Sağlık

Çocuklarda Burun Kanaması Nedenleri ve Çözümleri

Kanın burnun bir veya iki deliğinden birden geldiği burun kanaması durumu, özellikle çocuklarda sıkça karşılaşılan ancak panik yaratılmaması gereken bir durumdur. Birçok farklı nedeni olsa da genellikle endişe yaratılmamasını gerektiren çocuklarda burun kanaması konusu hakkında merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Çocuklarımızın burnunun ani bir şekilde kanaması panik ve kaygıya yol açabilir. Kanamanın nasıl durdurulabileceğinin yanı sıra burun kanamasının nedenleri hakkında da merak duyabilirsiniz. Ancak tansiyon ya da kan pıhtılaşması gibi konularda sorun yasanması gibi istina durumlar haricinde genelde dramatik görünen bu tablo geçici ve önemsizdir. Yalnızca çok uzun süreli ve tekrarlayan kanama durumlarında anemi gibi ikincil sorunlar belireceğinden uzman yardımı alarak duruma müdahale etmek gerekir.

Çocukların Burnu Neden Kanar?

Burnun iç kısmında vücuttaki diğer damarlara nispeten çok daha hassas ve ince kılcal damarlar bulunmaktadır. Bu nedenle cocuklarin hava kuruduğu, burundan ilaç alındığı ya da enfeksiyon yaşandığı durumlarda burunda hassasiyet göstererek kanama olması yaygındır.

Burnun iç çeperinde bulunan zarlarda yeterince nemlenme olmadığı takdirde çocuklarda ani burun kanaması görülmektedir. Bu durumaysa özellikle kış aylarında kullanılan ve odanın nemini alan ısıtıcılar ya da kuru iklimli şehirlerde yaşamak yol açmaktadır.

Kanı sulandıran ya da pıhtılaşmayı zorlaştıran ilaç kullanmaktaysa çocuğunuz burun kanaması için daha büyük risk altında demektir. Çünkü bu ilaçların kullanıldığı dönemde en küçük bir düşme ya da darbe halinde kanama meydana gelecektir.

Burun kanamasının daha kronik ve nadir görülen nedenleri sistemik hastalıklardır. Bu djrumlar tedavi gerektirmekle birlikte kolay önüne geçilebilir ve seyrek rahatsızlıklardır.

Kısaca yaygın görülen çocukların burun kanaması nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

Kuru ya da soğuk havaya maruz kalmak

Burnu şiddetli şekilde silmek

Burunla oynamak

Darbe ve travmalar

Burna nesne girmesi

Alerjik reaksiyonlar

Solunum yollarında enfeksiyon

Pıhtılaşmayı etkileyen ilaçlar

Kabızlık

Çocuklarda Burun Kanaması için Ne Yapılmalıdır?

Burun kanaması anında çocuğu destekli bir sandalyeye oturtarak müdahale etmek gerekir. Çocuk gövdesini dik tutarken başını öne eğin ve başını arkaya eğmek gibi yaygın bir hataya düşmeyin. Bu hata, kanın geniz boşluğuna kaçmasına yol açabilir.

Çocuğunuza nefes alması komutunu verin ve tam aynı anda burun kemeri altında bulunan yumuşak kısmı sıkın.

Bu baskı uygulama adımını 10 dakika daha devam ettirin, çünkü erkenden bırakmanız kanamayı durduramayabilir. Kanamanın daha hızlı kesilmesi için buz buz kompresi yapılabilir.

Tekrarlayan ve yoğun miktarda olan burun kanama sistemik hastalıkları işaret edebilir.

Çocuklarda Burun Kanaması için Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Yaygın bir durum olarak panik yaratmaması gereken burun kanamalrik, bazı durumlar halinde doktora gidilmesini gerektirmektedir. Çocuğunuzda aşağıda belirtilen semptomlar görülüyorsa hastanelerin acil servisine başvurmanız gereklidir:

  • Kanamaya yol açan etmen, burna nesne sokulmasıysa
  • Gün içinde tekrarlayan burun kanaması olduysa
  • Çocuğunuz daha önce kullanmadığı bir ilaca başladıysa
  • Kanama burna ek olarak diş etleri gibi farklı yerlerden de oluyorsa
  • Çocukta morluk, baş dönmesi, mide bulantı gibi farklı semptomlar varsa
  • Kanamanın nedeni başa alınan bir darbeyse
  • Müdahaleye rağmen 10 dakika içinde kanama durmadıysa…

Çocuklarda burun kanamasını önlemek için oda içi havayı nemlendiren cihazlar kullanabilir, burun çevresini nemlendirici kremler uygulayabilir, çocuğun kendisine zarar vermesini önlemek için tırnaklarını kısa tutmaya özen gösterebilir ve yalnızken oynadığı oyuncakların istenilen güvenilirlik seviyesinde olduğundan emin olmayı deneyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu