Çocuklarda Mide Gribi Nedir, Sebepleri Nelerdir?

Çocuklarda oluşan mide gribi sebepleri, genellikle havaların soğumasından kaynaklanır. Soğuk havalarla beraber çocuklarda ishal ve mide bulantısı şikayetleri yoğunlaşır. Bu hastalığa halk arasında mide gribi de denilmektedir. Uzmanlar, mide gribinin “nörovirüs’’ kaynaklı geliştiğini belirtmektedir. Soğuk havanın etkisiyle beraber, nörovirüsler bağırsak enfeksiyonlarını ortaya çıkarır. Akabinde enfeksiyon hastalıkları görülür. Normal bir durumda bağırsak gribinin süresi oldukça kısadır. […]

02.06.2019 - 10:00
01.06.2019 - 12:31
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Çocuklarda oluşan mide gribi sebepleri, genellikle havaların soğumasından kaynaklanır. Soğuk havalarla beraber çocuklarda ishal ve mide bulantısı şikayetleri yoğunlaşır. Bu hastalığa halk arasında mide gribi de denilmektedir. Uzmanlar, mide gribinin “nörovirüs’’ kaynaklı geliştiğini belirtmektedir. Soğuk havanın etkisiyle beraber, nörovirüsler bağırsak enfeksiyonlarını ortaya çıkarır. Akabinde enfeksiyon hastalıkları görülür. Normal bir durumda bağırsak gribinin süresi oldukça kısadır. Sadece birkaç gün boyunca devam eder. Çocuklarda görülen mide gribi sonrası, vücut susuz kalacağı için doktor kontrolünden geçmesinde fayda vardır.

Mide Gribinin Belirtileri

Mide gribi belirtileri şunlardır:

  • İshal ile beraber kusma meydana gelir. Aynı esnada yüksek ateş de görülür.
  • Vücudun ısı kaybı yüksek oranda azalır. Çocuklarda görülen ishal sonucu dışkı atımı arttığı için, beslenme etkili olmaz. Bunun sonucunda vücut ısı dengesini sağlayamaz duruma gelir.
  • Hafif derecede ısı kaybı yaşayan bebeklerde % 5 – 10 kilo kaybı gözlemlenir. Çocuklarda ise % 3-6 oranında kilo kaybı yaşanır.

Mide gribi virüsü, vücuda yaklaşık 24 ila 48 saat içinde yayılır ve bu süre zarfında belirtileri gözlemlenir. Çocuklarda yoğun bir şekilde, mide gribinin belirtileri görülüyorsa doktor kontrolüne götürülmelidir. Vücudun ısı ve sıvı dengesi sağlanması önem teşkil eder.

Mide Gribi Tedavisi

Mide gribinin tedavisi için, evde yapılması gereken bazı önlemler vardır. Fakat, ishal durumu uzun süreli ise bunlar yeterli olmayacaktır. Doktor kontrolünden geçmesi gerekir.

Mide virüsüne iyi gelen şeyler ve çocuklar için alınacak önlemler şunlardır:

  • Bebeklerin aç kalmaması gerekir. Bu nedenle emen bebeklerde, emzirme sıklığının artırılması önemlidir.
  • Altı aydan büyük çocuklara ise ayran, taze sıkılmış meyve suları verilebilir. Böylece vücudun ihtiyacı olan yeterli sıvı alımını karşılayacaktır.
  • Hasta fazla oranda sıvı alımı istiyorsa, hızlı değil yavaş bir şekilde sıvı tüketimi sağlanmalıdır.
  • Hastaya çinko ve ihtiyacı olan vitamin desteği yapılmalıdır.
  • Pirinç, tahıllar, patates, yoğurt vb. besinleri tüketmesi gerekir.
  • Tüm bunlara rağmen, ishal 3 gün içinde geçmezse mutlaka doktora götürülmelidir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim