Sağlık

Çocuklarda iştahsızlığın sebepleri nelerdir

Çocuklarda iştahsızlığın sebepleri nelerdir

Yaşamımızı devam ettirebilmemiz için beslenmemiz gerekir. Beslenme sağlıklı ve konforlu bir hayat sürmek için gerekli olan bir faktördür. Beslenme ile hücrelerimiz yenilenir ve almış olduğumuz gıdalar ile vücudumuzun yenilenmesi ve büyümesi sağlanır. Belli bir yaşa geldiğimizde ise büyüme durur ve yenilenme belli yaşa kadar devam eder.

Bazen bireyler beslenme ihtiyaçlarını yeterli şekilde karşılayamaz. Küçük çocuklar bu konuda örnek olarak gösterilebilir. Anne babaların üstüne düştükleri aman çocuğum yiyiversin dedikleri ancak çocuğun ısrarla bu durumu cevapsız bıraktığı durumlar olmuştur.

Çocuklardaki bu iştahsızlık zaman zaman psikolojik zaman zaman ise yemek seçme gibi durumlardan kaynaklandığı görülmektedir. Çocuklarda meydana gelen iştahsızlık durumlarını incelediğimizde genel olarak çocuklar 6 şekilde farklı kategorilere ayrılmaktadır.

Bu kategorilerden ilki yemek seçen çocuklardır, yemek seçen çocuklar istedikleri ve arzuladıkları yemekler olmadığı dönemlerde anne ve babalara ciddi zorluklar yaşatmakta ve yemek yememektedir. Bu tür çocuklara yemek yedirirken zorlamamak gerekir sadece farklı şekilde oyun veya uygulama ile çocuğun yemeği tüketmesi sağlanmalıdır.

İkinci kategorimizde ise aşırı derecede hareketli olan çocuklar vardır, çok hareketli olan çocuklarda da ciddi şekilde iştahsızlık görülebilmektedir. Hareketli olan çocuklar yemeklere karşı önyargılı ve iştahsız olabilmektedirler.

Üçüncü kategorimizde ise çocukların iştahlarının yerindedir. Ancak bu çocuklar ebeveynleri tarafından yemek yemiyor şeklinde şikayette bulunulmaktadır. Bu kategoride yer alan çocuklar büyümelerini sağlayacak şekilde yeterli şekilde beslendikleri bilinmektedir. Ancak anne ve babaları tarafından yemek yemedikleri iddia edilmektedir. Bu kategoride yer alan çocuklar için endişelenmeye gerek yoktur.

Diğer kategoride yer alan çocuklarımız ise yemekten korkarlar ve çekinirler. Bu kategorideki çocukların bilinçaltında bazı yemeklere veya genel olarak tüm yemeklere karşı ön yargı hakimdir ve bu yemeklere karşı olumsuz bir düşünce hakimdir. Bu yemeklere karşı çocuğu oyun oynayarak, farklı şekillerde çocuğu yemeklere karşı sevdirilmeye çalışılmalıdır gerekirse uzman bir hekimdem destek alınabilir.

Bazı çocuklarda ise birtakım rahatsızlıklar vardır bu hastalıklardan dolayı çocuklar yemek yemekten uzak kalmak isterler, bu çocukların temelinde hangi rahatsızlıklar yemesine engel olduğunun araştırılması gerekir ve mutlaka bir çocuk doktoruna danışarak hareket edilmelidir.

İçe kapanık ve iştahsız olan çocuklar ise yine aynı şekilde içine kapanık şekilde yaşamlarını devam ettirebilmektedirler. Bu çocukların ortadan kaldırılması için de yine bir çocuk doktorunun tavsiyelerini almak ve bu şekilde hareket etmek en iyi yöntem olacaktır. Bu tür sorunların temelinde aile içinde yaşanılan bir takım psikolojik faktörler vardır.

İştahsız olan çocuklara yemek yedirirken asla zorlamayın ve sert sözlerde bulunmayın, çünkü bu durum zaten iştahsız olan çocuğun yemeklere karşı oldukça fazla şekilde ön yargılı olmasına sebebiyet verecektir. Bu yüzden buna dikkat etmek gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu