1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Çocuk Yetiştirirken Nasıl Davranılmalı? Çocuk Büyütürken Nelere Dikkat Edilmeli?
Çocuk Yetiştirirken Nasıl Davranılmalı? Çocuk Büyütürken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuk Yetiştirirken Nasıl Davranılmalı? Çocuk Büyütürken Nelere Dikkat Edilmeli?

A+A-

İyi bir ebeveyn olmak, ideal bir çocuk yetiştirmek her detayıyla oldukça zorlu bir iştir. Aileler çocuklarına nasıl yaklaşmaları, onları büyütürken nasıl davranmaları gerektiği konusunda oldukça sık kafa karışıklığı yaşar. Bu nedenle anne ve babalar için çocuk büyütürken dikkat edilmesi gerekenler rehberi aşağıdaki yazımızda yer almaktadır.

Çocuklara duyulan sevginin başarı ile doğru orantılı olduğu gibi bir izlenim verilmemesi gereklidir. Çocuklar başarısız olduğu takdirde de ailelerinden aynı destek, sevgi ve ilgiyi göreceğini bilmelidir. Çocuklar başarı konusunda kesinlikle kıyaslama içerisinde olmamalı, farklı öğrenme süreçleri ile öğrendikleri unutulmadan yardımcı olunmalıdır. Ayrıca çocuklara hata yapmanın hayatın önemli bir parçası olduğu öğretilmelidir. Yani yapılan yanlışları aile gibi çocukların da doğal bir öğrenme süreci olarak görmesi sağlanmalıdır. Aksi halde hem aile hem çocuk için başarılar bire mutluluk kaynağı olmaktan çıkıp psikolojik birer takıntı halini alır.

Çocukları dinlemek, iyi birer anne babanın olmanın sırrıdır. Çocuğun en çok aile içerisinde söz hakkı olduğunu, bu hakkını kullanma fırsatı olmayan insanların dış dünyada büyük özgüvensizlik sorunları yaşayacakları unutulmamalıdır. Elbette çocuğu dinlemek kadar dinlenilenler karşısında tutarlı tepkiler vermek de bir diğer önemli kuraldır. Söylenenler farklı zamanlarda da olsa birbiri ile uymalı, hatta aile bireylerinin kendi içerisindeki uyumuna da dikkat edilmelidir.

Çocukların gerçek ve ciddi bir problem ile karşılaştığında bu sorunun çözümü için ailelerine ihtiyaç duymaları normaldir. Ancak tüm yükü tamamen anne babanın omuzlaması yerine çocukla birlikte konuşarak çözümlemesi daha doğrudur. Çocukların fikri alınıyor gibi davranılarak isteklerine ve korkularına dair önemli ipuçları görülebilir. Ayrıca sorun çözme sürecinde çocuklara verilen karar alma yetisi ve özgüven çok daha ideal bir birey olmalarını sağlayacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.