Çocuklarda Burun Kanaması Nedenleri ve Çözümleri

NAVİGASYONÇocukların Burnu Neden Kanar?Çocuklarda Burun Kanaması için Ne Yapılmalıdır?Çocuklarda Burun Kanaması için Ne Zaman Doktora Gidilmeli? Kanın burnun bir veya iki deliğinden birden geldiği burun kanaması durumu, özellikle çocuklarda sıkça karşılaşılan ancak panik yaratılmaması gereken bir durumdur. Birçok farklı nedeni olsa da genellikle endişe yaratılmamasını gerektiren çocuklarda burun kanaması konusu hakkında merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz. Çocuklarımızın […]

16.08.2018 - 19:29
16.08.2018 - 19:29
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Kanın burnun bir veya iki deliğinden birden geldiği burun kanaması durumu, özellikle çocuklarda sıkça karşılaşılan ancak panik yaratılmaması gereken bir durumdur. Birçok farklı nedeni olsa da genellikle endişe yaratılmamasını gerektirençocuklarda burun kanamasıkonusu hakkında merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

çocuklarda burun kanaması

Çocuklarımızın burnunun ani bir şekilde kanaması panik ve kaygıya yol açabilir. Kanamanın nasıl durdurulabileceğinin yanı sıraburun kanamasının nedenlerihakkında da merak duyabilirsiniz. Ancak tansiyon ya da kan pıhtılaşması gibi konularda sorun yasanması gibi istina durumlar haricinde genelde dramatik görünen bu tablo geçici ve önemsizdir. Yalnızca çok uzun süreli ve tekrarlayan kanama durumlarında anemi gibi ikincil sorunlar belireceğinden uzman yardımı alarak duruma müdahale etmek gerekir.

Çocukların Burnu Neden Kanar?

Burnun iç kısmında vücuttaki diğer damarlara nispeten çok daha hassas ve ince kılcal damarlar bulunmaktadır. Bu nedenle cocuklarin hava kuruduğu, burundan ilaç alındığı ya da enfeksiyon yaşandığı durumlarda burunda hassasiyet göstererek kanama olması yaygındır.

Burnun iç çeperinde bulunan zarlarda yeterince nemlenme olmadığı takdirdeçocuklarda ani burun kanamasıgörülmektedir. Bu durumaysa özellikle kış aylarında kullanılan ve odanın nemini alan ısıtıcılar ya da kuru iklimli şehirlerde yaşamak yol açmaktadır.

çocuklarda burun kanaması

Kanı sulandıran ya da pıhtılaşmayı zorlaştıran ilaç kullanmaktaysa çocuğunuzburun kanamasıiçin daha büyük risk altında demektir. Çünkü bu ilaçların kullanıldığı dönemde en küçük bir düşme ya da darbe halinde kanama meydana gelecektir.

Burun kanamasının daha kronik ve nadir görülen nedenleri sistemik hastalıklardır. Bu djrumlar tedavi gerektirmekle birlikte kolay önüne geçilebilir ve seyrek rahatsızlıklardır.

Kısaca yaygın görülençocukların burun kanaması nedenlerişu şekilde sıralanabilir:

Kuru ya da soğuk havaya maruz kalmak

Burnu şiddetli şekilde silmek

Burunla oynamak

Darbe ve travmalar

Burna nesne girmesi

Alerjik reaksiyonlar

Solunum yollarında enfeksiyon

Pıhtılaşmayı etkileyen ilaçlar

Kabızlık

Çocuklarda Burun Kanaması için Ne Yapılmalıdır?

Burun kanaması anında çocuğu destekli bir sandalyeye oturtarak müdahale etmek gerekir. Çocuk gövdesini dik tutarken başını öne eğin ve başını arkaya eğmek gibi yaygın bir hataya düşmeyin. Bu hata, kanın geniz boşluğuna kaçmasına yol açabilir.

Çocuğunuza nefes alması komutunu verin ve tam aynı anda burun kemeri altında bulunan yumuşak kısmı sıkın.

Bu baskı uygulama adımını 10 dakika daha devam ettirin, çünkü erkenden bırakmanız kanamayı durduramayabilir. Kanamanın daha hızlı kesilmesi için buz buz kompresi yapılabilir.

Tekrarlayan ve yoğun miktarda olan burun kanama sistemik hastalıkları işaret edebilir.

Çocuklarda Burun Kanaması için Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Yaygın bir durum olarak panik yaratmaması gereken burun kanamalrik, bazı durumlar halinde doktora gidilmesini gerektirmektedir. Çocuğunuzda aşağıda belirtilen semptomlar görülüyorsa hastanelerin acil servisine başvurmanız gereklidir:

  • Kanamaya yol açan etmen, burna nesne sokulmasıysa
  • Gün içinde tekrarlayan burun kanaması olduysa
  • Çocuğunuz daha önce kullanmadığı bir ilaca başladıysa
  • Kanama burna ek olarak diş etleri gibi farklı yerlerden de oluyorsa
  • Çocukta morluk, baş dönmesi, mide bulantı gibi farklı semptomlar varsa
  • Kanamanın nedeni başa alınan bir darbeyse
  • Müdahaleye rağmen 10 dakika içinde kanama durmadıysa…

Çocuklarda burun kanamasını önlemekiçin oda içi havayı nemlendiren cihazlar kullanabilir, burun çevresini nemlendirici kremler uygulayabilir, çocuğun kendisine zarar vermesini önlemek için tırnaklarını kısa tutmaya özen gösterebilir ve yalnızken oynadığı oyuncakların istenilen güvenilirlik seviyesinde olduğundan emin olmayı deneyebilirsiniz.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim