Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı
G.ALTIN
378,13
DOLAR
6,8159
EURO
7,4151
STERLİN
8,2978
BIST 100
103.024
FAİZ OR.
9,07
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
Gazete Oku
Gazete Oku
Foto Galeri
FOTO Galeri
Video Galeri
Video Galeri

Çocuklarda Görülen Yaygın Göz Problemleri Nelerdir?

Son Güncelleme:
 Çocuklarda Görülen Yaygın Göz Problemleri Nelerdir?

Gözler son derece hassas organlardır ve çocuklarda göz problemleri söz konusu olduğunda önemsenmeli ve göz ardı edilmemelidir. Çocuklarda görmeyi olumsuz yönde etkileyebilecek çok sayıda göz hastalığı vardır ve böyle bir durumdan şüphelenilirse, daha fazla değerlendirme ve tanı için mutlaka bir doktora danışmanız önemlidir.

Çocuklarda Görülen Göz Hastalıkları Nelerdir?

İşte çocukları etkileyen ve sık görülen göz problemlerinden bazıları:

Astigmatizm

Astigmatizm, hem uzak hem de yakın nesnelerin bulanık göründüğü bir durumdur. Bu, göze giren ışık ışınlarının retina üzerinde tek bir noktaya odaklanmasını önleyen ve böylece bulanıklığa neden olan korneanın eğriliğinden kaynaklanır. Astigmatizm sıklıkla miyop (yakın görüşlülük) veya hipermetropiyle (uzak görüşlülük) ortaya çıkar.

Çocuklarda Astigmatizm Neden Olur?

Gözün ön kısmı (kornea) eğrisinde düzensizlikler veya düzlüklere neden olan fiziksel bir kusur olması ile ortaya çıkmaktadır. Işık göze girdiğinde, düzensizlikler retinanın odaklanmasına izin vermeyerek bulanık bir görüşe neden olur.

Şaşılık

Şaşılık, gözlerin yanlış hizalanması için kullanılan terimdir. Bir göz içe, dışa doğru, yukarı veya aşağıya bakabilir. Yanlış hizalama sabit veya aralıklı olabilir. Şaşılık, çocukluk döneminde veya yetişkinlikte ortaya çıkabilir. Çocuklarda şaşılık, göz tembelliğine ve tedavi gecikirse kalıcı görme kaybına neden olabilir.

Çocuklarda Şaşılık Neden Olur?

Bu durum genetiktir, ancak gözlerin veya sinirlerin hareketlerini kontrol eden kaslardaki travma nedeniyle de oluşabilir.

Miyop

Miyop, çocuklarda yakındaki bir nesnenin uzaktaki nesnelerden daha net görebildiği bir durumdur. Miyop bir göz, uzaktaki nesnelerden ışığın, retinaya ulaşmadan önce odaklanmasına neden olur ve uzaktaki nesneler için bulanık görme sağlar. Çocuklarda aşırı miyop göz tembelliğine neden olabilir.

Çocuklarda Miyop Neden Olur?

Hastalık genetiktir ve kişi erken çocukluk döneminde de bundan etkilenebilir. Miyopun arkasındaki neden, ışığın retinaya odaklanamaması ve bu nedenle uzak mesafeye yerleştirilmiş nesnenin bulanık görünmesidir. Bu, korneanın çok fazla eğriliği olması nedeniyle olabilir.

Hipermetrop

Hipermetrop çocuklarda uzaktaki nesneleri daha net şekilde görebildiği bir durumdur. Tipik olarak uzak görüşlü göz normalden daha küçüktür. Sonuç olarak, ışık gözün arkasındaki retinaya düzgün şekilde odaklanamaz ve bulanıklığa neden olur. Hipermetrop genetik olabilir.  Bazı çocuklar, bir veya her iki gözde sabit bir bulanıklığa neden olabilen ve normal görsel gelişmeyi önleyebilen daha fazla miktarda hipermetropa sahip olabilir. Erken teşhis edilmezse, bu kalıcı görme kaybına neden olabilir.

Çocuklarda Hipermetrop Neden Olur?

Hipermetrop sorunu bulunan çocuklarda göz bebekleri normalden biraz daha küçüktür ve korneada eğri vardır. Bu, ışığın yakın olan nesnelere bakarken retinanın ötesinde bir odak noktasına sahip olmasına neden olur. Bu durum genetik olabilir.

Göz Tembelliği (Ambliyopi)

Göz tembelliği olarak da bilinen ambliyopi, gözlerdeki şaşılıktan, gözlüğe ihtiyaç duyulmasından veya gözden geçen ışığın bozulmasından kaynaklanan görme azlığıdır. Erken teşhis edilirse, ambliyopi genellikle tedaviye iyi yanıt verir. Daha sonra teşhis edilirse ambliyopinin tedavisi çok daha zordur ve çocuklarda kalıcı görme kaybı olabilir.

Çocuklarda Ambliyopi Neden Olur?

Bu genellikle şaşılığın bir sonucudur veya bir göz diğerinden daha iyi çalıştığında  ortaya çıkar.

Katarakt

Katarakt, normalde gözdeki şeffaf lensin bulanıklığı veya opaklaşmasıdır. Boyut ve yere bağlı olarak, katarakt retinaya geçen ışığa müdahale edebilir ve bulanık görmeye neden olabilir. Katarakt tipik olarak yaşlı yetişkinlerle ilişkilidir, ancak doğum sırasında veya çocukluk döneminde katarakt oluşabilir. Kataraktların erken tespiti ve tedavisi normal görsel gelişimi sağlamak için bebeklerde ve küçük çocuklarda kritik öneme sahiptir. Çocuklarda gözün içindeki beyaz alan katarakt belirtisi olabilir. Görmeyi önemli ölçüde engelleyen pediatrik katarakt için ameliyat gereklidir.

Çocuklarda Katarakt Neden Olur?

Bu durum kalıtsal olabileceğinden, bazı bebekler bu göz hastalığı ile doğar. Gözün şeffaf lensini oluşturan protein bir arada toplandıkça bulanık görünür.

Pitozis (Kapak Düşüklüğü)

Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde pitozis görülür. Göz kapağı düşüklüğü, göz kapağını yükselten kastaki zayıflıktan kaynaklanır. Sarkık göz kapağı, gözün arkasındaki retinaya geçen ışığı engelleyebilir veya etkilenen gözde bulanık bir görüntü üreten astigmatizma yaratabilir. Bu durumlar göz tembelliğine (ambliyopi) neden olur ve tedavi edilmezse kalıcı görme kaybıyla sonuçlanabilir.

Çocuklarda Pitozis Neden Olur?

Pitozis kalıtsal bir durumdur ve genetikle ilişkilidir.

Erken Tanı Neden Önemlidir?

Erken tanı ve tedavi, gözlerin daha fazla zarar görmesini önlemek için çok önemlidir. Yazı tahtasını görememe, çocukların öğrenmesini zorlaştırabilir ve okulda zorluklarla karşılaşabilir. Çocuklarda göz problemleri, beyindeki veya tip 1 diyabetin başlangıcındaki diğer komplikasyonların bir göstergesi olabilir .

Çocuklarda mümkün olan en erken tedaviyi aldığından emin olmak için bu yaygın göz problemi belirtilerine bakın. Çocuklarda göz problemlerinin belirtilerinden bazıları şunlardır:

 • Gözlerin birinde veya her ikisinde beyazlık.
 • Gözlerde sürekli akıntı veya sulama.
 • Gözlerden biri sabit gözüküyor, diğeri sık sık hareket ediyor.
 • Işığa veya parlamaya karşı aşırı duyarlılık.
 • Çocuk sıklıkla başını bir tarafa yatırır.
 • Kitaplar yakın bir mesafede tutulur ve net bir görüntü için televizyona yakın otururlar.
 • Gözler aynı veya simetrik görünmüyor, biri diğerinden daha büyük görünebilir.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Koronavirüs Hastalarına Büyük Şok! Tedavi Gören Hastalarda Böbrek Yetmezliği Başladı
19 04 2020 - 09:59
Aşırı kahve tüketmek bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir
18 04 2020 - 18:14
Ücretsiz maske için kod nasıl alınır? Bir kişi kaç maske alabilir?
10 04 2020 - 19:27
Dang humması nedir, belirtileri nelerdir?
8 04 2020 - 14:19
Sağlık Ocağı hangi saatlerde çalışıyor?
6 04 2020 - 11:23