Teknoloji

Çip Üreticisi Micron Yasaklara Rağmen Huawei’ye Ürün Satıyor

Huawei şirketinin ABD’de men edilen şirketler arasına alınmasından sonra birçok ABD’li şirket Huawei’ye ürün satmamaya kararı almıştı. Huawei yöneticileri bu konu hakkında çeşitli toplantılar gerçekleştirse de Google başta olmak üzere Facebook, ARM ve Qualcomm gibi şirketler Huawei ile ticaret yapmama kararı aldılar.

HUAWEI, MICRON’UN EN ÖNEMLİ MÜŞTERİLERİNDEN

ARM ve Qualcomm gibi çip üretici şirketlerinin Huawei ile olan ticaretlerinin sonlanması üç şirket içinde kötü olurken, bu durumdan en çok Huawei etkilendi. Diğer yandan, ABD’de Huawei ile ticaret yapmaya devam eden şirketlerde bulunuyor. ABD merkezli çip üreticisi Micron, Huawei’ye sevkiyat yapmaya ve ürün satmaya devam ediyor.

Micron yönetimi ürettikleri ürünlerin söz konusu yasaklamaya tabii olmadığını ve Huawei’ye ürün satmaya devam edeceklerini açıkladı. Bu açıklamanın ardından ise Qualcomm’un neden ürün satmadığı noktasındaki soru işaretleri arttı. Micron’un ürün satıp Qualcomm’un ürün satmamasının sebebinin siyasi olduğu kesinleşmiş oldu.

Huawei şirketi ise Micron’un en önemli müşterisi konumunda ve Micron bu müşterisini bir anda kaybettiğinde iflasa kadar sürüklenebilir. Micron’un Huawei’ye sattığı yıllık ürünlerin değeri ise 1 milyar dolardan fazla. İki şirkette kanunlardaki açıkları bularak birbirleriyle ticaret yapabiliyorlar. ABD yönetiminin ise bu karar sonrası Micron’a karşı yaptırım uygulaması muhtemel.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu