Çinli Bilim Adamlarından Şaşırtan İddia! D Vitamininin İşlevi Yok

Yorum Yap
1 dk okuma süresi
28 Aralık 2017

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

D vitamini eksikliğinin çok sayıda hastalığı tetiklediği biliniyor. Fakat Çinli bilim adamlarının ortaya attığı iddialar doğrultusunda D vitamininin bir işlevi olmadığı vurgulandı.

D vitamini bağışıklık sistemini kuvvetlendirirken, kemikleri güçlendirerek kaslarda koruma salıyor. D vitamininin eksikliğinde ise çok sayıda hastalık tetiklenebiliyor. Çin genelinde 2006 senesinden bu yana raporlanan toplam 51 bin 144 hastanın kayıtları incelenmeye alındı. Her bir hasta, kemik kırıklıklarının tedavisi için veya yaşlarından dolayı kırılmaların önüne geçebilmek için kalsiyum ve D vitamini takviyesi alıyordu. Fakat inceleme sonucunda kalsiyum takviyelerinin plasebo etkisi yarattığı ve iyileşmeyle alakalı bir durumun söz konusu olmadığı iddia edildi.

Zehirlenmeye Sebep Olabilir

Konu hakkında bilgiler aktaran Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, D vitamininin, d vitamini normal düzeyde olan bir insana verildiğinde zehirlenmeye sebebiyet verdiğini ve bunun ciddi bir sağlık problemi olduğunu dile getirdi.

Kardiyoloji ve iç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay ise konu hakkında açıklamalarda bulunarak bağışıklık sistemini güçlendirmek adına çok daha sağlıklı yöntemlerin bulunduğunu ifade ederek, Türkiye genelinde en büyük sorunların başında D vitamini eksikliği geldiğini belirtti. Hamilelere D vitaminin bedava dağıtılacağını söyleyen Karatay, D vitamini yüksek olan hamilelerin çocuklarında preeklemsinin meydana gelmediğini belirtti.

D Vitamini Olmadan Yaşam Kalitesi Azalır

Konu hakkında konuşma gerçekleştiren bir diğer isim ise Endokrinoloji ve Metebolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Rüştü Serter oldu. Serter, D vitamininin vücut açısından önemli bir vitamin olduğuna vurgu yaparak, D vitamini olmadan yaşam kalitesinin azalma göstereceğinden bahsetti.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com