Sağlık

Çocuğun Cinsel İstismarı – Tüm detayları ile istismar nedir?

Gelişmemiş ve eğitim düzeyi düşük toplumların en büyük sıkıntısıdır cinsel istismar. İstismarın her türlüsü kötü iken hele bu durum bir de çocuğun istismarı noktasına geldiyse daha kötü bir ahlaki çöküntü halini almaktadır.

Her ne kadar istismar kavramı akıllara sadece cinsel istismarı getirse de kapsadığı alan itibariyle fiziksel ve psikolojik şiddet, bakıma muhtaç küçüğün yeterli ilgi ve sevgiyi görememesi de istismar kapsamında değerlendirilebilir. Gelin istismar nedir, fiziksel istismar, çocuğun cinsel istismarın belirtileri üzerine konuşalım.

Çocuk İstismarı nedir?

Kavram genel olarak; bakıma muhtaç çocukların ihmal edilmesi, sözlü ve fiziksel şiddet ve taciz gibi detaylı bir alanı kapsıyor. Özellikle anne baba olma yeterliliğine sahip olamayan, erken evlenen eğitimsiz veya kötü alışkanlıkları bulunan ebeveynlerin çocuklara gereken ilgiyi, sevgiyi ve eğitimi sağlayamaması durumu olarak da değerlendirilebiliyor. Beslenme, barınma, giyim, eğitim, ilgi ve sevgi alanlarındaki ilgisizlik ve boşlama da çocuk istismarı kapsamında değerlendirilebilmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken her belirtinin cinsel istismar sonuçlu olmamasına rağmen; sizleri daha dikkatli olmaya, çocuğunuzu daha dikkatli bir şekilde korumaya davet etmesi gerektiğidir. Türkiye cinsel istismar konusunda ne yazık ki dünya genelinde başı çeken ülkeler arasında gelmektedir. Bu durum anne ve babaları çocuklarına karşı daha dikkatli olmaya zorlamaktadır.

Dünya genelinde bakıldığı zaman her 100 çocuktan 20’si istismara uğramaktadır. Oran ülkemizde 15 çocuk olarak açıklansa da muhafazakar toplumlarda aile içerisinde bu tarz durumların saklanması gerçek rakamların ortaya konulmasını da zorlaştırmaktadır.

İnternet üzerinden istismar edilen çocuklar

İletişim teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte özellikle mobil cihazların kullanımı ve sosyal medya sitelerinin çokluğu yine çocukları bu konuda tehlikeye atmaktadır.  Potansiyel suçlular özellikle küçük çocukları sosyal ağlardan hedeflerine almakta ve cinsel eğilimlerine kurban edebilmektedir. Gelişen teknolojik imkanların suistimal edilerek istismar amaçlı kullanılması ve küçük çocukları hedef alması gerçeği; çocukların sosyal ağlarda ve internette ne kadar korunaklı olduğu sorusunu akıllara getiriyor.

Bu konuda ailelere düşen sorumluluklar; internet erişim imkanı sağlanan çocukların internette ve sosyal medyada takiplerini yapmak, yabancılarla konuşmamasını ve gerçek kimliğini asla tanımadığı şahıslarla paylaşmaması gerektiğini tembihlemek ve uygulamaktır. Özellikle bilinçsiz sosyal medya kullanan küçükler istismar için bir hedef haline gelebilmektedir.

Çocuğun cinsel istismarı toplumsal bir suçtur. Bir toplumda çocuklar cinsel obje olarak bir takım sorunlu kişiler tarafından görülüyor ve kullanılıyorsa bu durum toplumun dinamiklerini sarsmakta ve toplum ahlakına onarılamaz hasarlar vermektedir. Toplumun bilinçli her kesiminin cinsel istismar durumlarına karşı duyarlı olması, çocuklara kötü davranışların kaynaklarını ve sebeplerini ortadan kaldırması, çocukların o toplumun geleceği olduğu gerçeği unutulmadan güzel bir çocukluk dönemi geçirmesinin sağlanması her ferdin görevidir.

Geleceğe daha sağlıklı bir toplum bırakmanın ön koşulu çocukların cinsel ve diğer istismar durumlarına karşı korunması, istenmeyen olaylarda tedavilerinin ve rehabilitasyon çalışmalarının yapılmasıdır. Çocuklarımıza daha sağlıklı yarınlar bırakmak için cinsel istismarın farkında olun!

Kaynakça:

https://www.feritbarut.av.tr/cocuk-cinsel-istismar-tck-5237.html

http://dergipark.gov.tr/download/article-file/199993

https://www.atamer.av.tr/cinsel-istismar-sucu/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu