1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Çocuklarda Lenf Bezi Büyümesi Ve Tedavi Yöntemleri
Çocuklarda Lenf Bezi Büyümesi Ve Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda Lenf Bezi Büyümesi Ve Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda lenf bezi büyümesi, genellikle enfeksiyon kaynaklı bir durumdur. Bir iki hafta içinde normal boyutlarına dönmeyen, lenf bezleri için mutlaka doktora gidilmelidir.

A+A-

Çocuklarda lenf bezi büyümesi, genellikle enfeksiyon kaynaklı bir durumdur. Bir iki hafta içinde normal boyutlarına dönmeyen, lenf bezleri için mutlaka doktora gidilmelidir.

Lenf bezi nedir? Lenf bezi, bağışıklık sistemiyle bağlantılıdır. Vücudu dış etkenlere karşı koruma işlevi görür. Vücuda giren enfeksiyonlara karşı etken rol alır.  Lenf bezlerinin bulunduğu yerler; boyun, koltukaltı, kasıklar, diz arkası, göğüs, karın boşluğu vb. bölgelerdir. Lenf bezinin büyüme nedenleri, kişinin lenf bezinin büyüklüğü, sayısı, kıvamı, hastanın yaşı gibi durumlar doğrultusunda tespit edilebilir. Lenf bezi şişmesi boyun, koltukaltı vb. bölgelerde şişer ve ele gelir.

Lenf Bezi Büyüme Belirtileri

Lenf bezinin büyümesinin belirtileri şunlardır:

  • Ateş, kilo kaybı, gece terlemesi, kansızlık, döküntü gibi durumlar görülür.
  • Ağrı hissedilir. Ağrı kaynaklı hassasiyet oluşur.
  • Lenf bezinin değerlendirilmesinde; lenf bezinin yaygınlık derecesi, kıvamı, büyüme hızı, çevre dokulara yapışık hali veya hareketli oluşu önem teşkil eder.
  • Lenf bezlerinin büyüklüğü 1 cm ise hastalık göstergesidir. Nedeni kesinlikle araştırılmalıdır.

Bebeklerde lenf bezi kanseri belirtileri de aynı şekilde gözlemlenir. Bebekte uzun süreli lenf bezi şişkinliği mevcutsa, mutlaka kontrol edilmelidir.

Çocuklarda Lenf Bezi Tedavisi

Çocuklarda lenf bezi büyümesi tedavi yolları; hastanın şikayetleri doğrultusunda muayene edilir. Bezenin kıvamı teşhis için önem teşkil eder. Lenf bezinin kıvamı; sert ise metastatik kanser bulgusu olabilir. Lastik gibi bezeler ise lenf kanseri riski taşıyabilir. Yumuşak bezeler ise enfeksiyon kaynaklı gelişir. Bu konuda kesin ve net bulgular için gerekli testler yapılır. Test sonrası teşhis konur. Böylelikle gerekli tedavi yöntemi uygulanır. Çocuklarda görülen lenf bezi şişmesi, çoğunlukla enfeksiyon kaynaklıdır. Fakat az da olsa lösemi ve vb. kanser riski için dikkatli olunmalıdır. Bebeklerde lenf bezi şişmelerine bu nedenle dikkat edilmelidir. Herhangi bir risk durumunda doktor muayenesi şarttır.

Büyüyen lenf bezini teşhis etme yöntemleri şunlardır:

  • Kan sayımı yapılır. Kan sayımı sonucunda, lökosit sayısı yüksek çıkarsa, periferik yayma işlemi yapılarak lökositler incelenir.
  • Ayrıca, periferik yayma incelemesi sonrası; beze şişmesinin sebebi net olarak anlaşılır. Enfeksiyon, lösemi veya lenfoma gibi hastalıkların tanısı bu işlem sonrası konur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.