Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Çocuklarda Boy Uzamasına Katkı Sağlayan Besinler Nelerdir?

En büyük sorunlardan birisi olan boy uzamasının gecikmesi özellikle çocuklarda büyük sıkıntılara neden olmaktır. Alınacak olan bazı besin maddeleri ile bu sıkıntılar giderilebilir.
Eklenme:
 Çocuklarda Boy Uzamasına Katkı Sağlayan Besinler Nelerdir?

Her ailede klasik olarak görülen ve çocukların bir an önce boyunun uzaması için yapılan bazı yanlış ilaç kullanımları başa bela olabiliyor. Bunun için doğal olarak kullanımı gereken bazı özel besinler de olabiliyor.

Bir çocukta ergenliğe geçiş döneminde en büyük sorunlardan biri de boydur. Bazı hormonal sebepler ile kronik ve genetik rahatsızlıklar boy kısalığını da beraberinde getirmekte. Bunun için çocuklarda beslenme şeklinden başlanarak onlara her konuda ailelerin mutlaka destek olması gerekmekte.

Süt

Sadece çocukların değil gelişin çağında olan her bireyin mutlaka tüketmesi gereken besinlerin başında gelen sütteki mineraller gerçekten de çok besleyicidir. Bir çocuğun günde en az 2 bardak süt tüketimi yapması onun boyunun uzaması açısından oldukça faydası vardır. Bunun için en önemli zamanlardan birisi de gece yaymadan önce içilen 1 bardak süttür.

Süt Ürünleri

Süt ile beraber süt ürünlerinin de oldukça büyük bir önemi bulunmaktadır. Sütten meydana gelen yoğurt, peynir ve ayran grubundaki besinlerinde çocukların boyunun uzamasından ciddi katkıları vardır. Ancak uzmanlar özellikle yoğurdun öneminden bahsederek aileleri bu konuda bizzat uyarmakta.

Brokoli

Çocukların boyunun uzamasında katkısı olan brokolinin besin değeri oldukça yüksektir. Ancak bu konuda çocuklar çok istekli olmasa da mutlaka brokolinin özendirilmesinde fayda vardır.

Kuru Meyveler ve Susam

Çocukların mutlaka günlük hayatta kuru meyve tüketmeleri gerekmektedir. Boy uzatmaya yardımcı olan bu besinler ile birlikte susamında çok büyük önemi bulunmaktadır. En çok kalsiyum içeren besin olan susam, boy uzamasının yanı sıra zekanın gelişiminde de önemli rol oynar.

Yumurta ve Pekmez

En yüksek protein içeren besindir. Yumurta bünyesinde barındırdığı A, E, B ve D vitaminleri ile sadece küçük çocuklarda değil her yaştan insanda katkısı paha biçilemezdir. Bunun yanında kalsiyum ve fosfor bakımından zengin olan pekmez de çocuklarda enerjinin yanı sıra soğuk kış günlerinde daha sıcak kalmalarını sağlar

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Koronavirüs Hastalarına Büyük Şok! Tedavi Gören Hastalarda Böbrek Yetmezliği Başladı
19 04 2020 - 09:59
Aşırı kahve tüketmek bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir
18 04 2020 - 18:14
Ücretsiz maske için kod nasıl alınır? Bir kişi kaç maske alabilir?
10 04 2020 - 19:27
Dang humması nedir, belirtileri nelerdir?
8 04 2020 - 14:19
Sağlık Ocağı hangi saatlerde çalışıyor?
6 04 2020 - 11:23