Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Cinsel isteği artırmanın yolları

Libido, bilim dünyasında bireyin içinden gelen cinsellik isteğine verilen isimdir. Kadın ya da erkek, kim olursanız olun cinsel isteğinizi arttırmaya ve bu konuda partnerinizle birlikte daha sağlıklı bir cinsel hayat için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz.
Son Güncelleme:
 Cinsel isteği artırmanın yolları

Özellikle kadınlarda cinselliğin konuşulmaması, cinsel istek konusuna set vuran bir durumdur. Bilinçaltında ters yansımalarla birliikte evliliklerde ya da ilişkilerde kendini sık sık göstermekte. Daha çocukken beynimize ekilen bazı bilinçaltı tabuları yıkmamız uzun zamanımızı alır. Bu bilinçaltı ile yetişerek gelişen kadınlar gelecek hayatlarında vajinismus problemi ile karşılaşabiliyor. Cinsel başarısızlıklar, kötü cinsel deneyimler, çıplaklıktan utanma, isteklerine gem vurma veya kendini beğenmemek de bu gibi durumlarda kadınlarda sıklıkla görülen problemlerdendir. İşte cinsel isteği arttırmanın yolları…

Cinsel isteksizlik nedenleri

Psikoloji

Sürekli kullanılan bazı ilaçlar bireylerde cinsel isteksizlik yaratabilir. Yine rutinleşen, monotonlaşan ilişkilerde de benzer sorunlar görülebilir. Kısacası; ailevi tabulardan doğan psikolojik sorunlar, aşırı alkol tüketimi, stres, yorgunluk, önceden yaşanmış olan küçük düşürücü ya da kötü anılar (erkeklerde başarısız cinsel deneyim geçmişi) cinsel isteksizlik sebepleri olabilir. Detaylara inilerek psikolojik tedavi, istek arttırıcı ilaçlar ya da bitkisel karışımlardan faydalanılabilir.

Cinsel isteğin altında psikolojik etmenler de bulunmaktadır. Cinsel ilişki sırasında özgüven eksikliği, alınan zevki yarı yarıya düşürmektedir. Bu yüzden vücudunuza veya size dair negatif şeyler yerine pozitif yönlere odaklanın. Bu alınan hazzı iki katına çıkartacaktır.

Stresinizi yönetmeye çalışın. Yoga ve meditasyondan yararlanın. Hayata olumlu gözlerle bakan, sosyal ve aktif biri olmaya gayret edin. Bütün bunlar sorununuzu gidermiyorsa bir uzmandan yardım istemekten kaçınmayın.

Şekerden Ve Trans yağlardan Kaçının

Şekerli besinlerin libidoyu düşürdüğü uzmanlar tarafından kanıtlandı. Ani artan serotonin seviyesi isteksizlik yaratabiliyor. Bundan dolayı beyaz şekerden uzak durulmalı. Bunun yanı sıra trans yağ asitlerinden kaçınmaya özen gösterilmeli. İşlenmiş ürünleri tüketmemeye çalışın.

Uyku sorunlarınız varsa doktorunuza mutlaka bildirin. Kullandığınız ilaçları gözden geçirin. Cinsel yaşamınızı etkileyenleri varsa doktorunuzdan yardım isteyin.

Cinsel İsteği Arttırıcı Gıdalar

İncir, muz ve avokado hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsel gücü arttırdığı bilinen meyvelerden. Bunun en büyük sebebinin de, bu meyvelerin görünüşlerinin çağrıştırdığı cinsellik öğeleriyle ilgili olduğu biliniyor. Bilimsel açıdan baktığımızda ise bu yiyeceklerin sağladığı vitamin ve mineraller, kan akışının hızlanmasına ve kanın genital bölgelere ulaşmasına yardımcı oluyor.

Çikolata tüketin

Çikolatayı yemeyi kim sevmez ki? Size iyi haber çikolata tüketmek cinsel isteğinizi de artıracak. Yapılan araştırmalar çikolatanın serotonin hormonlarını salgılamada destekleyici olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda salgılanan bu hormonlar enerjiyi iki katına çıkartıyor.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Kıymalı patates dolması tarifi
22 10 2020 - 12:19
Ciğerin faydaları! Ciğer sote nasıl yapılır?
21 10 2020 - 13:17
Sağlıklı yaşam için bilmeniz gereken 5 kural
20 10 2020 - 13:47
Avokado ile ne yapılır? Kolay avokadolu tarifler
19 10 2020 - 11:00
Su içmenin faydaları
16 10 2020 - 19:11
Detoks suyu nedir, faydaları nelerdir?
16 10 2020 - 14:16
Yorum Yap