Çocuklarda Ağrı Belirtileri Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

NAVİGASYONÇocuklarda Ağrı Neden Olur?Çocuklarda Ağrı Türleri Nelerdir?Çocuklarda Ağrı Belirtileri Nelerdir?Çocuklarda Ağrı Tedavisi Nasıl Olur? Çocuklar, çektikleri ağrı durumlarını doğru şekilde dışa vuramayabilir. Bu durumda ağrı çekme süreci devam ederken, hastalık fark edilmediğinden ötürü daha ciddi bir hal alabilir. Bu nedenle anne ve babalar çocuklarının, ağrı durumlarında nasıl belirtiler verebileceği konusunda mutlaka bilgi sahibi olmalıdır. Ağrı […]

01.01.2019 - 22:36
01.01.2019 - 22:36
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Çocuklar, çektikleri ağrı durumlarını doğru şekilde dışa vuramayabilir. Bu durumda ağrı çekme süreci devam ederken, hastalık fark edilmediğinden ötürü daha ciddi bir hal alabilir. Bu nedenle anne ve babalar çocuklarının, ağrı durumlarında nasıl belirtiler verebileceği konusunda mutlaka bilgi sahibi olmalıdır.

Ağrı duyusu, hem duyusal hem de duygusal olarak verilen doku hasarına karşı bir cevaptır. Ağrının duyusal boyutu sinir nöronlarına bağlıyken duygusal boyutu birden fazla faktöre bağlıdır. Ağrılar zamanlarına göre akut ya da kronik ağrılar şeklinde görülebilir. En fazla karşılaşılan ağrı türü ise çocuklarda akut ağrı durumudur.

Boğaz ağrısı çocuklarda karşılaşılan ağrılardan bir tanesidir. Çocuk konuşmak ve yemek yemek istemez. Genelde sorulduğunda boğazını işaret edebilir.

Çocuklarda Ağrı Neden Olur?

Çocuklarda en fazla görülen ağrılar akut ağrılardır. Akut ağrılar içerisinde farenjit, gastroenterit, apandisit ağrısı,yaralanmaya bağlı olarak ortaya çıkan ağrılardır. Kronik ağrılar ise çocuklarda çok fazla karşılaşılmayan ama görülebilme ihtimali olan ağrı türlerinden olup, büyümeye bağrı kemik ağrıları ilk sırada gelmektedir.

Çocuklarda Ağrı Türleri Nelerdir?

Çocuklarda yetişkin insanlar gibi zaman zaman ağrı duyusuyla karşı karşıya kalır. Çocuklarda görülen ağrılar;

  • Karın ağrısı,
  • Diş ağrısı,
  • Kulak ağrısı,
  • Apandist ağrısı,
  • Bacak ağrısı,
  • Travmaya bağlı ağrılardır.

Karın ağrısı, çocuklarda çok görülen ve hemen fark edilen bir ağrı türüdür. Çocuk ağrı durumunda karnını tutar.

Çocuklarda Ağrı Belirtileri Nelerdir?

Çocuklar ağrı duyumlarına nasıl cevap vereceklerini ya da nasıl ifade etmeleri gerektiğini bilemeyebilir. Bu nedenle özellikle aile bireylerinin bu konuda çok dikkatli olması ve çocuklarının tepkilerini gözlemlemesi gerekir. Çocuklarda görülen belli başlı ağrılar;

Büyüme ağrılar; kramp şeklinde olan, derin ve huzursuzluk veren bir şekilde olur. Bacaklar ve baldırlar ağrının en fazla hissedildiği yerlerdir. Çoğunlukla her 2 bacakta da bu ağrı hissedilir. vücudun üst bölümlerinde ağrılar nadir olarak görülür. Büyüme ağrıları sıklıkla akşamüzeri başlar. Bütün bir gece devam ettiği gibi uykudan bile kaldırabilir. Uyanınca bütün ağrılar ortadan kalkar.

Baş ağrısı, ders programı ağır olan, sınava hazırlanan ya da gözlerinde problem olan çocuklarda baş ağrısı görülebilir. Baş ağrısı da tipik baş tutularak ifade edilir.

Karın ağrısı; çocuklarda en sık karşılaşılan ağrı tipidir. Yenen yemeklerden, ilaçlardan ve bir çok nedenden karın ağrısı meydana gelebilir. Ancak karın ağrısı belirtileri diğer ağrı belirtilerinden çok daha belirgin bir şekilde kendisini gösterir. Bu sayede aileler. çocuklarının ağrı belirtilerini özellikle de karın ağrılarını kısa süre içerisinde far edebilirler.

Kulak ağrısı; çocuklarda sık karşılaşılan ağrı türlerinden bir tanesidir. Bu ağrı türü de belirgin belirtiler verir. Özellikle çocuklar kulak ağrısı durumunda kulaklarını tutar ya da ağrının olduğu taraftaki yerden geldiğini ifade edebilirler. Kulak ağrısının tedavisinde ilk adım doktor muayenesi yer alır.

Diş ağrısı; özellikle diş çıkaran çocuklarda görülen ve diş çıkartma dönemi boyunca devam eden ağrı durumudur. Ancak tükürük salgısındaki artış ve devamlı ağlamalarla bu ağrı türü de kendisini hemen belli eder. Diş ağrısı yalnızca diş çıkartma döneminde değil diş çürüklerinde ve diş apselerinde de karşılaşılır.

Kulak ağrısında çocuklar ağrıyan kulaklarını kapatmaya çalışarak ağrı belirtisi verir.

Ancak bu ağrı belirtileri yalnızca görünen belirtiler veren ağrılardandır. Bu nedenle ağrı durumundan şüphelenildiği taktirde mutlaka doktora gidilmeli, doktora danışılmalıdır.

Çocuklarda Ağrı Tedavisi Nasıl Olur?

Ağrı tedavisinde ilk adım ağrıya doğru bir şekilde yaklaşmak olmalıdır. Ağrının şiddetinin düşürülmesi gerekir. Bu nedenle ağrı kontrolünde çocuğun rahatlatılması ve ağrı durumunun ortadan kaldırılmaya yönelik olarak harekete geçilmelidir.

Çocuklarda ağrı tedavisinde herhangi bir ilaç kullanımı doktor bilgisi dahilinde olmadığı müddetçe önerilmemektedir. Bu nedenle çocuğun rahatlığı sağlandıktan sonra kısa süre içerisinde konusunda uzman bir doktorla iletişime geçilmesi gerekmektedir.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

  • www.turkiyeklinikleri.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim