Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Coco Chanel Kimdir? Coco Chanel’in Hayatı, Kariyeri ve Ölümü

Son Güncelleme:
 Coco Chanel Kimdir? Coco Chanel’in Hayatı, Kariyeri ve Ölümü

Ünlü moda devi Chanel’ e ismini veren Fransa kökenli moda tasarımcısı Coco Chanel, birçok nesle giyim konusundaki çağdaşlığı ile ilham kaynağı olmuştur. Tekstil ve moda dünyasının en bilinen isimlerinden Coco Chanel’in hayatı hakkında bilgileri aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

coco chanel

Coco Chanel Kimdir?

Fransız uyruklu Chanel, yani tam adıyla Gabrielle Bonheur Chanel, kendisinden bir sonraki yüzyılda dahi etkilerini gösterebilmiş dünyaca ünlü moda ve kişiye özel giyim tasarımcısıdır. Kendi çağının klasik giyim anlayışını baştan oluşturan ve büyük bir kitleyi etkisi altına almayı başaran Coco Chanel, başarısını sadece giyim konusunda değil, parfüm, çanta ve mücevher sektörlerinde de göstermiştir.

Modadan ziyade stili üstün tutan Chanel’in kişiliği de en başarılı işleri kadar ünlüdür. Kararlı ve sosyal yapısı sayesinde birçok farklı sektörden geniş bir insan kitlesi ile birlikte çalışan Chanel’in yaşamı hayranlık uyandıran yönleri ile film ve kitaplara dahi konu olmuştur.

coco chanel

Coco Chanel Kimdir?

Coco Chanel Hayatı

19 Ağustos 1883 tarihinde Fransa’nın Saumur kentinde dünyaya gelen Chanel’in annesi Eugnie Jeanne Devolle rahipler tarafından yürütülen bir hastanede çamaşırcı olarak, babası Albert Chanel ise iç çamaşırları satan bir sokak satıcısı olarak çalışıyordu. Bu nedenle çocukluğu boyunca yoksul bir çevre içerisinde oldu.

Henüz 12 yaşındayken annesinin bronşit hastalığına yakalanması üzerine babası tarafından Orta Fransa’da bir manastıra götürülen Chanel, Aubazine isimli bu yerde büyük zorluklar yaşadı. Ancak bu zorlukların arasında hayatını değiştirecek olan dikiş dikme işini öğrendi. Yaşadığı sorunların üzerine Katolik genç kızlar için inşa edilmiş bir yurtta yaşamak için Moulins kentine kaçtı.

Moulins’te bir mekanda söylediği Co Co Ri Ko ismi verilen şarkı nedeniyle Coco takma adını aldı. Sahne hayatını devam ettirmek için 1906’da kaplıcaları ile bilinen Vichy şehrine taşındıysa da bu alanda tutunamadı ve Arthur Edward Capel’in desteği ile seneler içerisinde ustalaştığı dikim işlerini kazanç kapısına dönüştürmeye başladı. Giyimi ile oldukça farklı ve şık bir isim olan Capel, Chanel’in giyim konusundaki ufkunu genişletti.

coco chanel

Coco Chanel Hayatı

1913 senesinde Capel’in mali desteğini alarak Deauville’de bir butik açan Chanel’in başarısını 1915’te Biaritzz’de açılan bir diğer butik takip etti. Sene 1919’a gelindiğinde ise başarısını iyiden iyiye ispatlamış olan Chanel’in, Paris’in en ünlü noktalarından birinde butiği bulunuyordu.

1935 senesinde yaklaşık dört bin çalışanı yönetmekte olan Chanel, ne yazık ki aynı senenin sonlarına doğru ışığını kaybetmeye başladı. Diğer tasarımcıların ön plana çıkması ile bazı mağazalarını kapatmak zorunda olan ünlü moda tasarımcısı 2. Dünya Savaşı yıllarında Nazi casusluğu yapmakla suçlandı. 1945’te savaşın bitmesi ile birlikte sektörde yeniden yer bulmaya çalıştıysa da kendi ülkesinde casus olarak tanınmaya devam etmesi başarısının önüne geçti. Yine de bu tasarımları Amerika ve İngiltere’de beğeni kazandı.

coco chanel

Coco Chanel Hayatı

Coco Chanel Kariyeri

Chanel markasına ait olan Chanel No:5 isimli parfüm için ikon olmuş bir ürün demek doğru olacaktır. Birçok ünlünün tercihi olan ve parfüm dünyasında klasikler içerisinde yer alan bu parfüm senelerdir birçok kişinin beğenisini kazanmayı başarmıştır. Ayrıca ünlü tasarımcının küçük siyah elbise olarak adlandırdığı tasarım modeli, moda dünyası için bir kavram anlamı kazanmış, bu da tasarımcının döneminin yanı sıra gelecek nesillerde de ne derece etkili olduğunu göstermiştir. Yine Chanel’in klasik çanta modeli ve kadınlara özel tasarlanan takım elbise modeli profesyonel giyimin lüks ve üst seviye bir örneği olarak kabul edilmektedir.

Chanel,  tüm bu başarıları ile ünlü Time Dergisi’nin 20. yüzyılın en etkili 100 insanı listesi içerisine girmeyi başaran tek moda tasarımcısı olmuştur.

Coco Chanel Ölümü

1971 senesinde 30 senedir evi olarak kullandığı Hotel Ritz’de aşırı doz ilaç nedeniyle hayatını kaybetti. Cenaze töreni Eglise de la Madeleine’de düzenlenen ünlü tasarımcının mezarı ise İsviçre’nin Lozan kentinde yer alan Bois-de-Vaux Mezarlığı’ndadır.

 


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Yüzüklerin Efendisi Filminde Bilbo Baggins’i Canlandıran Ian Holm Hayatını Kaybetti! Ian Holm Kimdir?
19 06 2020 - 16:27
2020 HSK Yaz Kararnamesi Yayımlandı! Türkiye’nin Başörtülü İlk Başsavcısı Tuba Ersöz Kimdir?
18 06 2020 - 12:38
Murat Göğebakan Ne Zaman Öldü, Eşi Kimdir? Murat Göğebakan İhaneti Nasıl Öğrendi?
16 06 2020 - 13:50
İstanbul Emniyet Müdürlüğüne atanan Zafer Aktaş Kimdir, Nereli? Zafer Aktaş Kaç Yaşında?
16 06 2020 - 11:53
Başak Demirtaş Sosyal Medyada Çirkin Saldırıya Uğradı! Başak Demirtaş Kimdir?
15 06 2020 - 13:19
Vakıfbank Yönetim Kuruluna Hamza Yerlikaya Atandı! Hamza Yerlikaya Kimdir?
13 06 2020 - 12:45
Yorum Yap