1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Çocuklarda Bahar Nezlesi ve Tedavi Yöntemleri
Çocuklarda Bahar Nezlesi ve Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda Bahar Nezlesi ve Tedavi Yöntemleri

A+A-

Çocuklarda görülen bahar nezlesi ve tedavi yöntemleri hakkında bilinçlenmek ve bilgi sahibi olmak önemlidir. Mevsimsel etkenlerden kaynaklı çocuklarda; hapşırma, burun akıntısı ve gözlerde oluşan kızarıklıklar vb. enfeksiyonlar görülür. Halk arasında, saman nezlesi denilen bu hastalığa bahar nezlesi de denir. Sonbahar nezlesi, saman nezlesi vb. isimler kullanılabilir. Çiçek polenlerinin yapısında bulunan maddelere vücut tepki gösterir, vücut histamin ve iltihap oluşturan maddeleri salgılar. Bunun sonucu burunda, alerjik rinit denilen, bahar alerjisi meydana gelir. Halk arasında saman nezlesi de denilmektedir. Bahar alerjisi; göz bölgesinde konjuktivite sebep olur. Bronş bölgesinde ise alerjik astım gözlemlenir.

Bahar nezlesi nedenleri; genellikle mevsimsel nedenlerden kaynaklıdır. Çiçek polenleri içeriğinde bulunan madde, vücudun bir nevi tepki göstermesine neden olur. Bunun neticesinde, burun akıntısı, gözlerde kaşıntı, hapşırma gibi durumlar yaşanır.

Bahar Nezlesi Belirtileri

Bahar nezlesinin semptomları şunlardır:

  • Hapşırma krizleri yaşanır.
  • Burun bölgesinde yanma oluşması.
  • Hırıltılı soluma durumu gözlemlenir.
  • Yoğun bir şekilde horlama meydana gelir.
  • Koku duyusu zayıflar.
  • Geniz ve damak bölgesinde kaşıntı meydana gelir.
  • Kulaklarda tıkanma görülür. Duyma hissi azalır.
  • Gözlerde kızarık, yanma, kaşıntı ve sulanma gibi durumlar ortaya çıkar.

Saman nezlesi ateşi genellikle görülmez. Fakat, hastanın durumuna göre değişiklik gösterebilir.

Bahar Nezle Tedavisi

Bahar nezlesi tedavi süreci hastanın durumuna göre değişebilir. Alerjik nezle genelde soğuk algınlığı ile karıştırılabilir. Bu nedenle, nezle bahar aylarında ya da yaz aylarında üç haftadan uzun sürüyorsa mutlaka kontrol ettirmenizde fayda vardır. Sürekli saman nezlesi oluyorsanız gerekli kontrolleri yaptırmanız gerekir. Teşhis için kan testi yapılır ve alerjiye neden olan şey üzerine tanı konulur. Böylece, tanı doğrultusunda gerekli tedavi uygulamasına gidilir. Saman nezlesinden kurtulmanın yollarından biri de alerjiye neden olan bitkilerden ve çevresel koşullardan uzak durmaktır. Bu etkenler yeterli olmadığında ilaç tedavisi uygulanabilir. İlaç tedavisi de etkili olmuyorsa, bu durumda aşı tedavisi uygulanır. İmmünoterapi denilen aşı yapılır. Böylece, çocukların bahar nezlesine karşı bağışıklık kazanması sağlanır. Sonraki dönemlerde bağışıklık sistemi bağışıklık kazandığı için herhangi bir sorun çıkmayacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.