Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Çocuğun Cinsel İstismarı – Tüm detayları ile istismar nedir?

Son Güncelleme:
 Çocuğun Cinsel İstismarı – Tüm detayları ile istismar nedir?

Gelişmemiş ve eğitim düzeyi düşük toplumların en büyük sıkıntısıdır cinsel istismar. İstismarın her türlüsü kötü iken hele bu durum bir de çocuğun istismarı noktasına geldiyse daha kötü bir ahlaki çöküntü halini almaktadır.

Her ne kadar istismar kavramı akıllara sadece cinsel istismarı getirse de kapsadığı alan itibariyle fiziksel ve psikolojik şiddet, bakıma muhtaç küçüğün yeterli ilgi ve sevgiyi görememesi de istismar kapsamında değerlendirilebilir. Gelin istismar nedir, fiziksel istismar, çocuğun cinsel istismarın belirtileri üzerine konuşalım.

Çocuk İstismarı nedir?

Kavram genel olarak; bakıma muhtaç çocukların ihmal edilmesi, sözlü ve fiziksel şiddet ve taciz gibi detaylı bir alanı kapsıyor. Özellikle anne baba olma yeterliliğine sahip olamayan, erken evlenen eğitimsiz veya kötü alışkanlıkları bulunan ebeveynlerin çocuklara gereken ilgiyi, sevgiyi ve eğitimi sağlayamaması durumu olarak da değerlendirilebiliyor. Beslenme, barınma, giyim, eğitim, ilgi ve sevgi alanlarındaki ilgisizlik ve boşlama da çocuk istismarı kapsamında değerlendirilebilmektedir.

çocuk istismarı

çocuk istismarı

Özellikle sözel ve fiziksel şiddetin yoğun olarak yaşadığı bir ortamda büyüyen çocuklar ağır bir istismar altındadır diyebiliriz. Bu tarz ortamlarda büyüyen çocuk özgüven duygusunu geliştiremeyecek, sağlıksız bir ortamda yetiştiğinden başarısız bir kimlik oluşturacak ve aynı davranışı kendi ailesinde de ortaya koyacaktır. Bu nedenledir ki çocuk istismarı önlem alınmadığı sürece artacak fakat asla azalmayacaktır.

Cinsel İstismar

Hayatın her alanında parkta sokakta okulda yurtta hatta evde dahi karşılaşılabilen bir durumdur çocuğun cinsel istismarı. Özellikle aile arasında yaşanan durumların yaratacağı sosyal baskı yüzünden saklanması durumun içler acısı halini gözler önüne sermektedir. Çocuğun aile ortamında güvendiği birisi tarafından ona karşı olan sevgisi suistimal edilerek taciz, tecavüz vb durumların yaşanması kişinin sonraki hayatında bağlanma sorunu çekmesine ve sosyal hayatın her alanında başarısızlık yaşaması muhtemeldir.

Çocuğun cinsel istismarı çocuğa duygusal, fiziksel ve cinsel yönden yapılmaması gereken hareketlerin yapılması, sözel ve fiziksel olarak çocuğa cinsel baskı kurmak ve cinsel obje olarak çocuk bedenini görmek cinsel istismar kapsamında değerlendiriliyor.

çocuğun istismarı

çocuğun istismarı

Daha küçük olan çocuklar olayı sevgi kapsamında değerlendirdiğinden veya açıklayamadığından suç gün yüzüne çıkmasa da, daha büyüklerde de durum çok farklı değil. Korktuğu için, utandığı için ve toplum baskısından dolayı saklanan suçların oranı da maalesef ki hiç az değil. Bu konuda ise ebeveynlerine büyük iş düşüyor. Çocukların cinsel gelişim ve bilgi durumlarını takip etmemek, özellikle ne olduğunu anlayamayacak olan küçüklerin anne veya baba olmadan bırakılması suç oluşmasına ortam hazırlayabiliyor.

Çocuk istismarı çocukların bedensel ve zihinsel gelişimlerini etkilediği gibi; kendine tamamen güvensiz, arkadaş ve aile yaşantılarında başarısız, sağlıklı bir karakter ve kişilik geliştiremeyen, hayat arkadaşlığında kendini yetersiz gören, iş hayatında iniş çıkışlarla dolu bir karakter yaratabilmektedir.

Cinsel istismar nasıl belli olur?

İstismar konusunda toplum olarak ilk yapılması gereken böyle bir durumun varlığını kabul etmek ve önlemler almaktır. Alınacak önlemleri belirlemek için ise cinsel istismarın belirtilerini öğrenmek ve yaşamın her alanında karşılaşılan durumlarda mağdura yardımcı olmaya çalışmak gerekmektedir. Peki; cinsel istismarın belirtileri nelerdir? Çocuğun istismara uğradığı nasıl anlaşılır?

  • Mağduriyet yaşayan çocukların cinsel bilgileri yaşlarına oranla daha fazla olabilir. Çocuğun yaşı gereği bilmemesi gereken şeyleri bilmesi, oyunlarında cinsel objeler kullanması, cinsel konulara daha çok ilgi göstermeye başlaması ve yaşına uygun olmayacak şekilde cinsel bir görüntü oluşturmaya çalışması cinsel istismarın belirtilerinden birisi olabilir.
  • Cinsel bölgelerle çok fazla oynaması, ilgi duyması, dokunma ve gösterme çabaları, anne baba ve diğer aile bireylerine karşı özel bölgelere dokunma veya ilgi duyması dikkat edilmesi gereken noktalardan birisidir.
  • Küçüğün bedeninde oluşan morluklar, kızarmalar, anormal değişimler ve kanamalar cinsel istismarın sonuçları olabilir.
  • Cinsel sohbetlere ilgi duyması, oyunlarında ve anlattıklarında hayali bir arkadaşından bahsetmesi ve onun hakkında cinsel durumlardan bahsetmesi belirtiler arasındadır.
  • İlerleyen dönemlerde çocuğun idrar ve kakasını tutamayıp kaçırması da cinsel istismara uğradığının belirtisi olabilir.
çocuğun cinsel istismarı

çocuğun cinsel istismarı

Burada dikkat edilmesi gereken her belirtinin cinsel istismar sonuçlu olmamasına rağmen; sizleri daha dikkatli olmaya, çocuğunuzu daha dikkatli bir şekilde korumaya davet etmesi gerektiğidir. Türkiye cinsel istismar konusunda ne yazık ki dünya genelinde başı çeken ülkeler arasında gelmektedir. Bu durum anne ve babaları çocuklarına karşı daha dikkatli olmaya zorlamaktadır.

Dünya genelinde bakıldığı zaman her 100 çocuktan 20’si istismara uğramaktadır. Oran ülkemizde 15 çocuk olarak açıklansa da muhafazakar toplumlarda aile içerisinde bu tarz durumların saklanması gerçek rakamların ortaya konulmasını da zorlaştırmaktadır.

İnternet üzerinden istismar edilen çocuklar

İletişim teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte özellikle mobil cihazların kullanımı ve sosyal medya sitelerinin çokluğu yine çocukları bu konuda tehlikeye atmaktadır.  Potansiyel suçlular özellikle küçük çocukları sosyal ağlardan hedeflerine almakta ve cinsel eğilimlerine kurban edebilmektedir. Gelişen teknolojik imkanların suistimal edilerek istismar amaçlı kullanılması ve küçük çocukları hedef alması gerçeği; çocukların sosyal ağlarda ve internette ne kadar korunaklı olduğu sorusunu akıllara getiriyor.

Bu konuda ailelere düşen sorumluluklar; internet erişim imkanı sağlanan çocukların internette ve sosyal medyada takiplerini yapmak, yabancılarla konuşmamasını ve gerçek kimliğini asla tanımadığı şahıslarla paylaşmaması gerektiğini tembihlemek ve uygulamaktır. Özellikle bilinçsiz sosyal medya kullanan küçükler istismar için bir hedef haline gelebilmektedir.

Çocuğun cinsel istismarı toplumsal bir suçtur. Bir toplumda çocuklar cinsel obje olarak bir takım sorunlu kişiler tarafından görülüyor ve kullanılıyorsa bu durum toplumun dinamiklerini sarsmakta ve toplum ahlakına onarılamaz hasarlar vermektedir. Toplumun bilinçli her kesiminin cinsel istismar durumlarına karşı duyarlı olması, çocuklara kötü davranışların kaynaklarını ve sebeplerini ortadan kaldırması, çocukların o toplumun geleceği olduğu gerçeği unutulmadan güzel bir çocukluk dönemi geçirmesinin sağlanması her ferdin görevidir.

Geleceğe daha sağlıklı bir toplum bırakmanın ön koşulu çocukların cinsel ve diğer istismar durumlarına karşı korunması, istenmeyen olaylarda tedavilerinin ve rehabilitasyon çalışmalarının yapılmasıdır. Çocuklarımıza daha sağlıklı yarınlar bırakmak için cinsel istismarın farkında olun!

Kaynakça:

https://www.feritbarut.av.tr/cocuk-cinsel-istismar-tck-5237.html

http://dergipark.gov.tr/download/article-file/199993

Cinsel İstismar Suçu


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Bakan Müjdeyi Verdi! İşte Merak Edilen Covid-19 İlacı
12 06 2020 - 12:35
Elma sirkesi ve karbonatla yapılan doğal diş beyazlatma dişlere zarar veriyor
10 06 2020 - 12:03
Evde Yıkanabilir Kolay Maske Yapımı
9 06 2020 - 17:51
Dakikalar içinde sonuç veren koronavirüs antijen testine FDA onay verdi
10 05 2020 - 19:50
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Yorum Yap