu en zorlu çocuk hastalıklarından biri otizmdir. Sıklıkla çocuklarda görülen bu hastalık sinsi ve oldukça zorludur. Bazı durumlarda oldukça zor anlaşılırken ilerleyen yaşlarda daha büyük rahatsızlıklar ile ön plana çıkan otizmin belirtileri üzerinde halen çalışmalar devam etmektedir. Otizmin genler dışında bir çok tetikleyici nedenleri de vardır.

Otizm ilk olarak anne yada baba geniyle alakalı olsa da, aslında rahatsızlığın yüzde 90 kadar kısmı tamamen dış etmenlere dayalıdır. Bu dış etkilerden ilk olanı ise anne karnında baş gösterir. Bebek anne karnında iken; annenin aşırı hazır ve paketli gıda tüketmesi, sağlıklı beslenmemesi, annenin sürekli olarak kaygı hali, annenin şiddet görmesi veya kavgaya maruz kalması, annenin baskılanarak stres altında bırakılması otizmin en önemli nedenleri arasında gösterilir.

Otizm Belirtileri

Otizm, kişisel ve davranışsal bozukluk içeren çok önemli bir psikolojik rahatsızlıktır. Bu sebeple hiç bir anne baba çocuğunun otizm olmasını asla istemez. Hatta bu durum bazen o kadar ciddileşir ki, anne babalar bazen otizm belirtisi olan çocuklarını kabullenip onları bir uzmana götürmek yerine, çocuğunun normal olduğunu kabullenmeye çalışarak zamanlarını boşa harcayabilirler. Bu tamamen halk arasında otizmin tam anlamıyla bilinmeyip hastalığın kötü etiketlenmesinden ileri gelir. Anne babalar ise otizmden korkar fakat bunu kabullenmekte de sıkıntı yaşayabilirler. Tabi ki bu herkes ve her kesim için aynı değildir. Otizm aslında bilinenin aksine tedavi edilebilen ve kontrol edilebilir bir rahatsızlık olarak görülmektedir. Ancak en önemli olan şey erken teşhistir. İlerleyen zaman otistik çocukların aleyhinde rol almaya başlar.

Otizm başlıca belirtileri arasında; çocukta geç konuşma, utanma, sıkılma hareketlerinin azalması ya da geç olması, takıntılı hareketler, göz temasının çok az olması, sürekli aynı hareketleri tekrarlama, iletişim sıkıntısı ve sosyalleşme sorunu, sebepsiz ağlamalar, amaç dışında oyun, tepki vermeme veya çok geç verme.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Dakikalar içinde sonuç veren koronavirüs antijen testine FDA onay verdi
10 05 2020 - 19:50
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Yorum Yap