Ekonomi

Çin’in en büyük gıda ve tarım şirketi Türk fındığını ihracat için inceliyor

Ticaret Bakanlığı koordinasyonu, Türkiye İhracatçılar Meclisi Organizasyonu ve Karadeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği ile işbirliği içinde yürütülen program kapsamında Türkiye’^ye davet edilen COFCO Sundry Genel Müdür Yardımcısı ve beraberindeki yetkili heyet, Giresun’da organize edilen ayrıntılı görüşmeler neticesinde yeni iş bağlantıları oluşturuldu. Fındık ihracatçıları ile samimi diyaloglar ile konuşulan ithalat konusu tatminkar bir sonuca bağlanmış görünüyor. Heyet, fındık işleme tesislerini ziyaret ederek, Türk fındık sektörü ile fındık işleme çalışmalarıyla alakalı ayrıntılı bilgiler aldı.

10 bin ton ihracat planlanıyor

İlgililer, fındık ihracatçılarının ana hedef ülkelerinden biri olan Çin Halk Cumhuriyeti’nin, İhracatçı Birlikleri’nin kontrolleri kapsamında uzun yıllardır dikkatle yürütülen tanıtım faaliyetleri neticesinde en çok fındık ihraç ettiğimiz ilk 10 ülke arasına girdiğini söyledi. İlgililer, söz konusu ihracatın 10 bin ton seviyelerine çıkarılmasının ve Çin’in, ihracat yapılan en büyük 5 ülke arasında yerini almasının hedeflendiğini belirtti.

Çin’e Ocak 2018 – Temmuz 2019 tarihleri arasında 8 bin ton fındık ihracatı yapılıp karşılığında 58 milyon dolar döviz girdisine ulaşılmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu