1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Çocuklarda Görülen Yaygın Göz Problemleri Nelerdir?
Çocuklarda Görülen Yaygın Göz Problemleri Nelerdir?

Çocuklarda Görülen Yaygın Göz Problemleri Nelerdir?

A+A-

Gözler son derece hassas organlardır ve çocuklarda göz problemleri söz konusu olduğunda önemsenmeli ve göz ardı edilmemelidir. Çocuklarda görmeyi olumsuz yönde etkileyebilecek çok sayıda göz hastalığı vardır ve böyle bir durumdan şüphelenilirse, daha fazla değerlendirme ve tanı için mutlaka bir doktora danışmanız önemlidir.

Çocuklarda Görülen Göz Hastalıkları Nelerdir?

İşte çocukları etkileyen ve sık görülen göz problemlerinden bazıları:

Astigmatizm

Astigmatizm, hem uzak hem de yakın nesnelerin bulanık göründüğü bir durumdur. Bu, göze giren ışık ışınlarının retina üzerinde tek bir noktaya odaklanmasını önleyen ve böylece bulanıklığa neden olan korneanın eğriliğinden kaynaklanır. Astigmatizm sıklıkla miyop (yakın görüşlülük) veya hipermetropiyle (uzak görüşlülük) ortaya çıkar.

Çocuklarda Astigmatizm Neden Olur?

Gözün ön kısmı (kornea) eğrisinde düzensizlikler veya düzlüklere neden olan fiziksel bir kusur olması ile ortaya çıkmaktadır. Işık göze girdiğinde, düzensizlikler retinanın odaklanmasına izin vermeyerek bulanık bir görüşe neden olur.

Çocuklarda Görülen Yaygın Göz Problemleri Nelerdir?

Şaşılık

Şaşılık, gözlerin yanlış hizalanması için kullanılan terimdir. Bir göz içe, dışa doğru, yukarı veya aşağıya bakabilir. Yanlış hizalama sabit veya aralıklı olabilir. Şaşılık, çocukluk döneminde veya yetişkinlikte ortaya çıkabilir. Çocuklarda şaşılık, göz tembelliğine ve tedavi gecikirse kalıcı görme kaybına neden olabilir.

Çocuklarda Şaşılık Neden Olur?

Bu durum genetiktir, ancak gözlerin veya sinirlerin hareketlerini kontrol eden kaslardaki travma nedeniyle de oluşabilir.

Miyop

Miyop, çocuklarda yakındaki bir nesnenin uzaktaki nesnelerden daha net görebildiği bir durumdur. Miyop bir göz, uzaktaki nesnelerden ışığın, retinaya ulaşmadan önce odaklanmasına neden olur ve uzaktaki nesneler için bulanık görme sağlar. Çocuklarda aşırı miyop göz tembelliğine neden olabilir.

Çocuklarda Miyop Neden Olur?

Hastalık genetiktir ve kişi erken çocukluk döneminde de bundan etkilenebilir. Miyopun arkasındaki neden, ışığın retinaya odaklanamaması ve bu nedenle uzak mesafeye yerleştirilmiş nesnenin bulanık görünmesidir. Bu, korneanın çok fazla eğriliği olması nedeniyle olabilir.

Çocuklarda Görülen Yaygın Göz Problemleri Nelerdir?

Hipermetrop

Hipermetrop çocuklarda uzaktaki nesneleri daha net şekilde görebildiği bir durumdur. Tipik olarak uzak görüşlü göz normalden daha küçüktür. Sonuç olarak, ışık gözün arkasındaki retinaya düzgün şekilde odaklanamaz ve bulanıklığa neden olur. Hipermetrop genetik olabilir.  Bazı çocuklar, bir veya her iki gözde sabit bir bulanıklığa neden olabilen ve normal görsel gelişmeyi önleyebilen daha fazla miktarda hipermetropa sahip olabilir. Erken teşhis edilmezse, bu kalıcı görme kaybına neden olabilir.

Çocuklarda Hipermetrop Neden Olur?

Hipermetrop sorunu bulunan çocuklarda göz bebekleri normalden biraz daha küçüktür ve korneada eğri vardır. Bu, ışığın yakın olan nesnelere bakarken retinanın ötesinde bir odak noktasına sahip olmasına neden olur. Bu durum genetik olabilir.

Göz Tembelliği (Ambliyopi)

Göz tembelliği olarak da bilinen ambliyopi, gözlerdeki şaşılıktan, gözlüğe ihtiyaç duyulmasından veya gözden geçen ışığın bozulmasından kaynaklanan görme azlığıdır. Erken teşhis edilirse, ambliyopi genellikle tedaviye iyi yanıt verir. Daha sonra teşhis edilirse ambliyopinin tedavisi çok daha zordur ve çocuklarda kalıcı görme kaybı olabilir.

Çocuklarda Ambliyopi Neden Olur?

Bu genellikle şaşılığın bir sonucudur veya bir göz diğerinden daha iyi çalıştığında  ortaya çıkar.

Katarakt

Katarakt, normalde gözdeki şeffaf lensin bulanıklığı veya opaklaşmasıdır. Boyut ve yere bağlı olarak, katarakt retinaya geçen ışığa müdahale edebilir ve bulanık görmeye neden olabilir. Katarakt tipik olarak yaşlı yetişkinlerle ilişkilidir, ancak doğum sırasında veya çocukluk döneminde katarakt oluşabilir. Kataraktların erken tespiti ve tedavisi normal görsel gelişimi sağlamak için bebeklerde ve küçük çocuklarda kritik öneme sahiptir. Çocuklarda gözün içindeki beyaz alan katarakt belirtisi olabilir. Görmeyi önemli ölçüde engelleyen pediatrik katarakt için ameliyat gereklidir.

Çocuklarda Katarakt Neden Olur?

Bu durum kalıtsal olabileceğinden, bazı bebekler bu göz hastalığı ile doğar. Gözün şeffaf lensini oluşturan protein bir arada toplandıkça bulanık görünür.

Pitozis (Kapak Düşüklüğü)

Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde pitozis görülür. Göz kapağı düşüklüğü, göz kapağını yükselten kastaki zayıflıktan kaynaklanır. Sarkık göz kapağı, gözün arkasındaki retinaya geçen ışığı engelleyebilir veya etkilenen gözde bulanık bir görüntü üreten astigmatizma yaratabilir. Bu durumlar göz tembelliğine (ambliyopi) neden olur ve tedavi edilmezse kalıcı görme kaybıyla sonuçlanabilir.

Çocuklarda Pitozis Neden Olur?

Pitozis kalıtsal bir durumdur ve genetikle ilişkilidir.

Çocuklarda Görülen Yaygın Göz Problemleri Nelerdir?

Erken Tanı Neden Önemlidir?

Erken tanı ve tedavi, gözlerin daha fazla zarar görmesini önlemek için çok önemlidir. Yazı tahtasını görememe, çocukların öğrenmesini zorlaştırabilir ve okulda zorluklarla karşılaşabilir. Çocuklarda göz problemleri, beyindeki veya tip 1 diyabetin başlangıcındaki diğer komplikasyonların bir göstergesi olabilir .

Çocuklarda mümkün olan en erken tedaviyi aldığından emin olmak için bu yaygın göz problemi belirtilerine bakın. Çocuklarda göz problemlerinin belirtilerinden bazıları şunlardır:

  • Gözlerin birinde veya her ikisinde beyazlık.
  • Gözlerde sürekli akıntı veya sulama.
  • Gözlerden biri sabit gözüküyor, diğeri sık sık hareket ediyor.
  • Işığa veya parlamaya karşı aşırı duyarlılık.
  • Çocuk sıklıkla başını bir tarafa yatırır.
  • Kitaplar yakın bir mesafede tutulur ve net bir görüntü için televizyona yakın otururlar.
  • Gözler aynı veya simetrik görünmüyor, biri diğerinden daha büyük görünebilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.