1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Çocuklarda İştahsızlık Sebepleri Nelerdir?
Çocuklarda İştahsızlık Sebepleri Nelerdir?

Çocuklarda İştahsızlık Sebepleri Nelerdir?

İştahsızlığın anlamı; kişinin mevcut durumu itibariyle yeme ihtiyacı hissetmemesidir. Çocuklarda görülen iştahsızlık durumu altında yatan sebepler doğrultusunda farklılık göstermektedir.

A+A-

İştahsızlığın anlamı; kişinin mevcut durumu itibariyle yeme ihtiyacı hissetmemesidir. Çocuklarda görülen iştahsızlık durumu altında yatan sebepler doğrultusunda farklılık göstermektedir.

İştahsızlığın Nedenleri

İştahsızlığa neden olan durumlar şunlardır:

  • Beslenme düzensizliğinden kaynaklı olabilir. Dengesiz beslenme, az ya da fazla oranda beslenme olabilir.
  • Diyet programı yapılıyorsa, çocuğun ya da kişinin yaşına uygun olmayabilir. Bu durumda zaman içinde iştahsızlığa yol açar.
  • Anatomik vb. nedenlerden dolayı çocuk yutma güçlüğü yaşayabilir. Yutma güçlüğü, yaşayan çocuk beslenme esnasında zorlandığı için yemek yeme ihtiyacı hissetmeyebilir.
  • Kalp, akciğer ya da damar hastalıkları gibi durumlarda, sonulum yolu daha fazla enerji harcar. Enerji ihtiyacının artmasıyla beslenme sorunu dolayısıyla iştahsızlık gözlemlenir.
  • Bebeklerde yaşanan iştahsızlık durumu, davranış kaynaklı olabilir. Bebeğin beslenmesi esnasında yapılan uygulamaları kapsar. Aç olmadığı halde baskı ile yemek yedirmek. vb. Bebek eğlenceli şeyleri severler. Bu nedenle yemek yerken onların dikkatini çeken şeyler doğrultusunda, oyunla yemek yedirmek gerekebilir.
  • Ayrıca, beslenme esnasında boğulma sorunu yaşayan bir çocuk akabinde beslenmek istemeyecektir.

Çocuklarda İştahsızlığın Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda gözlemlenen iştahsızlığın, tedavisinin sağlıklı bir şekilde yapılması için çocuğun iştahsızlığına yol açan nedenleri bilinçli bir şekilde tespit etmek gerekir. Ancak, böylelikle en doğru çözüm yolu sağlanabilir. Çocuk iştahsızlık şikayetleri doğrultusunda doktor tarafından muayene edilir. İçinde bulunduğu durum klinik çözümler gerektiriyorsa, bu yönde tedavi uygulanır. Altında yatan neden psikolojik ise pedagoga yönlendirilir. Çocuklarda iştahsızlığın giderilmesi bu iki tedavi yaklaşımı ile çözülmeye çalışılır. Çocuğun içinde bulunduğu durum, ailenin yaklaşımından kaynaklanıyorsa bu durumda ailenin de gerekli konuda yardım alması gerekir. Bu gibi nedenler doğrultusunda, çocuklarda görülen iştahsızlık durumu, kişiden kişiye değişir. Detaylı ve farklı nedenlere dayanır. Tedavi süreci de bu kapsamda, her çocuk ve yetişkinde farklı şekilde uygulanır.

çocuklarda iştahsızlık çözümleri şunlardır:

  • Anatomik ve nörolojik nedenli iştahsızlık yaşanmasında, fizyotörapötik tedavi ve geçici ya da sürekli yapay beslenme yöntemleri uygulanır.
  • Çocuğun iştahsızlığına neden olan klinik bulgu mevcut değilse, danranışsal yaklaşım doğrultusunda hareket edilir. Bu durumda çocuğun ve ailenin pedagogdan psikolojik destek alması gereklidir.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.