Cistanche Bitkisi Nedir? Cistanche Bitkisinin Faydaları Ve Zararları Hakkında Her Şey

NAVİGASYONCistanche Bitkisi Nedir?Cistanche Bitkisi Nerelerde Yetişir?Cistanche Bitkisi Faydaları Nelerdir?Cistanche Bitkisi Zararları Nelerdir? Cistanche bitkisi kullanımı 2000 yıl öncesine dayanan ve bazı sağlık problemlerinin tedavisinde tercih edilen bir bitkidir. Afrika başta olmak üzere, Moğolistan ve Hindistan Ülkelerinde de oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Peki Cistanche bitkisi tüketimi hangi hastalıklara iyi gelmektedir? Fazla kullanıldığı zaman yan etkileri nelerdir? […]

02.01.2019 - 17:39
02.01.2019 - 17:39
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Cistanche bitkisi kullanımı 2000 yıl öncesine dayanan ve bazı sağlık problemlerinin tedavisinde tercih edilen bir bitkidir. Afrika başta olmak üzere, Moğolistan ve Hindistan Ülkelerinde de oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Peki Cistanche bitkisi tüketimi hangi hastalıklara iyi gelmektedir? Fazla kullanıldığı zaman yan etkileri nelerdir? Tüm detaylar yazımızda..

Cistanche Bitkisi Nedir?

Son zamanlarda yapılan araştırmalar doğrultusunda, Cistanche bitkisinin vücuda birçok fayda sağladığı kanıtlanmıştır. Uzun yaşamın sırrı olarak da bilinen bu popüler bitki, diyet uygulamalarında da yerini almaya başladı. Sarı çöl sümbülü olarak da adlandırılan Cistanche bitkisi, Afrika, Çin, Moğolistan ve Hindistan da yaygın olarak kullanılmaktadır. Vücuda enerji sağlayan bu bitkinin kökü, aynı zamanda da bağışıklığın güçlenmesini sağlamaktadır. Doğuda farklı bölgelerde de yetişen Cistanche, kök ve çalılarda parazit olarak üreyebilmektedir.

Bu bitki özü enfeksiyonları temizleyerek, iltihabın kurumasını sağlamaktadır.

Bu bitki özü enfeksiyonları temizleyerek, iltihabın kurumasını sağlamaktadır.

Cistanche Bitkisi Nerelerde Yetişir?

Hem kadın hem de erkek üreme organlarında ki hormonsal sorunlar ya da bazı rahatsızlıklar durumunda ortaya çıkan kısırlık sorunu, özellikle aşırı stres ve dengesiz beslenmeden kaynaklı olarak gün geçtikçe artış göstermektedir. Son zamanlarda gerçekleştirilen incelemeler sonucunda ise, Cistanche bitkisinin kısırlık sorununun tedavisini sağladığı kanıtlandı. Bu sayede, Cistanche bitkisi kökünde ve öz suyu kullanımda da artışlar görülmekte. Bu bitki, Afrika, İran, Hindistan, Moğolistan da yetiştirilmenin yanı sıra, diğer doğu ülkelerinde de üretilmektedir.

Hamilelerin ve yeni doğum yapmış annelerin kullanması önerilmemektedir.

Hamilelerin ve yeni doğum yapmış annelerin kullanması önerilmemektedir.

Cistanche Bitkisi Faydaları Nelerdir?

Cistanche bitkisi, hem kadın hem de erkekler için çeşitli faydaları olan bir bitki türüdür. Yararları aşağıda belirtildiği şekildedir;

 • Akantosit ve Ekinosit içerdiği için, kadın ve erkeklerde meydana gelen üreme sorunlarının tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Hücrelerde yenilenme sağladığı için, bazı enfeksiyonlar ya da kanser sonucu görülen hücre bozulmalarının tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Kronikleşen böbrek rahatsızlıklarının iyileşmesinde kullanılan bir bitkidir.
 • Yüksek antioksidan kaynağı olduğundan, kalp-damar rahatsızlıkları ve kanser hastalığının önlenmesinde kullanılmaktadır.
 • Bu bitkinin özü, immun sisteme etki ettiğinden kişi de yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmakta bu sayede yaşlanmanın yavaşlamasını sağlamaktadır.
 • Yaşlılıkla birlikte daha çok artan yorgunluk durumunu ortadan kaldırmaktadır.
 • İltihaplanmalar, enfeksiyon sonucu meydana gelmektedir. Bu bitki özü enfeksiyonları temizleyerek, iltihabın kurumasını sağlamaktadır.
 • Kas yorgunluğu ya da kas problemlerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Aşırı egzersiz yapan kişiler vücuda gereken enerjinin alımı için Cistanche bitkisi desteği alabilirler.
Afrika, İran, Hindistan, Moğolistan da yetiştirilmenin yanı sıra, diğer doğu ülkelerinde de üretilmektedir.

Afrika, İran, Hindistan, Moğolistan da yetiştirilmenin yanı sıra, diğer doğu ülkelerinde de üretilmektedir.

 • Erkek ve kadınlarda cinsel sorunların tedavisi amacıyla kullanılmaktadır.
 • Soğuk algınlıklarını önlemek için kullanılmaktadır.
 • Aşırı stres seviyesini azaltmaktadır.
 • Hormonların dengelenmesini sağlamaktadır.
 • Bazı bünyelerde lifli gıda tüketilmesine rağmen kabızlık durumu görülebilmektedir. Kabızlık zamanla basura neden olabilen ciddiye alınması gereken bir sindirim sorunudur. Cistanche özü kullanımı sayesinde, kabızlığın önüne geçilebilmektedir.
 • Kadınlarda görülen erken menopoz durumunun tedavisi için kullanılmaktadır.
Son zamanlarda yapılan araştırmalar doğrultusunda, Cistanche bitkisinin kısırlığa fayda sağladığı kanıtlanmıştır.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar doğrultusunda, Cistanche bitkisinin kısırlığa fayda sağladığı kanıtlanmıştır.

Cistanche Bitkisi Zararları Nelerdir?

Cistanche bitkisi kullanımının aşırı olduğunda, herhangi bir yan etkisinin bulunmadığı belirtilmektedir. Ancak vücuda yarar sağlayan her bitkinin aşırı kullanımı sonucu, görülen bazı yan etkiler bulunmaktadır. Bu nedenle, günlük kullanımda aşırıya kaçılmaması gerekmektedir.

Bununla birlikte;

 1. Hamilelerin,
 2. Yeni doğum yapmış annelerin,
 3. Kısa süre önce ameliyat geçirmiş kişilerin,
 4. Çocukların,
 5. Bebeklerin kullanması tavsiye edilmemektedir.

Herhangi bir sağlık problemi görüldüğü zaman, bitkisel tedavi yöntemlerine başvurmak yerine öncelikle doktor kontrolüne gidilmesi önem taşımaktadır. Bu tarz bitkiler kullanılmadan evvel, hekime konu hakkında bilgi verilmelidir.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

 • www.healthline.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim