Çip Üreticisi Micron Yasaklara Rağmen Huawei’ye Ürün Satıyor

ABD'li çip üreticisi Micron, ABD'de faaliyet göstermesine rağmen Huawei'ye ürün satmaya devam ediyor. Huawei'nin ABD'den men edilmesinden sonra birçok şirket Huawei ile ticaret yapmama kararı alırken, Micron'un hala daha ticaret yapabildiği ortaya çıktı.

26.06.2019 - 16:00
30.06.2019 - 16:14
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Huawei şirketinin ABD’de men edilen şirketler arasına alınmasından sonra birçok ABD’li şirket Huawei’ye ürün satmamaya kararı almıştı. Huawei yöneticileri bu konu hakkında çeşitli toplantılar gerçekleştirse de Google başta olmak üzere Facebook, ARM ve Qualcomm gibi şirketler Huawei ile ticaret yapmama kararı aldılar.

HUAWEI, MICRON’UN EN ÖNEMLİ MÜŞTERİLERİNDEN

ARM ve Qualcomm gibi çip üretici şirketlerinin Huawei ile olan ticaretlerinin sonlanması üç şirket içinde kötü olurken, bu durumdan en çok Huawei etkilendi. Diğer yandan, ABD’de Huawei ile ticaret yapmaya devam eden şirketlerde bulunuyor. ABD merkezli çip üreticisi Micron, Huawei’ye sevkiyat yapmaya ve ürün satmaya devam ediyor.

Micron yönetimi ürettikleri ürünlerin söz konusu yasaklamaya tabii olmadığını ve Huawei’ye ürün satmaya devam edeceklerini açıkladı. Bu açıklamanın ardından ise Qualcomm’un neden ürün satmadığı noktasındaki soru işaretleri arttı. Micron’un ürün satıp Qualcomm’un ürün satmamasının sebebinin siyasi olduğu kesinleşmiş oldu.

Huawei şirketi ise Micron’un en önemli müşterisi konumunda ve Micron bu müşterisini bir anda kaybettiğinde iflasa kadar sürüklenebilir. Micron’un Huawei’ye sattığı yıllık ürünlerin değeri ise 1 milyar dolardan fazla. İki şirkette kanunlardaki açıkları bularak birbirleriyle ticaret yapabiliyorlar. ABD yönetiminin ise bu karar sonrası Micron’a karşı yaptırım uygulaması muhtemel.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim